اهمیت رابطه جنسی در رده‌های سنی مختلف

  • شنبه, 21 مرداد 1396 ساعت 20:48
  • منتشرشده در بیماری‌ها
  • بازدید 224 بار

 

همان‌طور که بدن انسان با افزایش سن تغییر می‌کند، تمایل جنسی فرد نیز تغییر می‌کند. این تغییرات فیزیکی معمولا در هر دو جنس مرد و زن به صورت کاهش سطح هورمون‌ها و همچنین تغییر در گردش خون و سیستم عصبی است. هیچ زن و یا مرد بالای 50 سالی وجود ندارد که معتقد باشد زندگی جنسی او نسبت به زمانی که 20 ساله بوده تغییری نکرده است. ممکن است زندگی جنسی او بهتر و یا بدتر شده باشد. اما در هر صورت زندگی جنسی وی تغییر کرده است.

زندگی جنسی در میان‌سالی

جامعه معمولاً اهمیت بسیار زیادی برای جوانان قائل است و به همین دلیل خود به خود این تصور غلط که افراد مسن علاقه‌ای به برقراری رابطه جنسی ندارند، به‌وجود می‌آید. مردم هم که به‌طور طبیعی عادت دارند هر چیزی را که جامعه به خوردشان می‌دهد، بپذیرند، به‌همین دلیل در میان‌سالی از برقراری رابطه جنسی دست می‌کشند.

عوامل تاثیرگذار بر زندگی جنسی در میان‌سالی

همان‌طور که بدن انسان با افزایش سن تغییر می‌کند، تمایل جنسی فرد نیز تغییر می‌کند. این تغییرات معمولا منجر به بروز مشکلات جنسی از جمله اختلال در نعوظ در مردان و خشکی واژن در زنان می‌شود. در حال حاضر برای این مشکلات جنسی و یا مشکلات جنسی مشابه درمان‌های متعددی وجود دارد.

شواهد نشان داده است که گاهی اوقات افزایش سن با کاهش اعتماد به نفس در روابط جنسی همراه است. تقریباً تمام افراد، تغییراتی از این دست را تجربه می‌کنند. اما این قضیه در اغلب افراد مسن پایانی برای زندگی جنسی آن‌ها نخواهد بود.

هر دو عامل جسمی و روحی می‌توانند در رابطه جنسی افراد مسن تاثیر منفی بگذارد. گاهی اوقات این دو عامل با هم ترکیب شده و باعث از هم‌گسیختگی روابط زوجین می‌شود و همچنین موانعی را به‌وجود می‌آورند که می‌توانند باعث بروز اختلالات جنسی و روانی شوند. اما این مشکلات، مشکلاتی قابل حل هستند و شما نباید بقیه زندگی خود را با آن‌ها سپری کنید. روش‌های درمانی زیادی وجود دارند که به شما در بهبود مشکلات جسمی و روحی و ارتقای زندگی جنسی کمک می‌کنند.

حال، چه باید کرد؟

مشاوره و تکنیک‌های خود درمانی روانی می‌توانند در بهبود روابط به شما کمک کنند. با تغییر مسیر تفکر خود از معایب به محاسن، می‌توانید دوباره اعتماد به نفس و جذابیت سابق خود را به دست بیاورید. فکر کنید و ببینید چه چیزی در جوانی باعث جذابیت شما می‌شده است. صمیمی بودن چهره‌تان یا رنگ چشم‌ها و یا خنده‌های زیباتان؟ به احتمال زیاد این ویژگی‌ها هنوز در شما وجود دارند و می‌توانند شما را جذاب کنند.

در هنگام رابطه جنسی سعی کنید تمرکز خود را بر روی گرفتن و دادن بیشترین لذت جنسی ممکن معطوف کنید. این قضیه به شما کمک می‌کند که اعتماد به نفس خود را بازیابید. رابطه جنسی لذت بخش اغلب بر روی یک رابطه عاطفی مستحکم استوار است، لذا تنها داشتن یک اندام عالی و بدن کامل، نمی‌تواند تضمینی بر لذت بخش بودن رابطه جنسی باشد. داشتن یک تصویر ذهنی منفی از بدن و اندامتان اغلب در خود اندامتان ریشه نداشته و دارای ریشه‌های روانیست.

شکست‌های شغلی و یا سایر شکست‌ها در زندگی می‌توانند به احساس ناامیدی و افسردگی منجر شوند که هر دو مورد می‌توانند منجر به کاهش میل جنسی شوند. در مردان، حملات دوره‌ای ناتوانی جنسی می‌تواند باعث کاهش اعتماد به نفس آن‌ها شود. در واقع علت این قضیه مهم نیست. مهم این است که داشتن یک تصویر ذهنی ضعیف از خودتان می‌تواند اثرات مخربی بر روی زندگی جنسی شما داشته باشد. زمانی که اضطراب ناشی از تصور عدم توانایی عملکرد مناسب جنسی، به‌وجود می‌آید می‌تواند مانند یک مارپیچ رو به پایین عمل کند و باعث بروز مشکلات جنسی شود که همین قضیه باعث کاهش اعتماد به نفس بیشتر شما شده و همین روند ادامه می‌یابد و شکست در رابطه جنسی و کاهش اعتماد به نفس همدیگر را تشدید می‌کنند. درمان این مشکل تا حد بسیار زیادی به شناسایی منشاء آن بستگی دارد.

بسیاری از تغییرات جسمانی که با افزایش سن به‌وجود می‌آیند اثرات قابل توجهی را بر روی اندام‌های جنسی و سیکل‌های جنسی به‌وجود می‌آورند. به‌همین خاطر رابطه جنسی و رابطه عاشقانه یک زوج 70 ساله قاعدتاً با یک زوج 20 ساله تفاوت‌های بسیاری دارد. این قضیه الزاما چیز بدی نیست. تجربه بیشتر، موانع کمتر و درک عمیق‌تر از نیاز‌های همسرتان در این سن می‌تواند کمبود‌های ناشی از افزایش سن را جبران کند. تغییرات جسمانی که با افزایش سن ایجاد می‌شوند می‌توانند باعث به‌وجود آمدن یک سبک جدید و رضایت بخش، در رابطه جنسی و رابطه عاشقانه شما شوند.

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی تولید استروژن و تستوسترون در بدن زن پایین می‌آید، میل جنسی نیز کاهش پیدا می‌کند. اما حتی در این صورت هم هنوز می‌توانید روابط جنسی کاملاً رضایت بخشی داشته باشید. اگر مشکلتان فقدان یا کاهش میل جنسی است، حتی با وجود داشتن بهترین و جذاب‌ترین همسر برای خودتان، باید با پزشک خود درمورد هورمون درمانی مشورت کنید و در مورد فواید و خطرات احتمالی آن سؤال کنید.

این مسئله را نیز به‌خاطر داشته باشید که ذهن، مهم‌ترین و مؤثرترین اندام جنسی شماست و این مسئله به‌خصوص در سنین میان‌سالی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. خیلی از خانم‌های میان‌سال زندگی جنسی بسیار خوب و رضایت بخشی دارند و از آن لذت می‌برند. نگران حامله شدن یا داشتن فرزندان کوچک خود که نیاز به مراقبت دارند نیستند و این مسئله می‌تواند محرک خوبی برای میل جنسی باشد. وقتی از ذهنتان برای کمک به تقویت میل جنسی خود استفاده کنید، مطمئن باشید که معجزه می‌کند.

امروزه دیگر سالمندان این باور نادرست را که رابطه جنسی فقط برای جوانان است و افراد مسن به آن نیازی ندارند باور ندارند.

منبع: گروه سلامت سیمرغ

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما