تناسب‌های تأثیرگذار در موفقیت ازدواج

ازدواج اگر در چهار چوب درستی نباشد، می‌تواند به جای این که آرامش دهنده باشد، آرامش را بر هم بزند یا به جای آن که با کسی رابطه صمیمانه‌ای پیدا کنیم و با او زندگی کنیم، در عوض کاملا تنها باشیم! بنابراین باید در زمان انتخاب همسر چند تناسب کلیدی را در نظر بگیرید زیرا در صورت وجود نداشتن هر کدام از آن‌ها، ازدواج شما با خطر از بین رفتن مواجه می‌شود.

تناسب خانوادگی

چهارچوب هر خانواده با خانواده‌ دیگر فرق می‌کند؛ یعنی هر خانواده بسته به زمینه‌ فرهنگی و تربیتی که دارد در فرد تأثیر متفاوتی می‌گذارد، تا جایی که «جان واتسون» - پدر روان‌شناسی - می‌گوید: «پنجاه نوزاد به من بدهید و بگویید چه شخصیت‌هایی لازم دارید؟ دانشمند، پلیس، قاضی، دزد و... من مطابق سفارش شما بیست سال بعد این افراد را تحویل می‌دهم!» در واقع او می‌خواهد بگوید که تربیت، نقش بسیار پررنگ‌تری از زمینه‌های دیگر مثل ژنتیک دارد. اما با وجود نقش مهمی‌ که خانواده در شکل‌گیری شخصیت افراد ایفا می‌کند، این مسأله در ازدواج‌های امروزی بیشتر اوقات با فرضیه‌ «من قرار است با خودش زندگی کنم، نه خانواده‌اش!» نادیده گرفته می‌شود. در حالی که افراد نمی‌دانند طرف مقابلشان محصول چه خانواده‌ای است.

وقتی کسی می‌گوید «ما از نظر خانوادگی به هم می‌خوریم»، آیا به طور خاص، بستر فرهنگی و شیوه‌های تربیتی رایج در خانواده را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است؟ گاهی دو نفر با هم ازدواج می‌کنند و از نظر فرهنگی و خانوادگی به هم شبیه هستند، اما شیوه‌های تربیتی آن‌ها متفاوت است. مثلا در خانواده‌ پسر، زن جایگاه و ارزشی ندارد. پسری که نگاهش به زن این‌گونه شکل گرفته، اگر با دختری ازدواج کند که در ساختار خانواده‌اش مادر محور بوده و تعیین تکلیف می‌کرده است، در زندگی به مشکل بر می‌خورند. پس این دو تناسب خانوادگی ندارند. هر چند از نظر سطح تحصیلات و وضعیت مالی در یک طبقه باشند.

تناسب فرهنگی

فرهنگ یعنی بایدها و نبایدهایی که تعیین تکلیف می‌کنند و به ما می‌گویند چه چیزی درست است و چه چیزی غلط. از آن‌جا که فرهنگ‌ها با هم متفاوت هستند، بایدها و نبایدهای آن‌ها نیز فرق می‌کند. به عنوان مثال، بایدها و نبایدها در فرهنگ آذری‌ها بسیار متفاوت‌تر از باید‌ها و نبایدهای فرهنگ شمالی‌‌هاست؛ حتی گاهی نباید یکی، باید دیگری است. انسان در فرهنگ خود به طور ناخودآگاه احاطه شده است. بنابراین لازم است که دختر و پسر از نظر فرهنگ اجتماعی به یکدیگر نزدیک باشند، چون فاصله‌های فرهنگی زیاد زندگی آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد؛ این جاست که باید از فرهنگ یکدیگر آگاه شوند و آن را بپذیرند.

تناسب اعتقادی 

اعتقادات و باورها، جنس محکمی‌ دارند و به خاطر هیچ‌کس نمی‌آیند و نمی‌روند. اگر دو نفر که با هم ازدواج می‌کنند؛ این تناسب را ندارند، باید بدانند که اعتقادات تغییری نمی‌کند مگر بر اساس شناخت. به عنوان مثال، دختری به حجاب اعتقاد ندارد. پسری با او ازدواج می‌کند و می‌گوید: «به خاطر من حجاب بگذار» ممکن است دختر بپذیرد، ولی اعتقادی به آن ندارد. حجابی‌ که به خاطر پسر می‌آید، روزی که دختر خاطر پسر را نخواهد و کوچک‌ترین اختلافی پیش آید، برداشته می‌شود! عمل به دستورات دینی بدون پشتوانه‌ اعتقاد فردی تقریبا غیرممکن است. اگر فردی بی‌اعتقاد است، باید ابتدا با مطالعه و تحقیق به اعتقاد محکمی‌ برسد، نه این که به خاطر دیگری اعتقاد ظاهری پیدا کند.

تناسب اقتصادی و اجتماعی 

طبقه‌ اقتصادی - اجتماعی، یک نوع نگرش در زندگی ایجاد می‌کند. وقتی دو نفر از لحاظ طبقه‌ اقتصادی - اجتماعی با هم فاصله زیادی دارند، نگرش به زندگی و رفتارشان با هم متفاوت می‌شود. گاهی آدم‌هایی متعلق به طبقه‌ اقتصادی - اجتماعی پایین، به  طبقه بالاتری می‌رسند و صاحب خانه، ماشین و... می‌شوند، مردم در یک برخورد یا یک نگاه به آن‌ها می‌گویند: «تازه به دوران رسیده!» این برخورد، نوع رفتار و نگرش آن‌هاست که مردم را متوجه این موضوع می‌کند. طبقه‌ اقتصادی - اجتماعی به انسان‌ها یک نگرش، رفتار و بینش در زندگی می‌دهد. بنابراین وقتی دو نفر از دو طبقه‌ اقتصادی - اجتماعی متفاوت ازدواج کنند، از نظر نوع نگاه به زندگی خیلی با هم فرق دارند و نگرش آن‌ها به زندگی خیلی متفاوت است؛ به همین دلیل دچار مشکلات بسیار می‌شوند.

تناسب شخصیتی 

هر انسانی شخصیت ویژه‌ خود را دارد. اگر دو نفر که ازدواج می‌کنند، تفاوت‌های شخصیتی زیادی داشته باشند، در رابطه‌ خود دچار مشکلات زیادی می‌شوند. فرض کنید فردی از نظر شخصیتی برون‌گراست و راحت ابراز احساسات و عواطف می‌کند و بیشتر دوست دارد در جمع باشد؛ این فرد با کسی ازدواج می‌کند که انسانی درون‌گراست و ابراز احساسات برایش سخت است. حضور در جمع برایش خوشایند نیست و ارتباط برقرار کردن با افراد برایش دشوار است. این دو در طولانی مدت دچار مشکل می‌شوند، با هم هستند ولی احساس تنهایی می‌کنند. جالب این‌جاست که در ابتدا به خاطر خصوصیات متضادی که دارند جذب همدیگر می‌شوند، ولی به تدریج از هم فاصله می‌گیرند و نمی‌توانند نیازهای همدیگر را برآورده کنند.

تناسب تحصیلی 

این تناسب هم نقش مؤثری در زندگی دارد. اما چون تحصیلات اکتسابی ‌است، جزو مسائلی است که گفته می‌شود. اگر همه این‌ شرایط را دارند و بالقوه می‌توانند ادامه تحصیل دهند در این ازدواج مشکلی پیش نمی‌آید. اگر دختر فوق لیسانس و پسر لیسانس است اشکالی ندارد، ولی اصولاً بهتر است که هر دو هم سطح باشند. گاهی دو نفر از مقطع لیسانس با هم آشنا می‌شوند و ازدواج می‌کنند. پسر دکتری می‌گیرد، ولی دختر در همان مقطع مانده است. کم کم از هم فاصله می‌گیرند و فضای فکری آن‌ها بسیار متفاوت می‌شود. این تغییر در جایگاه‌ها می‌تواند زنگ خطری برای زندگی مشترک باشد!

رضایت والدین 

اینجا دیگر بحثی از تناسب‌های شما و همسرتان نیست و ماجرا مربوط به تناسب عروس و داماد با خانواده‌ها می‌شود! از آن‌جا که عدم رضایت والدین تا سال‌های بسیار طولانی و حتی تا آخر زندگی تأثیر خود را دارد، دو نفری که می‌خواهند ازدواج کنند باید حتماً رضایت خانواده‌های‌شان را داشته باشند و آنان را متقاعد سازند. باید دلایل مخالفت را دانست، چراکه اغلب تجربه‌ آن‌ها باعث می‌شود که دلایل درستی را مطرح کنند. اگر برخلاف همه تلاش‌های پسر و دختر، والدین راضی نشدند، بهتر است تا گرفتن رضایت صبر کنند یا به ازدواج دیگری فکر کنند.


منبع: نشریه 7 روز زندگی شماره 126.

گردآوری: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 شهریور 1396 ساعت 10:08
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما