سؤالات و نکات خواستگاری

جلسه خواستگاری به دلیل بینش و شناختی که فرد نسبت به طرف مقابلش می‌دهد جلسه مهمی است اگر در این جلسه به شناخت کاملی نمی‌رسیم به این خاطر است که سوالات اساسی و مهم مطرح نمی‌شود. 

نخست توانایی‌ها، ضعف‌ها و خصوصیات اخلاقی و رفتاری خود را خوب شناسایی کنید و تکلیف خود را با خودتان مشخص کنید بعد هدف‌ها، معیارها، ویژگی‌ها و خط قرمزهای زندگی و همسر آیندتان را برای خودتان لیست کنید تا حداقل متوجه شوید از این زندگی چه می‌خواهید! زیرا این خودشناسی به سوالات و صحبت‌‌ها در جلسه خواستگاری جهت می‌دهد و از پرسیدن سوالات بی خود و بی فایده دور می‌کند.

برای شروع از موضوعات روز شروع کنید تا نگاه و دید طرف مقابل‌تان را نسبت به مسائل اجتماعی و سیاسی روز متوجه شوید و به‌خط مشی فکری او هم پی ببرید. اگر می‌خواهید شخص مقابل را بشناسید خودتان را خوب معرفی کنید. همه موارد زیر را درباره خودتان بگویید تا او هم متقابلا همین کار را انجام دهد. درباره شکل گیری زندگیتان بگویید؛ تحصیلات، شغل و فعالیت‌هایتان را بیان کنید. اعتقادات خودتان را نسبت به مسائل بیان کنید. ویژگی‌های روحیتان را نام ببرید این‌که آدم آرامی هستید یا بدخلق یا آدم شادی هستید البته بگویید چه نوع آدم شادی و اصلا شادی را در چه می‌بینید. 

برنامه و چشم انداز زندگیتان هم یادتان نرود این که قرار است به کجا برسید، طرح زندگیتان چیست ابزار و امکاناتی که دارید و روش‌های زندگی کردن و... خوش آمدها و بد آمدهایتان را هم نام ببرید. محاسن و معایب را هم فراموش نکنید مخصوصا معایب جسمی و روحی تا بعدا به دروغگویی متهم نشوید!

طوری سوال کنید که بتوانید کاملا طرف را بشناسید مثلا درباره چرایی وچگونگی بینش‌ها و گرایش‌هایش سوال کنید این که چرا می‌خواهد ازدواج کند چرا این شغل را دارد، چرا درس می‌خواند، منظورش دقیقا از حجاب چیست و... در این نوع سوال‌ها سطحی یا عمقی بودن باورها و عقایدش را می‌فهمید. بخاطر داشته باشید که انسان‌ها در نظرات خود ‌بدنبال بیان جواب‌های درست و صحیح هستند نه معرفی آن چیزی که واقعا هستند پس سوالات مصداقی بپرسید. درباره ویژگی‌های روانشناختی، روحی و ذاتی اینگونه آسان‌تر به  ابعاد شخصیتی او را شناسایی میکنید و براساس ذهنیت‌های خودتان شخص مورد ارزیابی قرار نمی‌گیرد.

مسائل خانوادگی معاشرت‌ها و مخصوصا نوع رابطه با والدین و میزان تاثیر گذاری یا تاثیر پذیری از آن‌ها را هم در سوال‌ها قرار دهید. در جلسه اول سوالات کلی‌تر را مطرح کنید اما در جلسات بعدی وارد مباحث جزئی‌تر عمیق‌تر و واقعی‌تر شوید. سعی شود جلسات خواستگاری در همان 2 یا 3 جلسه خلاصه شود زیرا در صورت تداوم این جلساب تصمیم‌گیری درباره انتخاب احساسی می‌شود تا عقلانی.

و در آخر به جواب‌های طرف مقابل که در جلسه می‌گوید زیاد حساب باز نکنید چون جواب‌های ما همیشه باورهای قلبی ما نیستند بلکه ذهنیات مارا تشکیل می‌دهند پس سعی کنید ارزیابی‌تان از جلسه خواستگاری سوال محور باشد تا جواب محور.سوالات افراد سطح بینش و فهم افراد را نشان می‌دهد و جواب‌های آن سطح دانش و حافظه افراد را نشان می‌دهد پس به سوالاتی که از شما می‌شود بیشتر دقت کنید. چون سوالات نشان دهنده دغدغه‌های فرد و اولویت‌های اوست.

1. سؤالات مربوط به آینده زندگی

1. به نظر شما مهم‌ترین عامل موفقیت در زندگی چیست؟ 2- ملاک خوشبختی و موفقیت را در چه می‌بینید؟ 3-افکار مذهبی همسرتان و خانواده او، چقدر برای شما اهمیت دارد؟ 4- چه صفاتی را برای همسر آینده خود لازم می‌بینید؟ 5- نظر شما در مورد مراسم عقد و نظر شما در مورد مهریه چیست؟6- عروسی چیست 7- زندگی در شهری دیگر را چگونه می‌بینید؟ 8- آیا آمادگی دارید کمبودهای اقتصادی همسرتان و خانواده او را نادیده بگیرید؟ تا چه حد؟

2. سؤالات مربوط به خانواده همسر

1. از نظر اجتماعی، خانواده شما چه ایده‌هایی دارند؟(مثلاً در مورد جامعه، مردم، مشکلات و...) 2- سطح فرهنگی و طرز تفکر خانواده خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ 3- خانواده شما چقدر مذهبی هستند؟ 4- خانواده شما سنتی هستند یا متجدد و یا معمولی؟ 5- خانواده شما شاد و پر جنب و جوش هستند یا ساکت و آرام؟ 6- خانواده شما مرد سالار است یا زن سالار یا شایسته سالار؟ بخش سوم: سؤالات مربوط به مسائل اقتصادی 1. انتظارات اقتصادی شما از همسرتان تا چه اندازه است؟ 2- نظر شما در مورد کار کردن همسرتان در خارج از منزل چیست؟ 3- چه کاری را برای اشتغال انتخاب خواهید کرد؟ 4- تصور شما از صرفه جویی چیست؟ 5- چقدر معتقد به صرفه جویی و قناعت در منزل هستید؟ 6- شما مایلید همسر شما در خرید لوازم زندگی، چه مسائلی را رعایت نماید؟

3. سوالات مربوط به مسائل فرهنگی

1. تحصیلات شما چقدر است؟ 2- آیا قصد ادامه تحصیل دارید یا خیر؟ در چه رشته‌ای و از چه طریقی و در کجا؟ 3- در طول سال چند کتاب غیر درسی مطالعه می‌کنید؟ 4- مطالعات شما اغلب در چه زمینه‌هایی بوده است؟ 5- بهترین کتاب‌هایی که تاکنون خوانده‌اید را اگر ممکن است نام ببرید؟ 6- معمولاً چه نشریاتی را مطالعه می‌کنید؟ 7- اگر ممکن است چند نفر از شخصیت‌های مورد نظر و احترامتان [ شخصیت‌های فرهنگی، مذهبی، هنری، سیاسی و...] را نام ببرید و دلیل محترم بودن آن‌ها نزد شما چیست؟

4. سؤالات مربوط به مسائل روحی و عاطفی

1. از چه نوع افرادی احساس انزجار و ناراحتی می‌کنید؟ چرا؟ 2- اجتماعی بودن در نظر شما یعنی چه؟ 3- خودتان را تا چه اندازه‌ای اجتماعی می‌دانید؟ 4- در اصلاح دیگران چگونه عمل می‌کنید و نوع واکنش‌های شما در مقابل مشکلات چگونه است؟ 5- چقدر خود را خونسرد می‌دانید؟ 6- منطقی بودن را چه می‌دانید؟ 7- چقدر در زندگی خود را منطقی میدانید؟ 8- واقع گرا هستید یا احساساتی؟ 9- بیشتر تأثیر گذارید یا تأثیر پذیر؟ به چه میزان؟ 10- چه چیزهایی موجب ناراحتی و عصبانیت شما می‌شود؟ 11. در مواقع عصبانیت چه می‌کنید؟ 12- دروغ گفتن را در چه مواردی جایز می‌دانید؟ 13- در چه مسائلی سخت‌گیر هستید؟ 14- آیا انتقاد پذیر هستید؟ در مقابل انتقاد چه عکس العملی از خود نشان می‌دهید؟ 15- چگونه از دیگران انتقاد می‌کنید؟ 16- در اکثر اوقات شاد هستید یا افسرده؟ 17- در زندگی چگونه تصمیم می‌گیرید؟ تا چه اندازه قدرت تصمیم‌گیری دارید؟ 18- در مسائل اساسی زندگی شخصیتان، خودتان تصمیم می‌گیرید یا خانواده‌تان؟

5. سؤالات مربوط به مسائل مذهبی

1. اعتقادتان به خدا چگونه است؟ آیا این اعتقاد توانسته شما را از گناه باز دارد؟ 2- آشنایی شما با مسائل و دستورات مذهبی چقدر است؟ 3- آیا مایل هستید همسر شما تمایلات مذهبی داشته باشد یا خیر؟ 4- رعایت حجاب را تا چه اندازه ضروری می‌دانید؟ تا چه حد آن را رعایت می‌کنید؟دلیل آن چیست؟ 5- چقدر با قرآن آشنا هستید؟

6. سؤالات مربوط به روابط خانوادگی

1. میزان دلبستگی شما به پدر و مادرتان تا چه حد است؟ 2- پدر و مادر شما چگونه با شما برخورد می‌کنند؟ 3- چقدر در فامیل و خانواده محبوبیت دارید؟ دلیل آن چیست؟ 4- عکس العمل والدین شما در مقابل شکست‌های شما در زندگی چگونه است؟

7. اساسی‌ترین سؤالات خواستگاری

1. چه توقعاتی از زندگی آینده خود دارید؟ 2- چه توقعاتی از همسر آینده خود دارید؟ 3- آرزوهای بزرگ شما چیست؟ 4- مشکلات را چگونه و تا چه حد تحمل می‌کنید؟

برخی سؤالات نیز هست که بهتر است به صورت غیر مستقیم پرسیده شوند، مثلاً در مورد اطلاع از وجود بیماری خاص در طرف مقابل بگویید: "من از نظر سلامتی روحی و جسمی مشکلی ندارم، شما چطور؟" نکته مهم دیگر آن‌که اگر نسبت به نوع خاصی از گرایشات سیاسی یا فکری و عقیدتی و یا حتی شخص خاصی حساسیت مثبت یا منفی دارید، حتماً آن را به صورت کامل بیان نموده و نظر طرف مقابل را در مورد آن بدون تعارف و ملاحضه بخواهید. در این‌گونه جلسات بدون تعارف و یا رو دربایستی و با آرامش کامل و با وقت کافی به گفتگو و تبادل نظر پرداخته و از عجله کردن به شدت بپرهیزید.بعد از پایان جلسه، در منزل خود به نتیجه‌گیری و پردازش آنچه میان شما و طرف مقابل مطرح شده پرداخته و نتیجه‌گیری کنید.

نویسنده: هادی توکلی

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 06 اسفند 1394 ساعت 03:04
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما