بیماری‌ها و مشکلات در قاعدگی

  • شنبه, 28 مرداد 1396 ساعت 09:02
  • منتشرشده در بیماری‌ها
  • بازدید 415 بار

وقتی چرخه قاعدگی خانمی دچار اختلال و حتی گاهی اوقات متوقف می‌شود، سوال‌های زیادی به ذهن آن فرد هجوم می‌آورد. واقعیت این است که اگر شما عادت ماهیانه‌ نشوید یکی از اولین حدس‌ها این است که باردارید. اما حتما این اتفاق به معنای بارداری شما نیست. آمنوره می‌تواند اولیه (یعنی خانمی هنگام بلوغ، خونریزی قاعدگی نداشته باشد) یا ثانویه (یعنی توقف قاعدگی در خانمی با بلوغ طبیعی) باشد.

قطع قاعدگی عبارت است از نبود قاعدگی از ابتدا یا قطع آن به‌طور موقت یا دائم در هر مرحله از دوران باروری که اولیه و ثانویه نام دارد و تعریف می‌شود. شایع‌ترین دلیل قطع موقت قاعدگی در سنین باروری بارداری است. وی توضیحات بیشتری در این زمینه ارائه می‌دهد:

قطع قاعدگی اولیه: اگر بعد از 18 سالگی عدم قاعدگی ادامه داشته باشد می‌تواند به‌دلیل جسمی یا هورمونی باشد.

جسمی (آناتومیکال)

به‌دلیل نقص در هر یک از بخش‌های دستگاه تناسلی است.

- شایع‌ترین این موارد بسته بودن پرده بکارت است که فرد در سن بلوغ با دردهای لگنی و پریود نشدن مراجعه می‌کند در حالی‌که سایرعلایم بلوغ کامل بروز کرده است. در معاینه پزشک متخصص متوجه انسداد پرده بکارت می‌شود که بیمار پریود شده و به‌علت عدم خروج و تجمع خون در رحم درد برای بیمار ایجاد کرده است و با عمل جراحی کوچک قابل درمان است.

- نبودن رحم و واژن به‌دلیل یک بیماری ژنتیکی نادر از دیگر علل قطع قاعدگی است.

- سندروم عدم حساسیت به اندروژن. در این مورد نیز رحم وجود ندارد.

- تنگی و انسداد دهانه رحم.

- چسبندگی سطح داخلی رحم که به‌دلیل عفونت‌های شدید مزمن درمان نشده یا کورتاژهای خشن یا باقی ماندن محصولات حاملگی در رحم اتفاق می‌افتد.

مواد هورمونی

1- تخمدان

الف- موارد اولیه و ژنتیکی مثل سندروم ترنر که شایع‌ترین علت است و به‌طور مادرزادی تخمدان‌ها فاقد فولیکول است و از نظر کروموزومی این بیمار 45 X می‌باشد.

ب- موارد ثانویه که حدود 5 درصد زنان به آن مبتلا می‌شوند و ذخیره فولیکولی تخمدان قبل از 40 سالگی تمام می‌شود و نیز به یائسگی زودرس می‌انجامد.

در اغلب موارد این افراد از نظر کروموزومی 46 XX نرمال هستند.

عوامل دیگری که باعث نارسایی زودرس تخمدان و قطع قاعدگی می‌شود عبارتند از پرتودرمانی، شیمی درمانی و بعضی بیماری‌های خود ایمنی.

پ- بیماری‌های نادر مثل کمبود آنزیم‌های 17 هیدروکسی و آروتاناز که در سیر تولید استروژن و پروژسترون اختلال ایجاد می‌کند و منجر به عدم قاعدگی می‌شود.

2- هیپوفیز

الف- تومورهای هیپوفیز.

ب- سندروم شیهان که ناشی از آنفارکتوس حاد غده هیپوفیز در اثر شوک ناشی از خونریزی مامایی است.

پ- سندروم زین ترکی خالی: در محلی که باید هیپوفیز باشد فتق پرده نخاعی مغز ایجاد می‌شود و به اختلال در عملکرد هیپوفیز منجر می‌شود.

3- هیپوتالاموس

از آن‌جا که مرکز کنترل هورمون‌های جنسی در کنار مرکز کنترل مسائل احساسی قرار دارد از شایع‌ترین علل قطع قاعدگی با منشاء هیپوتالاموس به‌دلیل مسائل هیجانی:

الف- استرس‌های ناگهانی می‌باشد.

ب- بیماری‌های مزمن، کاهش وزن شدید و ورزش‌های استقامتی شدید از دیگر علل آن است.

ج- سندروم کالمن که نادر و مادرزادی است و با نداشتن حس بویایی همراه است و به‌علت نبود هورمون‌های جنسی افراد دستگاه تناسلی بچه‌گانه دارند.

4- دارویی

بسیاری از داروها باعث قطع قاعدگی به‌صورت موقت می‌شود مثل آمپول‌های جلوگیری، آمپول‌های دکاپپتیل و...

5- اعمال جراحی

این مسئله به حذف تخمدان‌ها یا رحم منجر می‌شود و از دیگر علل قطع قاعدگی است.

شایع‌ترین علت قطع یا کاهش قاعدگی بیماری موسوم به PCOS یا سندروم تخمدان پلی‌کیستیک است که سه علامت مهم (قطع یا کاهش قاعدگی- پر‌مویی و چاقی) دارد و معمولا به ناباروری منجر می‌شود که کاملا قابل درمان است. در این بیماران مهم‌ترین و اولین درمان کاهش وزن است.

6- یائسگی

بیشتر در انتهای دوران باروری یعنی حدود 50-45 سالگی اتفاق می‌افتد.


منابع: 

دکتر سلام

زندگی سلام

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما