انواع عارضه‌های جنسی را بشناسید

  • پنج شنبه, 19 مرداد 1396 ساعت 13:14
  • منتشرشده در بیماری‌ها
  • بازدید 250 بار

متاسفانه عدم آگاهی و روابط ناسالم جنسی، منجر به شیوع بیماری‌های آمیزشی در جهان شده است. بیماری‌های آمیزشی به‌طور عمده در نتیجه تماس جنسی با فرد آلوده و یا از طریق مادر به کودک منتقل می‌شود.

متاسفانه عدم آگاهی و روابط ناسالم جنسی، منجر به شیوع بیماری‌های آمیزشی در جهان شده است. این بیماری‌ها به‌طور عمده در نتیجه تماس جنسی با فرد آلوده و یا از طریق مادر به کودک منتقل می‌شود.

بیماری‌های جنسی در مردها و زن‌ها یکسان اما علائم‌شان تا حدی متفاوت هستند. برخی از این بیماری‌ها درمان‌پذیر و برخی دیگر غیرقابل درمان هستند.

انواع بیماری‌های آمیزشی
بیماری‌های درمان‌پذیر

1- سوزاک

در این بیماری در مردان، مجرای ادراری و در زنان مجرای خروجی مثانه، گردنه رحم و یا هر دو به این عفونت آلوده می‌شوند.

این عفونت همچنین می‌تواند راست روده، مقعد، گلو و لگن را نیز آلوده کند. در موارد نادر، چشم‌ها نیز به این عفونت دچار می‌شوند.

اگر سوزاک به موقع درمان شود، نمی‌تواند مشکل خاصی به‌وجود آورد. اما اگر بدون درمان رها شود می‌تواند مشکلاتی جدی در پی داشته باشد.

2- سیفلیس

سیفلیس از باکتری ترپونما پالیدوم ناشی می‌شود و اگرچه راه اصلی آن تماس جنسی است اما می‌تواند در دوران بارداری یا هنگام زایمان از مادر به جنین منتقل شود.

علایم این بیماری برحسب مرحله بیماری متفاوت است اما در وضعیت حاد ممکن است منجر به مشکلات قلبی، عصبی، آسیب مغزی، کوری، فلج و حتی مرگ شود.

3- کلامدیا

کلامدیا یکی از رایج‌ترین بیماری‌های آمیزشی باکتریایی است که مجرای ادراری و -در خانم‌ها- دهانه رحم را عفونی می‌کند. ممکن است بخش انتهای روده بزرگ و چشم ها، گلو ، ریه و کبد را نیز مبتلا کند.

تمام بیماری‌های فوق درمان پذیر هستند. اما برخی دیگر از بیماری‌ها درمانی ندارند و صرفا تا حدی جلوی علائم‌شان گرفته می‌شود. مانند بیماری‌هایی چون ویروس تبخال دستگاه تناسلی، زگیل آلت تناسلی، ویروس هپاتیت E,D,C,B,A و ایدز.

روش‌های پیش‌گیری از بیماری‌های آمیزشی

برای پیش‌گیری از بیماری‌های آمیزشی باید از ارتباط جنسی برقرار کردن با کسی که به هریک از بیماری‌های فوق مبتلاست یا مشکوک به این بیماری‌هاست اجتناب کرد.

همچنین فقط زمانی می‌توان نسبت به رابطه جنسی ایمن مطمئن بود که تنها یک شریک جنسی که آن هم همسر فرد است، داشت. و حداقل هر شش ماه یک‌بار حتما باید در خصوص بیماری‌های آمیزشی نزد پزشک رفت و آزمایش‌های مربوط به آن را انجام داد.

یک‌سری اصول کلی هم وجود دارد که رعایت آن‌ها جلوی ابتلا به این بیماری‌ها را می‌گیرد. مانند:

- استفاده از کاندوم، هر زمان که تماس جنسی دارید. اگر از ژل‌های تسهیل کننده استفاده می‌کنید، از آن ژل‌هایی که برپایه آب هستند، خریداری کنید.

اگرچه کاندوم نمی‌تواند 100 درصد جلوی انتقال بیماری‌ها را بگیرد، اگر به درستی استفاده شود، تا حد زیادی مطمئن خواهد بود.

- از حوله و لباس زیر یکدیگر استفاده نکنید.

- قبل از رابطه جنسی، حتما حمام کنید.

- واکسن هپاتیت B بزنید و البته این واکسن سه بار باید تمدید شود.

- با فردی که به مواد مخدر و یا الکل معتاد است، هیچ‌گونه ارتباط جنسی برقرار نکنید.

منبع: زندگی آنلاین

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما