مواد غذایی ممنوعه برای خانم‌های باردار

  • پنج شنبه, 29 تیر 1396 ساعت 11:08
  • منتشرشده در بهداشت تغذیه
  • بازدید 462 بار

همان‌طور که آگاهید در دوران بارداری رژیم غذایی مناسب از اهمیت خاصی برخوردار است و باید بعضی مواد غذایی را ممنوعه دانست و جایگزن مناسبی برای آن انتخاب کرد. در دوران بارداری ایمنی زنان باردار ضعیف می‌شود و بیشتر در معرض بیماری‌های ناشی از مواد غذایی قرار می‌گیرند به‌همین علت در ادامه این مطلب برای شما لیستی از مواد غذایی ممنوعه برای خانم‌های باردار آماده کردیم.

پنیر فتا: این پنیر حاوی باکتری لیستریا که با بروز عفونت لیستریوسیس مرتبط است. این باکتری می‌تواند منجر به تولد پیش از موعد و سقط جنین شود. پنیر چدار و پنیر سوئیسی گزینه‌های خوبی در این دوران هستند.

شیر پاستوریزه نشده: این نوع شیر حاوی باکتری‌های نظیر لیستریا، E.coli  و کامپیلوباکتر است که می‌تواند موجب عفونت جفت شده، وارد خون می‌شود و عفونت به نوزاد برسد.

غذای دریایی: در طول دوره بارداری به شدت از مصرف غذاهای دریایی خودداری کنید چرا که حاوی مقادیر بالای باکتری و جیوه هستند و در صورت مصرف زیاد موجب سمی شدن سیستم عصبی می‌شوند. در این دوران خوردن ماهی‌های آب شیرین که بیش از دو بار در هفته نباشد توصیه می‌شود.

مواد خوراکی نیم پخته: از خوردن تخم مرغ، گوشت و ماکیان نیم پخته در طول این دوران جداً خودداری کنید چراکه ممکن است آلوده به باکتری‌های مضری باشند. از این رو قبل از مصرف از پخت کامل آن‌ها مطمئن شوید. تخم مرغ را آن‌قدر بپزید که زرده آن سفت شود.

آبمیوه‌های پاستوریزه نشده: حتما از آبمیوه‌هایی که در داخل خانه تهیه می‌کنید استفاده کنید. همچنین از خوب شسته شدن میوه‌ها و سبزیجات مطمئن باشید تا آلودگی‌های شیمیایی بر روی آن‌ها از بین رفته باشد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما