رژیم غذایی نامناسب و خطر ناباروری

  • سه شنبه, 17 مرداد 1396 ساعت 13:33
  • منتشرشده در بهداشت تغذیه
  • بازدید 37 بار

تغذیه نادرست و غلط نقش به‌سزایی در ناباروری مردان دارد و می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در بچه‌دارشدن آنان بگذارد. رژیم غذایی نادرست و رعایت نکردن رژیم غذایی صحیح و سالم نقش مهمی در فرزنددارشدن آنان دارد!

محققان می‌گویند مردانی که رژیم‌های غذایی بد و یا مملو از چربی اشباع شده دارند، شانس پدر شدن خود را به نصف کاهش می‌دهند.

دانشمندان هشدار داده‌اند که رژیم‌های فاقد ارزش غذایی با کاهش میزان باروری ارتباط دارد و چربی بیش از حد در این رژیم‌ها باعث پایین آمدن شمار اسپرم‌ها می‌شود.

گرچه تاثیر اضافه وزن در کاهش باروری افراد چاق در قیاس با افراد لاغر پیش از این هم مشخص شده بود، اما تحقیق جدید نشان می‌دهد حتی افراد لاغر در صورت مصرف حجم زیاد خوراکی‌های فاقد ارزش غذایی، به توان باروری خود آسیب می‌زنند.

سه مطالعه جدید که در یک کنفرانس باروری در آمریکا ارائه شد، نشان می‌دهد که مصرف زیاد خوراکی‌های چرب امکان باردار شدن زوج‌ها را کاهش می‌دهد و در موارد لقاح خارج از رحمی نیز موجب می‌شود جنین‌های ضعیف تولید شوند.

گروهی از محققان دانشکده بهداشت عمومی هاروارد و بیمارستان جنرال ماساچوست، در یک مطالعه تاثیر مصرف چربی‌های ترانس را بر میزان باروری ۱۴۱ مرد که سعی می‌کردند از طریق لقاح خارج رحمی بچه‌دار شوند، بررسی کردند.

محققان متوجه شدند که میزان باروری در زوج‌هایی که مردان آن‌ها بیشترین میزان چربی‌های ترانس را در رژیم‌های غذایی خود داشتند، در پایین‌ترین سطح قرار داشت.

براساس این تحقیق، مردانی که بهترین رژیم غذایی را داشتند، از ۸۳ درصد توان باروری برخوردار بودند، اما باروری مردانی که بدترین رژیم غذایی را داشتند و ۲۰ درصد کالری آن‌ها از چربی‌های ترانس تامین می‌شد، ۴۷ درصد بود.

چربی‌های ترانس در مارگارین، کیک‌ها، بیسکویت‌ها و غذاهای رستورانی دیده می‌شود.

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما