حفاظت محیط زیست

بحث در مورد روابط انسان و طبیعت یک بحث قدیمی است. آیا انسان برای این خلق شده است که بر طبیعت غلبه کند، آقا و صاحب آن شود یا این‌که به‌دلیل جنگ علیه طبیعت، دیوانه است. مدت‌های مدیدی چنین می‌اندیشیدند که طبیعت با نیروی فوق‌العاده تصفیه کننده و تنظیم کننده‌اش، تعرضات انسان را هضم خواهد کرد و کشفیات علمی زیان‌های احتمالی پیشرفت را خنثی خواهد نمود. جهان افسار گسیخته است؛ جمعیت، جنگل‌زدایی و مصرف انرژی با خطر برهم زدن نظم موزون و شگفت‌انگیز مکانیزم جهان، سرعت می‌گیرند. یک سرود محلی فرانسوی چنین می‌گوید: آسیابان تو در خوابی، آسیابت خیلی تند می‌چرخد... .


حفاظت از حیونات و گیاهان بومی


انسان هوشمند... یا انسان ویرانگر؟ جد گاو اهلی امروزی در سال 1627 در لهستان کشته شد. گورخر کواگای معروف نیز که به واسطه پوشش پوستش نیمه اسب و به واسطه گردنش نیمه گورخر بود، در سال 1880 در آفریقای جنوبی ناپدید شد. گاهی اوقات هیچ چیز جلوی خشم ویرانگر انسان را نمی‌گیرد. سازمان بین المللی حفاظت از طبیعت تعداد 5 هزار جانور را در فهرست قرمز انواع مورد تهدید قرار داده است.
شاید بعضی بگویند: خوب، که چی؟ مگر دایناسورها حدود 655 میلیون سال پیش، از کره زمین محو نشدند؟ مسلما بلایای طبیعی یا تغییرات آب و هوایی باعث دگرگونی‌های مهمی در میراث جانداران ما شده‌اند. آیا این می‌تواند دلیلی باشد برای آن‌که انسان به شخصه، مصیبت فقر و حتی انهدام جهان زنده را سازماندهی کند؟


ضرورت حفاظت از موجودات زنده


ضرورت حفاظت از موجودات زنده، دست کم به چهار دلیل است:
1) زنجیره حیات
جهان زنده زنجیره حیاتی باور نکردنی است که نابودی حتی یک حلقه آن بدون کیفر نمی‌ماند. جانوران محتاج گیاهان هستند که قادرند انرژی خورشیدی را به غذا تبدیل کنند. گیاهان برای انتقال دانه‌های گرده و بارور کردن آن‌ها، محتاج جانوران هستند و بقای جانوران منوط است به بقای طعمه‌هایشان.
2) یک گنجینه درمانی
پزشکان، هزاران گیاه را در آمازون، هند، آسیای جنوب شرقی و چین به طریقه سنتی استفاده می‌کنند. جانوران بویژه آبزیان منشأ داروهای بسیار زیادی هستند. 80 درصد از جمعیت کشورهای در حال توسعه با داروهای طبیعی معالجه می‌شوند.
3) یک انبار وسیع
مواد خوراکی و محصولات کشاورزی ما به تنوع زیستی وابسته‌اند. طبیعت مخزن بزرگ مواد خوراکی است که هنوز چندان مورد استفاده قرار نگرفته است. انسان در انتخاب مواد غذائیش کاملا محافظه‌کار است.
4)معدنی برای صنعت
نشاسته‌ها، شیره بعضی از نباتات، روغن‌های گیاهی، چربی‌های گیاهی یا حیوانی، دیر زمانی است که مورد استفاده تمامی شاخه‌های صنعت قرار می‌گیرند. گیاهانی مانند نی‌شکر، چغندرقند و گندم، امیدهای شناخته شده انرژی سبز هستند.


بهره‌برداری مفرط از انواع جانوران


علت تهدید بیش از 3/1 از انواع موجودات، بهره‌برداری مفرط از آن‌هاست. انسان برای تهیه کالاهای مفید، لوزام زیبایی یا کالاهای جالب توجه، انواع موجودات را به شیوه‌ای کنترل نشده مورد بهره‌برداری قرار داده است. عاج فیل‌ها، شاخ کرگدن‌ها، پوست تمساح‌ها، کاسه لاک‌پشتان حیوانات آزمایشگاهی و... جنس‌های تجارت‌های پرسود هستند. جانوران تنها موجوداتی نیستند که مورد بهره‌برداری مفرط واقع شده‌اند. بهره‌برداری از جنگل باعث کاهش و حتی نابودی انواع گیاهان شده است.

چگونه از طبیعت حمایت کنیم؟
حفظ پارک‌ها

یکی از طرق نجات انواع موجودات و مسکن طبیعی آن‌ها عبارت است از ایجاد حفاظتگاه‌ها یا پارک‌ها، اولین قانون در بسیاری از پارک‌ها به حمایت و نگهداری مربوط می‌شود. برای احیاء زنجیره حیاتی که شامل حیوانات شکاری و طعمه‌ها می‌شود، بسیاری از انواع موجودات کمیاب باید دوباره وارد شوند. گاهی اوقات لازم است که انسان به بعضی از انواع موجودات مزاحم نظم دهد و بالاخره نباید فراموش کرد که محیط طبیعی غالبا نیاز به نگهداری دارد.
حفاظتگاه‌های گیاه‌شناسی و باغ وحش‌ها
هنگامی که یکی از انواع موجودات در مرز نابودی قرار دارد، می‌توان با انتقال آن به خارج از مسکن طبیعی و قرار دادن آن‌ها در یک حفاظتگاه گیاه‌شناسی یا در یک باغ وحش در صدد نجات نهایی آن برآمد. در فرانسه، چهار حفاظتگاه گیاه‌شناسی وجود دارد.

مقررات


حفاظت از طبیعت می‌تواند از سه طریق زیر انجام شود. حمایت قانونی از انواع موجودات، حمایت قانونی از محل‌های ویژه، فضاها، حفاظتگاه‌ها و...، سلاح قدرتمند، اما گران قیمت خرید زمین. در فرانسه سازمان حفاظت محیط زیست در طی 15 سال، 6 درصد از طول سواحل دریایی یا دریاچه‌ای را خریداری کرده است.

شش اهرم برای عمل

قوانین


قانون مربوط به مؤسسات ناسالم یا خطرناک به سال 1917 بر‌می‌گردد. قوانین متعدد جالب توجه در زمینه‌های مختلف مربوط به محیط زیست پایه‌گذاری شده است، به‌ویژه قوانین 1961 و 1980 در مورد آلودگی آب،1975  در مود فضولات، 1985 در مورد کوهستان، 1986 در مورد ساحل دریاها 1987 در مورد خطرهای جدی دیگر. اگر این قوانین به نحو احسن اجرا شوند و میان مجریان قوانین همکاری و هماهنگی وجود داشته باشد، می‌توان تا حدودی به حفظ محیط زیست امیدوار بود.


انگیزه‌های اقتصادی یا مالیاتی


چهار نوع انگیزه اقتصادی مالیاتی به اجرا در آمده‌اند. وضع مالیاتی برای جریمه کردن کالا یا فعالیت‌هایی که برای محیط زیست نامساعد هستند، کاهش مالیات یا پرداخت یارانه برای کالاهایی که از آلودگی محیط زیست می‌کاهند مانند بنزین بدون سرب و انگیزه‌های دیگر.


شهروندان و انجمن‌های فعال


دولت یا اجتماعات محلی ممکن است در وظیفه خود در حفاظت از محیط زیست اشتباه کنند. یا کم‌کاری کنند. بنابراین در صورت فقدان دولت قدرتمند شهروندان خودشان باید بسیج شوند تا بتوانند از محیط زیست حمایت کنند.


آموزش محیط زیست


قوانین مالیات‌ها، نمی‌توانند شهروندان را مجبور به محترم شمردن محیط زیست کنند. مگر آنکه این احترام از طریق آموزش به آن‌ها القا شود.


تحقیقات علمی


مسلما، فقدان اطمینان‌های علمی، مسئولین سیاسی یا اقتصادی را از اتخاذ تصمیم‌ها و از پیش‌بینی نامعلوم، معاف نمی‌کند. تحقیق علمی مربوط به محیط زیست بسیار ضعیف است. دو کشور ایالات متحده آمریکا و آلمان 60 درصد از تحقیق جهانی در زمینه محیط زیست را به خود اختصاص می‌دهند. در سطح اروپا بسیاری از برنامه‌های جامعه اقتصادی در مورد محیط زیست است.


اقدام بین المللی


زمین یکی است اما جهان چنین نیست. این فرمول یادآوری می‌کند که بشر کشتی‌ سوار است. اما به تعداد دولت‌ها، کاپیتان وجود دارد. به لطف خدا، ضرورت همکاری بین‌المللی در آغاز قرن 21، تشدید شده است.
ما نیز باید در ایران قوانین را جدی بگیریم تا کسانی که با تخریب محیط زیست به دنبال منافع خود هستند و ابایی از نابودی محیط زیست ندارند.

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 23 آبان 1395 ساعت 13:58
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما