تخیلات جنسی و عوارض آن در زوجین

  • شنبه, 04 شهریور 1396 ساعت 13:59
  • منتشرشده در بیماری‌ها
  • بازدید 295 بار

یکی از دلایل مهم گرایش همسران به مصرف مواد مخدر اعتیاد آور، الگوگیری از برنامه‌های پرنو ماهواره‌ای است که موجب تصورات غلط زن و شوهر از ماهیت و چگونگی انجام روابط زناشویی می‌شود.

بسیاری از زن و شوهرها در مراجعه و گفتگو با روانشناسان، رفتار و روابط زناشویی خود را با برنامه‌های پرنو ماهواره مقایسه می‌کنند و انتظار دارند یک رابطه زناشویی سالم چند دقیقه‌ای را همچون بازیگران حرفه‌ای برنامه‌های مبتذل به بیش از نیم ساعت ارتقا دهند. با چنین برداشتی، زن با تصور ناکامی جنسی و مرد با تصور اینکه مبتلا به انزال زودرس است و نتوانسته شریک زندگیش را ارضا کند، با انگیزه دستیابی به افزایش توانایی جنسی به سوی مصرف مواد مخدر روی می‌آورند.

یکی از اثرات مواد یاد شده این است که در ابتدای مصرف، دیر انزالی سبب طولانی شدن زمان مقاربت می‌شود، اما پس از چندی چون به مرور سبب وابستگی فرد به آن ماده شده و دیگر مخدر نمی‌تواند باعث رضایت‌مندی جنسی و رسیدن به اوج لذت شود و گاهی نیز اختلال شدید در سیستم انزال ایجاد می‌کند، به‌تدریج باعث بروز اختلالات اضطرابی، افسردگی، سستی، رخوت و میل جنسی پایین شود.

برخی مخدرها در شروع مصرف به‌دلیل ایجاد اختلال در سیستم بازداری مغز در زمینه کنترل تکانه‌های جنسی باعث می‌شوند که فرد مرتب مجبور باشد به رفتارهای جنسی فکر کند و به خیال‌پردازی بیش از حد جنسی معتاد شود. در واقع خیال‌پردازی افراطی جنسی موجب تشدید اضطراب، وسواس فکری، کمال‌گرایی جنسی و در نهایت هیجان خواهی و تنوع طلبی جنسی می‌شود و سبب برقراری رفتارهای جنسی مهارگسیخته گروهی و شرکت در پارتی‌های پرمخاطره شده و نداشتن شریک جنسی خصوصی خطر ابتلا به ایدز و بیماری‌های مقاربتی را افزایش می‌دهد.

نداشتن آگاهی از روابط جنسی طبیعی و سالم نیز اغلب سبب بروز چنین مشکلاتی در میان همسران می‌شود و بهترین مراکزی که می‌تواند به‌طور دقیق و قطعی پاسخ‌گوی مشکلات و اختلالات جنسی همسران باشد و آنان را در برقرای یک رابطه سالم زناشویی راهنمایی کند و آموزش دهد، کلینیک‌هایی با عنوان «کلینیک سلامت خانواده» واقع در بیمارستان‌های مطرح کشور است.

منبع: سلامت آنلاین

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما