انواع بیماری‌های مقاربتی، علایم و راه‌های انتقال آن‌ها

  • پنج شنبه, 19 مرداد 1396 ساعت 13:09
  • منتشرشده در بیماری‌ها
  • بازدید 283 بار

متاسفانه این روزها شیوع بیماری‌ها و عفونت‌هایی که از طریق ارتباطات جنسی منتقل می‌شوند بسیار گسترده شده است و تمام افرادی که از نظر جنسی فعال هستند در معرض خطرات ناشی از این بیماری‌ها قرار دارند. برخی از آن‌ها با درد، زخم و ترشحات زیاد همراه هستند اما سایر آن‌ها بدون هیچ‌گونه نشانه‌ای بوده و برای مدت زمان طولانی به‌صورت نهفته باقی مانده و ممکن است سهوا به دیگران منتقل شوند. تعدادی از بیماری‌ها قابل درمان بوده و برخی دیگر درمان ناپذیرند. کسانی که می‌خواهند برای اولین بار با فردی ارتباط جنسی برقرار کنند باید مراقب باشند و از خود محافظت کنند. بهتر است پیش از انجام هرگونه رابطه‌ای کلیه آزمایش‌های پزشکی را انجام دهید تا از سلامت فردی خود و شخص مقابل آگاهی لازم را به‌دست آورید.

در این بخش برای بالا بردن اطلاعات شما در مورد مسائل جنسی و بیماری‌هایی که سلامت جنسی شما را به خطر می‌اندازند لیستی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی را به‌طور خلاصه فراهم آورده‌ایم. شما را آگاه می‌کنیم که این قبیل بیماری‌ها چگونه منتقل می‌شوند، علائم آن‌ها چیست و روش‌های

درمانی هر یک به چه صورت انجام می‌پذیرد.

الف) بیماری‌های آمیزشی درمان‌پذیر

1- سوزاک

روش انتقال: از طریق ارتباط دهانی، مهبلی، مقعدی و همچنین از طریق مادر آلوده به فرزند در هنگام بارداری

علائم:

برای مردان: ترشحات زردرنگ و غلیظ آلت تناسلی، احساس سوزش به هنگام دفع ادرار

برای خانم‌ها: افزایش ترشحات مهبلی، سوزش به هنگام خروج ادرار و خونریزی‌های نامرتب قاعدگی

درمان: آنتی بیوتیک‌ها

2- سفیلیس

روش انتقال: ارتباط دهانی، مهبلی، مقعدی و یا از طریق لمس کردن قسمت‌های عفونی

علائم: پس از گذشت مدت زمان 2 تا 4 هفته پس از ابتلا به بیماری زخم‌های شدید گرد و بی‌دردی در محل عفونی شده پدید می‌آیند.

درمان: پنیسیلین

3- کلامدیا

روش انتقال: ارتباط دهانی، مهبلی، مقعدی

علائم:

در مردان: احساس درد به هنگام خروج ادرار، ترشحات آلتی و بروز گلو درد در صورت وجود ارتباط دهانی

در زنان: نیز دفع ادرار همراه با درد شدید، ترشحات مهبلی و گلو درد در صورت ارتباط دهانی

درمان: آنتی بیوتیک‌ها

ب) بیماری‌های آمیزشی غیرقابل درمان.

1- ویروس تبخال انسانی (HSV) نوع اول

روش انتقال: لمس کردن، بوسیدن و یا برقراری تماس جنسی با نقاط حامل ویروس مثل جوش‌ها و خراش‌ها. ارتباط دهانی

علائم: زخم‌های سرد و جوش‌های خیلی گرم که بر روی لب‌ها، داخل حفره دهان، گلو و در موارد نادر بر روی آلت تناسلی ظاهر می‌شود.

درمان: دارو‌هایی برای درمان موضعی تجویز می‌شوند مثل آسایکلویر و یا والاکسیکلویر. به‌خاطر داشته باشید که این روش‌های درمانی تنها رشد بیماری را متوقف و یا کند می‌کنند ولی بیماری به‌طور کامل درمان نمی‌شود و از بین نمی‌رود.

2- ویروس تبخال دستگاه تناسلی(HSV) نوع دوم

روش انتقال:

ارتباط دهانی، مهبلی و یا مقعدی.

این بیماری ممکن است در ارتباط دهانی منتقل شود.

علائم: ایجاد برآمدگی‌های قرمز رنگ و دردناک در اطراف آلت

تناسلی، پایین باسن و ران‌ها. البته ممکن است این برآمدگی‌ها در خانم‌ها درون مهبل و رحم نیز پدید آیند. دفع ادرار همراه با درد شدید، تب، درد و ورم سینه‌ها و سایر غدد از دیگر نشانه‌های این بیماری می‌باشند.

درمان: داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج از قبیل آسایکلویر، فامسیا کلویر و والاکسی سایکلویر. به‌خاطر داشته باشید که مصرف این داروها تنها رشد این بیماری را متوقف می‌کنند و به منزله نوعی درمان قطعی جوش‌های آلت تناسلی به شمار نمی‌روند.

3- ویروس هپاتیت E,D,C,B,A: روش انتقال: ارتباط جنسی به‌ویژه ارتباط مقعدی (و یا تماس با مدفوع آلوده) که بیشتر مربوط به نوع A است، تزریق خون آلوده (به‌ویژه در نوعC , B ).

علائم: نشانه‌های این بیماری تقریبا شبیه به آنفلونزاست و در موارد شدیدتر با تب، دردهای شکمی، استفراغ، یرقان (زردی پوست و چشم ها) همراه است.

درمان: استراحت مطلق، مصرف مایعات و گاهی اوقات نیز مصرف آنتی بیوتیک برای جلوگیری از بروز باکتری‌های نهفته. برای هپاتیت B نوعی واکسن درست شده است اما باید توجه داشت که واکسن‌ها تنها از ابتلا به بیماری جلوگیری می‌کنند و نوعی روش درمانی به حساب نمی‌آیند.

4- زگیل آلت تناسلی (برآمدگی ویروسی در انسان یا HPV)

روش انتقال: از طریق ارتباط جنسی و یا تماس با حوله و لباس‌های آلوده.

علائم:

برای مردان: ظاهر شدن زگیل‌های بدون درد (معمولا شبیه به گل کلم) بر روی قضیب، پوست ختنه‌گاه، بیضه‌ها و مجرای پیشاب داخلی.

در خانم‌ها: این زگیل‌ها بر روی فرج و لب‌های آن، دیواره مهبل و داخل رحم ظاهر می‌شوند. همچنین این امکان وجود دارد که زگیل‌ها در اطراف مقعد و یا حتی در روده نیز هم در مردان و هم زنان پدید آیند.

درمان: زگیل‌ها را می‌توان از طریق انجماد، سوزاندن و جراحی لیزیک برداشت. اما هیچ تضمینی برای عدم رشد مجدد آن‌ها وجود ندارد.

5- ایدز (سندرم اکتسابی فقدان ایمنی بدن) و HIV(ویروس انسانی کمبود مصونیت بدن)

روش انتقال: ارتباط جنسی، تزریق خون آلوده، و همچنین انتقال بیماری از مادر آلوده به جنین در طول زمان بارداری، وضع حمل و یا شیر دادن به نوزاد.

علائم  HIV: نشانه‌هایی شبیه به آنفلونزای خفیف را دارد و ممکن است پیش از این‌که ایدز آشکار شود برای سال‌های متمادی نهفته باقی بماند. نشانه‌های ایدز نیز شامل تب، کاهش وزن، خستگی بیش از اندازه، اسهال و عفونت هایی که در برخی موارد نادر منجر به بروز سرطان می‌شوند ( مثل تومور سرطانی کاپوسیز) و ذات الریه می‌باشد.

درمان: مخلوطی از داروهای ضد ویروس و آن‌هایی که رشد سلول‌های بیماری را متوقف می‌کنند و سایر داروها.

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما