بیماری جنسی مشترک میان زوجین

  • شنبه, 28 مرداد 1396 ساعت 09:05
  • منتشرشده در بیماری‌ها
  • بازدید 412 بار

برخی بیماری‌های مقاربتی بین زوجین انتقال پیدا می‌کنند و هم مرد و هم زن می‌توانند ناقل آن باشند و باید همزمان و به‌صورت پیوسته نسبت به درمان این قبیل بیماری‌های جنسی اقدام کنند.

عامل مولد «تبخال تناسلی» ویروس است و این تبخال می‌تواند به تنهایی یا همراه با ضایعات زخمی یا آبسه‌های کوچک در دستگاه تناسلی باشد که بیمار را دچار خارش، سوزش و... می‌کند، این عارضه قابل انتقال از فردی به فرد دیگر است و تنها راه سرایت آن مقاربت جنسی به شمار می‌رود.

با مطالعاتی که امروزه انجام شده است 90-95% سرطان دهانه رحم به‌علت ویروسی است که در بروز تبخال دخالت دارد. به این دلیل پزشکان خانم‌هایی را که دچار این عارضه می‌شوند ضمن تجویز داروی مناسب به آن‌ها هشدار داده می‌شود که امکان دارد این تبخال باز هم عود کند چون ویروس‌ها گاهی اوقات که دفاع بدن ضعیف می‌شود با وجودی که درمان شده‌اند ممکن است دوباره عود پیدا کند.

بنابراین به خانم‌ها توصیه می‌شود که خیلی از خود مراقبت کنند و آزمایش پیش‌گیری از بروز سرطان دهانه رحم، آزمایش سلول شناسی که به آن «پاپ اسمیر» یا «پاپا نیکولا» می‌گویند را سالی یک‌بار انجام دهند که اگر این آزمایش زمانی گرایش غیر طبیعی پیدا کرد باید کارهای تشخیصی و کامل‌تری مثل «کولپوسکوپی» و «تکه برداری از دهانه رحم» برای این افراد انجام شود.

علایم این عارضه شامل خارش، ترشح، بوی بد و ضایعاتی مانند سرخک که بعضی از آن‌ها حاوی مایعی به اندازه عدس و بعضی از آن‌ها ترکیده و دلمه بسته به عبارتی دیگر مانند تب خال کنارلب هستند از علائم‌ای عارضه به شمار می‌روند.

انتقال بیماری

این ویروس که باعث بروز تبخال است HPV نام دارد، تنها ازطریق تماس جنسی منتقل می‌شود در نتیجه درمان یک نفره کافی نیست و زنان باید شریک زندگی خود را هم تحت درمان قرار بدهند زیرا او هم حامل ویروس تبخال است و گاهی اوقات ممکن است هیچ‌گونه علامتی نداشته باشد ولی در تماس‌های بعدی عفونت را انتقال دهد.

امروزه جدا از آزمایش «پاپا نیکلا، PAPANICOLAOU» که از بابت ترشح دهانه رحم بررسی سلول‌های غیر طبیعی انجام می‌شود، یک آزمایش مکمل دیگر هم با نام «اسمیر» محلول در آب، کهدقتی بیشتر دارد نیز انجام می‌شود، پس اگر خانمی آزمایش «پاپ اسمیر، PAPSMEAR» انجام داد و جواب آزمایش منفی نبود یعنی دو پهلو بود ،نباید زود محکوم به سرطانش کنیم بلکه باید آزمایش «لیکوئید بیس» را که مکمل آزمایش «پاپ اسمیر» است انجام دهد که اگر آن مثبت بود بیمار را به «کولپوسکوپی» ارجاع داد.

روابط جنسی، علت عمده بروز تبخال تناسلی

همسرانی که در جریان این ضایعات هستند تا قبل از مراجعه به پزشک متخصص باید از تماس جنسی پرهیز کنند اما اگر فرد مشکوک به این عارضه بود باید تماس جنسی با جلوگیری انجام شود. معمولا برای جلوگیری از بروز این مشکلات، توصیه‌های پیش‌گیرانه مفیدتر خواهد بود که از مهم‌ترین اقدامات پیش‌گیرانه در این خصوص تزریق واکسن است.

دختران تا 26 سالگی می‌توانند این واکسن را علیه ویروس تزریق کنند. ویروس‌ها دارای شماره هستند یعنی نام مشخصی ندارند. 4 مورد از این ویروس‌ها که در بروز سرطان دهانه رحم دخالت دارد ویروس‌های شماره 16 – 18 -6 -12 هستند که 2 مورد اول بیشترین دخالت را دارند و واکسن «گاردازیل» برای این 2 ویروس ساخته شده است، سن مناسب برای تجویز این واکسن 9 الی 26 سالگی است که در سه نوبت تزریق می‌شوند و مجموع پروسه زمانی تزریق آن حدود شش ماه طول می‌کشد و اثر پیش‌گیری‌کننده دارد. 

منبع: جام جم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما