فعالیت‌های روزانه منزل در دوران بارداری

  • یکشنبه, 08 مرداد 1396 ساعت 12:43
  • منتشرشده در بهداشت عمومی
  • بازدید 463 بار

رسیدگی به امور منزل بعد از ۶ ماهگی در صورت عدم رعایت نکات ایمنی-سلامتی، خطراتی را برای مادر و جنین به همراه دارد. خانم‌های باردار به‌علت سنگینی وزن جنین و مایع داخل کیسه آب، ستون فقرات خود را نمی‌توانند کاملاً صاف نگاه دارند و گاه حتی سرپا ایستادن‌های متوالی نیز برای آن‌ها دشوار است. ضمن آنکه ستون فقرات را صاف نگاه داشته با رعایت نکات لازم، می‌توان بدون ایجاد فشار روی کمر و پاها، کارهای منزل را انجام داد.

به نقل از کتاب کودک من، کارهایی همچون شستن کف، جارو کشیدن معمولاً در مدت زمان کوتاهی انجام می‌گیرند اما آسان هم نیستند. بنابراین برای آن‌که تا حد امکان کمتر احساس خستگی کنید، باید با وضعیت صحیح ایستادن و یا خم شدن آشنا باشید. مثلاً دسته جارو برقی یا کف شوی را باید از بالاترین قسمت آن در دست بگیرید، به‌طوری که تا آنجا که ممکن است کمرتان صاف بوده زانوها را خیلی کم خم کنید.

معمولاً در آخرین ماه‌های بارداری، ایستادن سر پا ممکن است دردهایی را به همراه داشته باشد و به همین دلیل بایستی تا حد امکان کارها را به‌طور نشسته انجام داد. صحیح‌ترین طریقه برای اتو کردن، نشستن بر روی صندلی و تکیه به پشت آن با ستون فقرات صاف است، طوری که زانوها کمی بالاتر از ران قرار گیرند. بنابراین درصورت لازم می‌توان متکایی زیر کف پاها و حتی پشت کمر گذاشت. این وضعیت برای خیاطی کردن و یا غذا خوردن نیز بسیار مناسب است.

برای روشن کردن ماشین لباسشویی و یا برداشتن نایلون‌های خرید (ساک خرید) انجام کارهایی که نیاز به خم کردن کمر در حالت معمول دارد. در دوران بارداری باید به طریقی صورت گیرد که به شکم فشاری وارد نیاید. ریختن لباس در لباسشویی‌هایی که در آن‌ها از جلو باز می‌شود، جابه‌جا کردن وسایل خرید در داخل کمد و یا کابینت، گذاشتن و برداشتن ظروف ازکابینت‌های پایین و...، جزو این دسته کارها محسوب می‌شوند. بنابراین به جای خم کردن کمر در چنین مواقعی بایستی ضمن صاف نگه داشتن ستون فقرات، زانوها را خم کردو برای بلند شدن، آهسته از جا برخاست.

توجه داشته باشیدکه ساک‌های خرید نباید بیش از حد سنگین باشند و وزن آن‌ها نبایستی از ۴ کیلوگرم بیشتر باشد. ضمناً همیشه ساک‌های خرید را بین دو دوست به‌طور مساوی تقسیم کنید و هرگز همه را با یک دست بلند نکنید. برای انجام کارهایی که باید برای مدتی نسبتاً طولانی درحالت نیمه نشسته باشید، مناسب آن است که روی یک زانو نشسته و زانوی دیگر را به سمت خودتان خم کنید و بالا بیاورید (اصطلاحاً روی یک زانو نشستن) این حالت سبب ایجاد تعادل می‌شود.

هرگز وسایل سنگین را جابه‌جا نکنید. هرگونه حرکتی که باعث وارد آوردن فشار به عضلات شکم شود ممکن است سبب بروز انقباضات رحمی گردد. در برخی از موارد این‌گونه انقباضات به همراه عواملی دیگر می‌توانند زایمان زود رس را موجب شوند. به همین دلیل است که خانم‌های باردار باید از بلند کردن و یا جابه‌جا کردن وسایل سنگین خودداری نمایند. جابه‌جا کردن میز، تلویزیون، میز ناهارخوری، مبل، فرش و مانند آن ممکن است خطر فوق را به همراه داشته باشند.

کارهای زیر را انجام ندهید:

-خم شدن به طرف جلو.

- فشار وارد آوردن به بدن با بالا بردن دست‌ها. مانند موقعی که می‌خواهیم وسیله‌ای را بالای کمد بگذاریم. 

- انجام کارهایی که نیاز به استفاده از نردبان دارند. در دوران بارداری حفظ تعادل بدن بر روی پله‌های باریک مشکل است.

- کارهایی که باعث خستگی زیاد بدن می‌شوند مانند تمیزکردن دیوارها، شستن و نظافت جاهای مختلف به‌طور ممتد.

- بلند کردن و حمل وسایل سنگین مانند کیسه برنج، ساک خرید و امثال آن با هر دو دست به‌طور همزمان، طوری که شکم و وزن بدن را متحمل شود.

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما