آناتومی دستگاه ادراری

دستگاه ادراری شامل:

1- کلیه

2- حالب

3- مثانه

4- پیشابراه

5- غده فوق کلیوی (ضمائم کلیه)

6- دستگاه تناسلی

کلیه‌ها

کلیه‌ها یک جفت عضو لوبیایی شکل قرمز مایل به قهوه‌ای است(3) که در طرفین ستون مهره‌ها و در پشت شکم قرار دارد(4) طول کلیه 11 سانتی‌متر و عرض آن 6 سانتی‌متر و ضخامت آن 3 سانتی‌متر است(4) وزن کلیه یک فرد بالغ حدود 113 الی 170 گرم است(2). کلیه راست به دلیل مجاورت با کبد کمی پایین‌تر از کلیه چپ قرار دارد(3).

بافت کلیه از دو قسمت قشری و مرکزی ساخته شده است. بخش قشری کلیه یک نوار رنگ پریده است که قسمت مرکزی را احاطه کرده است. بخش مرکزی به رنگ تیره است و در طرف داخل بخش قشری قرار دارد(4).

کلیه از واحد‌های عملی به نام نفرون ساخته شده‌اند. نفرون‌ها ساختمان‌هایی هستند که مسئول عملیات آغازین برای تولید ادرار می‌باشند(2و3و4).

هر نفرون شامل:

1- کپسول بومن، 2- شبکه مویرگی گلومرول، 3- لوله خمیده اولی یا نزدیک، 4- قوس هنله، 5- لوله خمیده دومی یا دور، 6- لوله جمع کننده کوچک، 7- لوله‌های جمع‌کننده بزرگ(5و4).

حالب

عبارتند از دو عدد لوله به طول 30 الی 25 سانتی‌متر و قطر 3 میلی‌متر که از کلیه شروع می‌شوند و به پایین و به طرف مثانه رفته و وارد آن می‌شوند و ادرار تولید شده از کلیه را به مثانه منتقل می‌کنند(4و6).

مثانه

کیسه‌ای عضلانی-مخاطی می‌باشد که در شکم (در داخل لگن) قرار دارد و وظیفه آن انبار کردن ادرار است(4و6). مثانه تقریباً شبیه یک مثلث معکوس است(3و4) و به هنگام پر بودن به شکل تخم‌مرغ یا بیضی در می‌آید. حجم مثانه حدود 400 تا 500 میلی‌لیتر می‌باشد، گردن مثانه دارای دو اسفنگتر یا دریچه (از جنس عضله) است.

1- اسفنگتر داخلی که به صورت غیرارادی کنترل می شود. 

2- اسفنگتر خارجی که به صورت ارادی کنترل می‌شود(1و6).

پیشابراه

آخرین بخش دستگاه ادراری پیشابراه می‌باشد که وظیفه آن انتقال ادرار مثانه به خارج از بدن می‌باشد. طول پیشابراه در خانم‌ها و آقایان متفاوت است(5و3).

غده فوق کلیوی

به تعداد دو عدد در قسمت فوقانی هر دو کلیه قرار دارند. هر غده از یک بخش قشری و یک بخش مرکزی تشکیل شده. بخش قشری غده فوق کلیه هورمون‌های آلدسترون و هیدروکورتیزون و بخش مرکزی غده فوق کلیه هورمون‌های آدرنالین و نوروآدرنالین ترشح می کند.


منبع: کافه سلامت

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 آذر 1395 ساعت 21:33
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما