نشانه‌های اولیه بارداری

  • سه شنبه, 10 مرداد 1396 ساعت 12:29
  • منتشرشده در بهداشت عمومی
  • بازدید 538 بار

جالب است بدانید که خیلی‌ها از نشانه‌های مختلف تشخیص حاملگی، تنها با تأخیر در قاعدگی و یا حالت تهوع آن آشنا هستند. به همین بهانه از درباره انواع نشانه‌های حاملگی و تشخیص دقیق آن پرسیدیم.

«برای تشخیص حاملگی ابتدا تأخیر در قاعدگی پس از رابطه یا نزدیکی مد‌نظر قرار می‌گیرد و اگر فرد در سن باروری باشد، احتمال حاملگی می‌رود مگر این‌که خلاف آن ثابت شود».

شواهد و علائم فرضی حاملگی که براساس علائمی است که از سوی خانمی شنیده می‌شود. این علائم شامل موارد زیر هستند:

1. تهوع با استفراغ و یا بدون آن

این حالت بعد از هفته 6 حاملگی شروع می‌شود و تا هفته 16 ادامه می‌یابد و در صبح‌ها شدید‌تر است. گاهی افزایش بزاق باعث ایجاد حالت تهوع می‌شود.

2. اختلال در ادرار کردن

در دوران بارداری رحم بزرگ شده و به‌دلیل فشار به مثانه، ‌باعث تکرر ادرار می‌شود.

3. خستگی زودرس

نشانه بسیار شایع و با ارزشی است.

4. درک حرکات جنین توسط مادر از هفته 16 تا 20 حاملگی

حرکت موجی شکل که به‌علت تحرک جنین احساس می‌شود. درک اولین حرکت جنین توسط مادر به تنهایی ارزش ندارد و به تدریج حرکات جنین زیاد می‌شود. ممکن است مادر بگوید جنینم امروز حرکت کرده در صورتی که این حرکت جنین نبوده و آن را با حرکت دیگری در بدن اشتباه گرفته است.

5. قطع قاعدگی

شایع‌ترین علت قطع ناگهانی قاعدگی بیشتر از 10 روز در خانم‌هایی که قاعدگی منظم داشته‌اند و در سنین باروری هستند، در فرضیه اول حاملگی است. در صورتی که این احتمال رد شود فرضیه دوم یعنی سیکل قاعدگی بدون تخمک‌گذاری را در نظر می‌گیرند.

10 تا 20 درصد از زنان حامله در 2 تا 4 ماه اول حاملگی به‌طور طبیعی دچار خونریزی می‌شوند که این حالت خفیف و درحد لکه بینی است. البته این خونریزی در زنانی که چندبار زایمان داشته‌اند شایع‌تر است. به هر صورت هر خونریزی در دوران بارداری غیر‌طبیعی است مگر این‌که خلافش ثابت شود.

6. آزمایش فِرِن

در این آزمایش اگر عقب افتادن قاعدگی همراه با فِرِن منفی باشد،‌ احتمال بارداری وجود دارد و در صورتی که فِرِن مثبت باشد، احتمال عدم حاملگی زیاد است.

7. تغییر رنگ مخاط واژن

در هفته 8 حاملگی مخاط واژن به رنگ قرمز کبود رنگ دیده می‌شود.

8. تغییرات پستان

این تغییرات درهفته 6 بارداری مخصوصا در زنانی که برای بار اول باردار شده‌اند شایع‌تر است. در این حالت در پستان احساس سنگینی و درد ایجاد شده و نوک پستان و هاله اطراف آن در هفته هشتم تیره‌تر می‌شود و همچنین دانه‌هایی روی آن ظاهر می‌شود. نزدیک به هفته 16 بارداری هم از سینه آغوز ترشح می‌شود. این تغییرات در حاملگی‌های کاذب یا خیالی هم دیده می‌شود.

9. تغییرات پوستی

تیرگی پوست به صورت کک و مک که بیشتر در زنان گندمی دیده می‌شود و همچنین بروز ترک حاملگی در شکم که در خیلی از خانم‌ها ظاهر می‌شود.

10. آیا خود فرد فکر می‌کند باردار است؟

اما شواهد احتمالی حاملگی که شامل تغییراتی است که پزشک هم آن‌ها را می‌بیند و متوجه می‌شود. این عوامل به ترتیب زیر هستند:

1. بزرگ‌شدن شکم در هفته 12

در این حالت به‌راحتی می‌توان رحم را از روی شکم لمس کرد.

2. تغییر در اندازه، شکل و قوام رحم

در معاینه رحم و سرویکس، دو جسم کاملا جدا از هم لمس می‌شوند.

3. تغییرات سرویکس

در هفته 6 تا 8، سرویکس نرم می‌شود. البته این تغییرات با مصرف قرص‌های ضد‌بارداری خوراکی نیز ایجاد می‌شود.

4. انقباضات رحمی

این انقباضات که قابل لمس و بدون درد و نا‌منظم هستند، در چند روز آخر بارداری و شب‌ها تشدید می‌شوند و از هفته 20 هم قابل لمس هستند.

5. احساس شناور بودن جنین در مایع آمنیوتیک در اواسط حاملگی

6. لمس قسمت‌های بدن جنین در نیمه دوم حاملگی

7. تست‌های هورمونی برای تشخیص حاملگی

الماسی دو تست شایع برای تشخیص دقیق حاملگی معرفی می‌کند و می‌گوید: «آزمایش ادرار و آزمایش خون (beta hCG) برای تشخیص بارداری انجام می‌شود. البته نتیجه آزمایش بعضی از تومور‌‌ها هم در آزمایش بتا مثبت می‌شود که ممکن است با حاملگی اشتباه شود. در آزمایش ادرار در صورتی که خانمی باردار شده باشد، 4 تا 7 روز بعد از عدم قاعدگی، نتیجه آزمایش ادرار مثبت می‌شود. اما علائم قطعی حاملگی شامل شناسایی ضربان قلب جنین، احساس حرکات فعال جنین توسط پزشک و شناسایی جنین توسط سونوگرافی یا رادیو‌گرافی می‌شود».

منبع: وبگاه نی‌نی‌بان، گفتگو با پریسا الماسی، کارشناس مامایی.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما