سردی در روابط زناشویی و عوامل ایجاد کننده آن

  • پنج شنبه, 19 مرداد 1396 ساعت 02:50
  • منتشرشده در بهداشت روانی
  • بازدید 599 بار

طلاق به امری عادی تبدیل شده و زوجین با بروز کوچک‌ترین مشکل، جدایی را بهترین راهکار می‌دانند. برای پی بردن به عمق فاجعه کافی است به دادگاه‌های خانواده مراجعه کنید تا زوج‌هایی را ببینید که به‌علت مشکلات جنسی، فقر مهارت‌های ارتباطی و... جدا می‌شوند. در کشوری که به گفته دکتر مجید ابهری، آسیب شناس اجتماعی، عامل اصلی 60 درصد جدایی‌ها مسائل جنسی است، افزایش دانش و اطلاعات افراد در این زمینه اهمیت زیادی دارد. در این نوشتار مهم‌ترین قاتلان میل جنسی معرفی می‌شوند.

استرس

برخی از افراد تعدادی از کارها را هنگامی‌که مضطرب هستند به نحو احسن انجام می‌دهند. میل جنسی، معمولا جزو این کارها نیست. استرس در محل کار، خانه یا روابط میان فردی را همه تجربه کرده‌اند. روش‌های کنترل و مدیریت استرس می‌تواند کمک زیادی به افراد بکند. شما می‌توانید برای کنترل و مدیریت استرس از متخصص مشاور یا روانپزشک کمک بگیرید.

مشکلات زناشویی

مشکلات زناشویی در زمره مهم‌ترین قاتلان میل جنسی قرار دارند. برای زنان، احساس نزدیکی و صمیمیت مهم‌ترین بخش میل جنسی است. عواقب نزاع، ارتباط اندک، خیانت کردن یا... برای زن و مرد از میان رفتن میل جنسی است. اگر با مشکلات زناشویی دست و پنجه نرم می‌کنید باید به متخصص مشاور مراجعه کنید.

بی‌خوابی

میل جنسی‌تان از بین رفته است؟ شاید علت‌اش این باشد که به اندازه کافی در رختخواب نمی‌مانید. دیروقت می‌خوابید یا صبح زود از خواب بیدار می‌شوید؟ با بی‌خوابی یا بیماری مثل آپنه (نوعی اختلال خواب است که سبب مکث یا توقف تنفس بیمار می‌شود). دست و پنجه نرم می‌کنید؟ خستگی، میل جنسی را از بین می‌برد. برای اصلاح عادات خوابیدن از پزشک کمک بگیرید.

داروها

برخی از داروهایی که میل جنسی را از بین می‌برند عبارتند از:

- داروهای ضدافسردگی

- داروهای فشار خون

- داروهای ضدبارداری

- شیمی درمانی

- داروهای درمان بیماری ایدز

تغیر دوز یا نوع دارو ممکن است تاثیرگذار باشد. برای تغییر دوز یا نوع دارو باید با پزشک مشورت کنید.

نارضایتی از تصویر بدن

اگر از اندام‌تان راضی باشید میل جنسی‌تان بیشتر خواهد شد. ورزش کنید و از پزشک کمک بگیرید. داشتن احساس خوب نسبت به خود اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد. اگر همسرتان اعتماد به نفس پایینی دارد، به او اطمینان دهید اندام متناسبی دارد.

چاقی

وقتی اضافه وزن دارید یا چاق هستید میل جنسی‌تان کم می‌شود، از رابطه جنسی لذت نخواهید برد و اعتماد به نفس‌تان از میان خواهد رفت. با کاهش وزن و کمک گرفتن از متخصص مشاور می‌توانید احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید.

مشکلات نعوظ

مردانی که از اختلال عملکرد نعوظ رنج می‌برند مضطرب هستند و میل جنسی‌شان را از دست می‌دهند. اختلال عملکرد نعوظ قابل درمان است، اما زوجین می‌توانند با کمک متخصص مشاور از تاثیر سوء این اختلال بر روابط‌شان بکاهند.

کاهش هورمون تستوسترون

هورمون تستوسترون، عامل ایجاد میل جنسی است. وقتی مردان به سالمندی قدم می‌گذارند میزان هورمون تستوسترون بدن‌شان به شدت کاهش می‌یابد. کاهش هورمون تستوسترون، افزایش وزن ارتباط میان فردی ضعیف و... از عوامل اصلی از بین رفتن میل جنسی است

افسردگی

افسرده بودن می‌تواند توان لذت بردن از برقراری رابطه جنسی، مطالعه کردن، تماشای فیلم، شرکت کردن در میهمانی‌ها، خوش گذرانی با دوستان و... را از میان ببرد. برای درمان افسردگی باید از متخصص مشاور و روان پزشک کمک گرفت. اگر داروی ضدافسردگی که پزشک تجویز کرده تاثیر منفی بر میل جنسی‌تان گذاشته به پزشک اطلاع دهید. او با تغییر دوز یا نوع دارو این مشکل را حل خواهد کرد.

یائسگی

میل جنسی برخی از زنان در دوران یائسگی به شدت کاهش می‌یابد. برخی از علائم کاهش میل جنسی خشک شدن واژن و داشتن درد در حین رابطه جنسی است. اما زنان تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. میل جنسی تعدادی از زنان پس از آغاز یائسگی به شدت افزایش می‌یابد که رابطه مستقیمی با میزان تندرستی اعتماد به نفس و روابط میان فردی شان دارد.

فقدان صمیمیت

برقرار ارتباط جنسی بدون عشق و علاقه کاری عبث است. صمیمیت چیزی بیشتر از رابطه جنسی صرف است. اگر زندگی جنسی‌تان کسل کننده است، تلاش کنید ساعت‌هایی که با هم هستید را افزایش دهید و از در کنار یکدیگر بودن لذت ببرید. راه‌هایی را بیابید تا به‌وسیله آن بتوانید بدون برقراری رابطه جنسی به یکدیگر عشق بورزید. ایجاد صمیمیت و علاقه میل جنسی‌تان را افزایش خواهد داد.

شیرین کننده‌های مصنوعی

شیرین کننده‌های مصنوعی (آسپارتام و...) که در تولید نوشابه‌های رژیمی، شیرینی و شکلات‌ها استفاده می‌شوند، موادی شیمیایی هستند که مانع تولید و تشریح هورمون‌های دوپامین و سروتونین می‌شوند که نتیجه‌اش کاهش شدید میل جنسی، افسردگی، تحریک پذیری و... است.

 
سویا

سویا سرشار از کلسیم و فیبر است و به‌راحتی می‌توان آن را جایگزین پروتئین‌های حیوانی کرد. دانشمندان مدرسه پزشکی دانشگاه کپنهاک اعلام کردند، گیاه خوارانی که سویا را تنها ماده غذایی تامین پروتئین می‌دانند، به‌علت افزایش میزان هورمون فیتواستروژن بدن‌شان، انرژی و میل جنسی‌شان به‌شدت کم می‌شود.

پنیر

عاشقان پنیر به گوش باشند. آن‌هایی که در هر وعد غذایی مقادیر قابل توجهی پنیر مصرف می‌کنند باید تاکنون متوجه کاهش میل جنسی‌شان شده باشند. حقیقت این است که اکثر قریب به اتفاق پنیرها از شیر گاوهایی که آنتی‌بیوتیک مصرف کرده و هورمون رشد دریافت کرده‌اند تولید می‌شود. این مواد در تولید هورمون‌های استروژن، پروژسترون و تستوسترون اخلال ایجاد کرده و باعث کاهش تحریک‌پذیری جنسی می‌شوند.

روغن کانولا

روغن‌های گیاهی- روغن کانولا، روغن زیتون، روغن نارگیل و...- که حاوی چربی‌های اشباع نشده هستند و نقش اساسی در از میان بردن رادیکال‌های آزاد ایفاء می‌کنند، با آسیب زدن به پروسه ترشح هورمون‌ها، میل جنسی را کم می‌کنند.

چیپس سیب زمینی

مصرف بیش از اندازه چربی‌های ترانس- بدترین نوع چربی‌ها که در تولید چیپس سیب زمینی و سایر تنقلات استفاده می‌شود- علاوه بر مختل کردن پروسه ترشح هورمون، وزن بدن را افزایش داده و میل جنسی را کم می‌کند.

مواد غذایی کنسروشده

نمک بیش از اندازه‌ای که در تولید غذاهای کنسرو شده استفاده می‌شود، علاوه بر ترشح بیش از اندازه هورمون‌های مینرالو کورتیکوئید که وظیفه‌اش تنظیم میل جنسی است به انتقال خون به آلت تناسلی که باعث نعوظ می‌شود نیز آسیب می‌زند.

منبع: ماهنامه سلامانه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما