وظایف زن نسبت به شوهر

وظایفی در خانواده وجود دارد که از طرف زن بایستی مورد توجه خاص قرار گیرد. در صورتی‌که زن نسبت به این وظایف توجه داشته باشد و آن‌ها را انجام دهد، به ایجاد استحکام در خانواده کمک کرده است. این وظایف عبارت است از:

1- احترام و تکریم شوهر ـ با توجه به این که در زندگی زناشویی نقش محبت و اظهار عواطف بیشتر مناسب ساختار روانی و جسمی زن است و احساس دلگرمی و اطمینان خاطر را شوهر باید در فضای خانواده ایجاد کند، زن بایستی دقت داشته باشد که احترام او نسبت به شوهر هم یک نیاز روانی و عامل علاقه و محبت بیشتر شوهر نسبت به اوست.

2- همدلی و همراهی با شوهر - زن بایستی در مسائل و مشکلاتی که شوهر در اداره زندگی در پیش روی خود دارد با او همدلی کند و این همدلی را به صورت‌های مختلف ابراز نماید. احساس همدلی که شوهر در همسر خود مشاهده می‌کند، جرأت و شهامت برای مقابله با سختی‌ها و نیروی روانی او را افزایش می‌دهد.

3- شاکر بودن و قناعت پیشگی - معمولاً تأمین زندگی به‌عهده مرد است و گاه اتفاق می‌افتد که کمبودها و نارسایی‌هایی از این نظر در زندگی به‌وجود آید. این که زن در ضمن همراهی با شوهر، برای بهبود وضع زندگی، روحیه شکر، قناعت و سپاسگزاری داشته باشد، در بنای خانواده‌ای صمیمی و مستحکم بسیار مؤثر خواهد بود.

4- پرهیز از عیب‌جویی زن و شوهر در عین حال که بایستی عیوب و نارسایی‌های یکدیگر را شناسایی کرده به یکدیگر تذکر دهند و برای رفع آن‌ها تلاش مشترک داشته باشند، بایستی مراقب باشند روحیه عیب‌جویی نسبت به یکدیگر را پیدا نکنند. این حالت به‌ویژه برای زن در مقابل شوهر بایستی مد نظر باشد. زیرا زن ممکن است به‌واسطه محدودیت‌هایی که در زندگی خانوادگی دارد، گاه به‌صورت عیب و ایراد گرفتن از شوهر عکس العمل نشان دهد. چنین روشی باعث ایجاد تنش و کشمکش مستمر در زندگی خانواده و تزلزل در بنیان آن خواهد شد.

5- عفت و چشم پوشی از غیر - یکی از وظایف اساسی زن، که هم از نظر حساسیت و نیاز روحی شوهر حائز اهمیت است و هم با توجه به موازین شرعی و اجتماعی بایستی آن را رعایت کرد عفت زن، حفظ خویش در مقابل افراد نامحرم و وفاداری کامل نسبت به شوهر است. در زندگی خانوادگی، کمال روحی شوهر غیرت، و کمال روحی زن، عفت است و این دو صفت در کنار یکدیگر، خانواده را در درون به سوی وحدت روحی، صمیمیت و عشق دو جانبه سوق می‌دهد و از آلودگی‌های اخلاقی خانواده و جامعه جلوگیری می‌کند. وظیفه اساسی خویشتن‌داری و عفت به‌عهده زن است و بایستی در زندگی مشترک، حتی در روابط معمول با آشنایان و افراد فامیل که نامحرم هستند، مورد توجه باشد.

6- مدیریت و تدبیر امور خانه - مدیریت و اداره خانواده بیشتر به‌عهده زن است. این مدیریت، هم در جنبه عاطفی و روانی است و هم در اداره امور جاری منزل. هر چند شوهر نیز در هر دو جنبه باید شریک و سهیم باشد، لیکن ابتکار عمل و تدبیر اساسی را باید زن به‌عهده گیرد. زن باید برای ایجاد فضای مناسب عاطفی و روانی و نیز ایجاد محیط زیبا و نشاط بخش در خانه، برنامه‌ریزی کند و حتی در صورت نیاز، آموزش‌های لازم را ببیند تا بهتر بتواند در خانه یک "مدیر" خوب و موفق باشد.

سایر وظایف نیز به‌صورت مختصر عبارتند از:

- توجه داشتن به مسائل محرم و نامحرم در نزد شوهر.

- خود را برای شوهر آرایش کردن.

- هنگامی‌که همسرتان می‏خواهد از خانه خارج شود او را تا دم در همراهی کنید.

- هنگام ورود او به خانه سعی کنید خود را از قبل آماده و مهیا نموده و با خونسردی و خوش‏بویی به استقبال او بروید.

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما