مدیریت عاطفی در خانواده

خانواده در اسلام نقش مهمی دارد، چرا که کانون تربیت، رحمت و مودت است و هدف از تشکیل این کانون، تأمین نیازهای مادی، عاطفی و معنوی انسان از جمله رسیدن به آرامش است. به‌همین دلیل حفظ این نظام از فساد و تباهی بسیار سفارش شده است. انسان‌ها در خانواده رشد می‌کنند، هویت می‌یابند و با توجه به اهمیت خانواده در زندگی اجتماعی، به مدیریت آن نیز باید توجه کرد.

مدیر خانواده لقبی است که به بسیاری از زنان و مردان داده شده است. مدیریت خانواده از تشکیل خانواده زوج شروع می‌شود و بعد به فرزندان نیز می‌رسد. نظام مدیریت خانواده ممکن است به‌صورت پدرسالاری، مادرسالاری یا فرزندسالاری باشد یا در خانواده، تمامی اعضاء در نظام تصمیم‌گیری نقش داشته باشند. در مدیریت خانواده بهترین روش، "مدیریت مشارکتی" است که در آن همه  اعضای خانواده در وضع قوانین و اداره خانواده مشارکت دارند و کودکان و نوجوانان نیز در سرنوشت خود موثرند.

مدیریت خانواده نیز مانند هر کار مدیریتی دیگری اصولی دارد که باید رعایت شود. در مدیریت خانواده باید برای زندگی بر اساس اهداف موردنظر برنامه‌ریزی کرد و برای هر یک از اعضای خانواده با توجه به توان او فعالیتی در نظر گرفت. در این میان نباید اصل احترام به بزرگ‌ترها و توجه به کوچک‌ترها فراموش شود و باید وظایف افراد و منابع مالی و... به صورت مساوی و با توجه به اهمیت فرد و مسؤولیت او بین اعضاء تقسیم گردد. درصورتی‌که مدیریتی آگاهانه، مدبرانه و جامع بر خانواده حاکم باشد، همه اعضای زندگی مشترک، احساس امنیت و آرامش می‌کنند و در سایه چنین آرامش خاطری، امکان رشد و بالندگی می‌یابند. موضوع دیگری که در مدیریت خانواده مطرح می‌شود، مدیریت عاطفی خانواده است. از آن‌جایی که زنان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می‌دهند، نقش مهمی در خانواده و نیز مدیریت آن ایفا می‌کنند. زنان می‌توانند با رفتار خود شرایطی را فراهم نمایند که مردان با وجود دغدغه‌ها و مشغله‌ها، در محیط خانه آرامش داشته باشند و به استراحت بپردازند. بديهي است هر چه ارزش، منزلت و پايگاه اجتماعي زن در خانواده حفظ شود، مديريت عاطفي خانواده نيز بهبود پيدا می‌كند. مردان جامعه بايد آگاه باشند هر چه با همسرشان برخوردي ملاطفت آميزتر داشته باشند، وجود پراهميت او در خانه پررنگ‌تر به چشم می‌آيد و واضح است كه مديريت صحيح يك مادر، به دخترش منتقل و حضورش در خانه چشمگيرتر می‌شود.

در راستای مدیریت عاطفی خانواده، زن و مرد باید به موضوعاتی توجه داشته باشند. یکی از این موضوعات که بسیار مهم است تبعیض نگذاشتن میان دختر و پسر و در کل فرزندان است. همه والدین تلاش می‌کنند تا بین فرزندان‌شان فرق نگذارند، اما در مواقعی این فرق گذاشتن ناخودآگاه به‌وجود می‌آید و والدین در جواب این تفاوت می‌گویند که واقعاً فرزندان با هم فرق دارند، یکی مرتب و تمیز است و دیگری شلخته و بی‌نظم، یکی پر سروصدا و شلوغ است و یکی آرام و متین و چون فرزندان با هم فرق دارند باید با هر کدام از آن‌ها به نوعی رفتار کرد. در این‌که فرزندان مثل هم نیستند شکی نیست، اما باید متوجه باشیم که خصوصیات خوب یکی را به رخ دیگری نکشیم و به این طریق حسادت فرزند را نسبت به خواهر و برادرش برانگیزانیم.

موضوع دیگر در مدیریت عاطفی خانواده این است که زن و مرد چنان غرق محبت به فرزندان‌شان نشوند که یکدیگر را از یاد ببرند. موضوعی که در بسیاری موارد دیده شده و اختلافات زیادی را هم به‌وجود آورده است، مخصوصاً در زمان تولد اولین فرزند، بسیاری مواقع شوهر فکر می‌کند که همسرش دیگر به او توجه ندارد و همه توجهش را معطوف به مهمان تازه‌وارد کرده است. در بسیاری موارد این تفکر درست است و واقعاً حضور این مهمان کوچک باعث دور شدن زن و مرد از هم می‌شود. باید توجه کرد که محبت به فرزند در جای خود و محبت به همسر در جای خود قرار دارد و قرار نیست که یکی فدای دیگری شود.

بسیاری از روان شناسان مدیریت عاطفی را وظیفه مادر و زن خانواده می‌دانند، اما نباید فراموش کرد که شاید تأثیر مادر در بهبود روابط اعضای خانواده بیشتر باشد، اما هر پدری هم وظیفه دارد تا حدودی حواس خود را جمع کند و اوضاع عاطفی خانواده را زیر نظر گرفته و از تأثیر خود در خانواده غافل نشود، چراکه در واقع مدیریت عاطفی خانواده هم از جانب مرد و هم از جانب زن صورت می‌گیرد.


منابع: 

کتاب مهارت‌های زندگی در سیره رضوی (مهارت‌های خانوادگی–همسرداری)، اصغر شرفی، انتشارات قدس رضوی.

.hamsaran.astanemehr.ir 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 13 شهریور 1396 ساعت 14:07
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما