مسافرت در دوران بارداری

  • سه شنبه, 10 مرداد 1396 ساعت 12:17
  • منتشرشده در بهداشت عمومی
  • بازدید 549 بار

در ارتباط با مسافرت در دوران بارداری سعی کرده‌ایم با ارائه مطلب زیر راهکارهای حفظ سلامت مادر و جنین را در طی مسافرت برای شما بیان کنیم.

مادر گرامی، مسافرت در طول بارداری می‌تواند آرامش بخش و مفرح باشد، به شرطی که چند نکته را مورد توجه قرار دهید:

1. برنامه مسافرتی خود را در سه ماهه دوم بارداری قرار دهید (هفته 14 الی 28 بارداری)، زیرا در سه ماهه اول بارداری، خطر سقط جنین وجود دارد. همچنین در سه ماهه سوم (از 28 هفتگی به بعد)، احتمال زایمان زودرس می‌رود.

2. از نشستن به مدت طولانی خودداری کنید و حداقل هر 1 الی 2 ساعت یک بار قدم بزنید و بدن خود را بکشید. در هواپیما یا قطار هر چند کوتاه هم که شده است قدم بزنید؛ زیرا حتی قدم زدن کوتاه مدت باعث بهبود جریان خون شده و از ورم پاها جلوگیری می‌کند.

3. هر 3 الی 4 ساعت، حداقل یک لیتر آب برای جلوگیری از هدر رفتن آب بدن بنوشید و برای جلوگیری از عفونت‌های ادراری از وسایل بهداشتی استفاده کنید.

4. غیر از وعده‌های اصلی غذا، میان وعده هم مصرف کنید.

5. کیفی شامل ساندویچ‌های کوچک، کشمش، نان‌های سبوس دار و میوه و سبزی‌هایی مثل سیب و هویج همراه خود داشته باشید.

6. لباس گشاد و راحتی بپوشید. همچنین کفش راحتی به پا کنید.

7. همراه خود بالش کوچکی برای جلوگیری از کمردرد داشته باشید.

8. حتماً یک کپی از گزارش‌های بارداری خود (که از پزشک یا مامای خود دریافت کرده‌اید) با خود داشته باشید. اگر به نقاط دوری مسافرت می‌کنید، بیمارستان‌هایی را که به مقصد مورد نظر شما نزدیک‌تر هستند، شناسایی کنید تا در صورت لزوم به آن‌ها مراجعه کنید.

9. قبل از مصرف هرگونه دارو یا آمپولی با پزشک خود مشورت کنید.

در پایان می‌توان گفت که شما با پیش بینی‌های مناسب و اجازه پزشک خود، می‌توانید با خیال راحت برای تعطیلات به مسافرت بروید و سفری شاد و راحت داشته باشید.

منبع: مجله پزشکی دکتر سلام

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در سه شنبه, 10 مرداد 1396 ساعت 12:40
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما