بررسی انواع عفونت‌های دستگاه تناسلی و درمان آن‌ها

  • شنبه, 21 مرداد 1396 ساعت 21:23
  • منتشرشده در بیماری‌ها
  • بازدید 276 بار

عفونت‌های واژن انواع مختلفی دارد، علائم عفونت‌های دستگاه تناسلی زنان به‌صورت ترشحات حجیم، زیاد، چرکی، بد بو، رنگی (کرم یا زرد رنگ به‌طور معمول)، احساس سوزش، خارش و درد به هنگام نزدیکی بروز می‌کند. این نوع از بیماری اغلب با تغییر PH واژن شروع می‌شود، بعضی از عفونت‌ها از راه جنسی منتقل می‌شود که بسیار شایع است و در این مورد افراد باید بهداشت روابط جنسی را رعایت کنند.

در خصوص عوامل ایجاد عفونت‌های دستگاه تناسلی- ادراری: با تغییر PH واژن زمینه برای عفونت مساعد می‌شود و عفونت‌های قارچی (کاندیدایی) به‌دلیل عدم رعایت خشک و نخی بودن لباس ایجاد می‌شود.

عفونت‌های دستگاه تناسلی چگونه ایجاد می‌شود؟

واژینیت باکتریال به دلیل نزدیکی‌های مکرر جنسی، استفاده از دوش‌های واژینال (برای شستشو داخل واژینال) به‌وجود می‌آید. چاقی نیز می‌تواند عامل مستعد کننده عفونت‌های دستگاه تناسلی باشد. اغلب تشخیص واژینیت‌ها در مطب از طریق معاینه و گاهی اوقات با بررسی‌هایی مانند آزمایش میکروسکوپی انجام می‌گیرد و برای تشخیص عفونت‌های التهابی لگن نیز می‌توان از سونوگرافی هم استفاده کرد.

عوارض عفونت باکتریال برای زنان باردار

عفونت باکتریال برای زنان باردار می‌تواند عوارضی مانند خطر پارگی زودرس پرده جنین، زایمان زودرس، عفونت‌های پس از زایمان و افزایش احتمال سزارین و یا حتی بیماری‌های التهابی لگن را به همراه داشته باشد.

دارودرمانی، راهکار قطعی درمان عفونت‌های دستگاه تناسلی است، به‌دلیل اینکه تغییر در PH واژن طی یک مدت طولانی اتفاق می‌افتد، طول دوره درمان نیز باید طولانی مدت باشد زیرا در صورت کوتاه مدت بودن دوره، احتمال عود بیماری بیشتر است.

عفونت‌های دستگاه تناسلی از هر سنی می‌تواند شروع شود

عفونت‌های دستگاه تناسلی در تمامی سنین شایع است، واژینیت آتروفیک در زمان یائسگی به‌دلیل عدم وجود استروژن در واژن ایجاد می‌شود اما سایر عفونت‌ها با شروع روابط جنسی آغاز می‌شود و بیماری‌های کاندیدایی حتی کودکان را نیز می‌تواند درگیر کند.

عفونت مثانه با عفونت دستگاه تناسلی متفاوت است

بعضی از علائم این دو نوع عفونت مانند تکرر ادرار که هم در عفونت دستگاه تناسلی و هم در عفونت مثانه مشاهده می‌شود، به هم شباهت دارند.

در خصوص راه‌های پیشگیری از عفونت‌های دستگاه تناسلی

کاهش وزن، استفاده از لباس‌های نخی, رعایت بهداشت روابط جنسی, کاهش مصرف دوش واژینال و خشک نگه داشتن لباس از جمله راه‌های پیش‌گیری از این بیماری است.

واژینیت‌ها کم‌عارضه‌ترین عفونت‌ها هستند که در صورت درمان آن می‌توان از عفونت‌های جدی‌تر پیش‌گیری کرد، بنابراین بیماران باید در صورت مشاهده علائم بیماری به پزشک مراجعه کنند تا درمان واژینیت زودتر انجام شود.

بیماران در صورت تکرار عفونت‌های دستگاه تناسلی باید از مواد حاوی پروبیوتیک و لبنیات استفاده کنند.

گردآوری: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 21 مرداد 1396 ساعت 21:29
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما