شیر مادر، محافظ پرقدرت در برابر باکتری‌ها

  • پنج شنبه, 29 تیر 1396 ساعت 10:44
  • منتشرشده در بهداشت تغذیه
  • بازدید 493 بار

از فواید شیر مادر به کرات صحبت شده و این‌که شیر مادر خواص فراوانی برای  نوزاد دارد به همه ثابت شده است، اما بعضی فواید شیر مادر هستند که هنوز کشف نشده‌اند و محققان بعد از مطالعات و آزمایشات فراوان متوجه آن‌ها می‌شوند. نتایج مطالعه پژوهشگران انگلیسی نشان می‌دهد که یک نوع قند در شیر برخی مادران از نوزادان آن‌ها در برابر یک باکتری مرگبار محافظت می‌کند. در ادامه به‌طور مفصل درباره این باکتری و تأثیر شیر مادر بر آن صحبت خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

پایگاه اینترنتی کالج ایمپریال لندن می‌گوید: باکتری‌های استرپتوکوک‌های گروه بی Group B streptococcus علت شایع ابتلا به مننژیت در نوزادان و عامل اصلی ابتلای آن‌ها به عفونت در سه ماه اول زندگی هستند.

تحقیق جدیدی که روی 183 زن در گامبیا انجام و در مجله Clinical and Translational Immunology منتشر شد، نشان می‌دهد یک نوع قند یافت شده در شیر برخی از زنان از نوزادان آن‌ها در برابر این باکتری‌ها محافظت می‌کند.

استرپتوگوگ‌های گروه بی که به‌طور طبیعی در بدن یک سوم از زنان یافت می‌شود، می‌تواند در جریان تولد و یا در زمان شیردهی مادر به نوزاد منتقل شود، اما براساس این تحقیق، قندهای موجود در شیر مادر می‌تواند تاثیر مثبت و پیشگیرانه‌ای در برابر این باکتری‌ها داشته باشد.

شیر مادر حاوی مخلوطی از انواع مختلفی قند به نام "الیگوساکاریدهای شیر انسان" است که در بدن نوزاد هضم نمی‌شوند و به صورت غذا برای باکتری‌های مفید داخل روده نوزاد عمل می‌کنند.

نوع قندهایی که در شیر مادر وجود دارد، تا حدودی توسط ساختار ژنتیکی وی مشخص می‌شود.

به‌طور خاص یک نوع سیستم ژنتیکی به‌نام سیستم آنتی ژن لوییس (که در ساخت گروه خونی ABO دخیل است) نقش مهمی در تعیین قندهای شیر مادر ایفا می‌کند.

محققان در این مطالعه، شیر همه مادران را در زمینه تعیین قندهایی که با ژن‌های لوییس کنترل می‌شوند، بررسی کردند.

آن‌ها همچنین زنان و نوزادان آن‌ها را در زمینه آلودگی به استرپتوکوک‌های گروه بی در بدو تولد، شش روز بعد از تولد و در فاصله زمانی 60 و 89 روز بعد از تولد بررسی کردند.

محققان متوجه شدند زنانی که قندهای شیر مرتبط با ژن لوییس تولید می‌کنند، کمتر احتمال دارد که از این باکتری در روده‌شان داشته باشند و نوزادان آن‌ها نیز کمتر احتمال دارد که در زمان تولد این باکتری را از مادر خود گرفته باشند.

علاوه بر این، در میان نوزادانی که در زمان تولد این باکتری را در روده خود داشتند، در کودکانی که شیر مادران آن‌ها حاوی قندی خاص به نام lacto-n-difucohexaose I بود، احتمال خروج این باکتری از بدن آن‌ها 60 تا 89 روز بعد از تولدشان بیشتر بود، به عبارت دیگر، این قند شیر مادر که با ژن لوییس ارتباط دارد، احتمالا از تاثیر پیشگیرانه‌ای برخوردار است.

محققان سپس در محیط آزمایشگاه نشان دادند که شیر حاوی این قند خاص به نام lacto-n-difucohexaose I در مقایسه با شیر فاقد این قند خاص عملکرد بهتری در از بین بردن باکتری‌های Group B streptococcus دارد.

تصور می‌شود که حدود نیمی از زنان جهان قند lacto-N-difucohexaose I را در شیر خود تولید می‌کنند.

محققان امیدوارند که این دانش جدید به ابداع درمان‌هایی برای پیشگیری از بروز عفونت‌ها در مادر و نوزاد کمک کند.

مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که تغذیه کودک با شیر مادر از بروز آلرژی و بیماری در نوزاد پیشگیری می‌کند و به گفته محققان، قندهای آن همچنین از بروز عفونت حاصل از سایر باکتری های بد پیشگیری می‌کند.

منبع: ایرنا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما