آیا رابطه جنسی بر سردرد میگرنی اثر دارد؟

  • شنبه, 21 مرداد 1396 ساعت 21:14
  • منتشرشده در بیماری‌ها
  • بازدید 235 بار

سردرد‌های میگرنی امان از مبتلایان خود بریده است. افرادی که سردرد‌های میگرنی دارند معمولا روش‌های مختلفی را برای تسکین انتخاب می‌کنند؛ یکی از روش‌های جا افتاده در بین مردم برقرار کردن رابطه زناشویی می‌باشد. به نظر بسیاری از پزشکان رابطه زناشویی عاملی موثر برای کنترل سردرد در زوجین می‌باشد، اما مطالعات جدید نظریه‌ای معکوس در زمینه زوجین مبتلا به میگرن ابراز داشته‌اند. در ادامه نتیجه این مطالعات را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

رابطه جنسی و بهبود سردردهای خفیف تا متوسط

سالیان سال است که پزشکان بر اساس تحقیقات علمی بر این اعتقادند بوده‌اند که رابطه جنسی در زوجین باعث رفع سردردهای خفیف تا متوسط می‌شود. علت این امر آن است که رابطه جنسی با بالا بردن میزان هورمون‌های جنسی در بدن باعث می‌شوند تا میزان آندومورفین‌ها (آن دسته از ترکیبات شیمیایی طبیعی که درمغز به‌عنوان یک مسکن درد عمل می‌کنند) افزایش یابند و بالا بودن این ترکیبات شیمیایی طبیعی در بدن و به‌خصوص مغز باعث می‌شوند تا دردهای ناشی از سردرد تا حدود زیادی بهبود یابند.

آیا رابطه جنسی بر سردرد میگرنی اثر دارد؟

مطالعه جدیدی در دانشگاه مانستر آلمان که بر روی افراد مبتلا به میگرن مزمن و شدید انجام گرفته عقیده قدیمی پزشکان در مورد بهبود سردرد با رابطه جنسی در افراد میگرنی را تایید نمی‌کند و معتقد است که رابطه جنسی هیچ اثر درمانی خاصی برای بهبود سردرد میگرنی در افراد مبتلا به میگرن ندارد. در واقع در این مطالعه مشخص شده که حدود یک سوم از بیماران مبتلا به میگرن عنوان کرده‌اند که انجام رابطه جنسی میزان سردردهای میگرنی را نه تنها در آن‌ها بهتر نمی‌کند بلکه در برخی موارد و در اوج سردردها، رابطه جنسی به‌عنوان یک عامل مخرب برای بدتر کردن سردردهایشان مطرح می‌باشد.

علت بی‌اثر بودن رابطه جنسی بر بهبود سردردهای میگرنی

اگرچه محققان تاکنون دلیل قطعی در مورد علت این موضوع که چرا رابطه جنسی همچون سایر سردردها، باعث بهبود و تسکین سردردهای مزمن میگرنی نمی‌شود، کشف نکرده‌اند. اما در این زمینه فرضیه‌های ارائه شده که از آن جمله عدم علاقه فرد به انجام رابطه جنسی در زمان بروز حمله‌های میگرنی  و یا ارجحیت خواب به انجام رابطه جنسی می‌باشد. بر همین اساس ممکن است این اعتقاد به‌وجود آید که انجام رابطه جنسی اجباری باعث می‌شود تا فرد مبتلا به میگرن به اوج لذت جنسی نرسد و در نتیجه از منافع حضور بالای ترکیبات آندومورفین ناشی از انجام رابطه جنسی بر بهبود سردرد سود نبرد.

رابطه زناشویی و سردرد میگرنی

البته در یک مطالعه دیگر که بر روی 800 فرد مبتلا به میگرن و 200 فرد مبتلا به سردردهای دوره‌ای انجام گرفت، مشخص نمود که در زمان‌های خارج از حمله سردرد، بیش از 60 درصد افراد مورد مطالعه عنوان کرده‌اند که رابطه جنسی بر بهبود شدت و مدت سردردهای آن‌ها در روزهای بعد تاثیر داشته است. در واقع محققان در این زمینه به این اعتقاد رسیده‌اند که افراد با مشکلات مزمن میگرنی نیز در صورتی که به اوج لذت جنسی در یک رابطه جنسی برسند، می‌توانند امیدوار باشند که سردردهای آن‌ها در زمان‌های بروز با شدت کمتری باشد. شاید علت این امر آن باشد که میزان آندومورفین‌های طبیعی می‌توانند تا مدتی در خون بالا باشند و همین امر باعث می‌شود تا فرد از منافع ضد درد این ترکیبات شیمیایی بر بدن خود تا حدود چند ساعت بعد از رابطه جنسی هم بر ضد سردرد میگرنی خود سود ببرد.

البته محققان به زوج‌هایی که یکی یا هر دو مبتلا به سردرد میگرنی هستند توصیه می‌کنند که در زمان‌های خارج از بروز سردردهای میگرنی از یک رابطه زناشویی کامل که نهایتاً منجر به لذت جنسی شود، سود ببرند.

منبع: گروه سلامت سیمرغ

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما