بیماری مزمن کلیوی

متاسفانه بیماری کلیوی مزمن اغلب قابل درمان نیست، اما اگر فرد در مراحل ابتدایی بیماری کلیوی باشد، شاید بتواند با عمل به توصیه‌های زیر کاری کند که کلیه‌هایش برای مدت بیشتری دوام بیاورند:

اگر فردی مبتلا به دیابت است، باید به دقت مراقب قند خون خود باشد و آن را پایین نگه دارد.

از مصرف قرص‌های آرام بخش که می‌توانند بیماری کلیوی را بدتر کنند، پرهیز کند. 

افرادی که دچار نارسایی کلیوی هستند، باید فشار خون خود را مرتبا چک کنند. 

افراد دچار نارسایی کلیوی باید بدانند که بخشی از رژیم غذایی معمولی آن‌ها ممکن است به از کار افتادگی کلیه‌ها سرعت ببخشد که شامل موارد زیر است:

- پروتئین برای بدن لازم است، زیرا به بدن کمک می‌کند تا ماهیچه‌ها را ترمیم کند و با بیماری بجنگد. همان طور که گفته شد، کلیه‌های سالم مواد زاید را از خون می‌گیرند، به جز پروتئین. حال آن که کلیه‌های بیمار ممکن است در جداسازی پروتئین از مواد زاید خون دچار مشکل شوند، بنابراین برخی پزشکان از بیماران خود می‌خواهند مقدار پروتئینی را که می‌خورند، کم کنند تا بدین وسیله کلیه‌ها کمتر کار کنند.

- مشکل دیگری که ممکن است با از کار افتادگی کلیوی مرتبط باشد، مصرف زیاد کلسترول است که از رژیم‌های غذایی پرچرب ناشی می‌شود. کلسترول اضافی می‌تواند در دیواره‌ی رگ‌ها انباشته شود و گردش خون در آن‌ها را دشوارتر کند و منجر به بروز سکته قلبی شود.

- سیگار کشیدن، نه تنها خطر بیماری کلیوی را افزایش می‌دهد، بلکه به مرگ‌های ناشی از سکته قلبی افراد مبتلا به بیماری کلیوی مزمن، می‌افزاید.

- سدیم (نمک) ممکن است فشار خون فرد را بالا ببرد، بنابراین غذاهایی مانند غذاهای کنسروی و آماده که دارای مقدار زیادی سدیم هستند، باید به مقدار کم مصرف شوند.

- پتاسیم ماده ای معدنی است که به طور طبیعی در اکثر میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شود. کلیه‌های سالم پتاسیم خون را اندازه گیری و اضافی آن را دفع می‌کنند، در حالی که کلیه‌های بیمار ممکن است نتوانند این کار را بکنند و فرد را به تپش قلب مبتلا کنند.

- کم خونی وضعیتی است که در آن خون فاقد گلبول‌های قرمز کافی است. این گلبول‌ها از آن‌جا که حامل اکسیژن در سر تا سر بدن هستند، مهم می‌باشند. اگر فردی مبتلا به کم خونی باشد، احساس خستگی می‌کند و رنگ پریده است. کلیه‌های سالم هورمون اریتروپویتین را ترشح می‌کنند که در ساخت گلبول‌های قرمز خون نقش دارد. کلیه‌های بیمار ممکن است نتوانند این هورمون را به اندازه کافی ترشح کنند که در این صورت نیاز به تزریق نوع انسانی آن است.

اگر کلیه‌ها از کار بیفتد چه می‌شود؟ 

از کار افتادگی کامل کلیه‌ها، گاهی اوقات "بیماری کلیوی وخیم" نامیده می‌شود. اگر کلیه‌ها به طور کامل از کار بیفتند، بدن پر از آب و مواد اضافی و در اصطلاح "اومیا" می‌شود، دست‌ها و پاها ورم می‌کنند، احساس ضعف و خستگی به فرد دست می‌دهد و همه به این دلیل است که بدن برای درست کار کردن به خون تمیز و تصفیه شده نیاز دارد.

نقطه پایانی

با پیشرفت بیماری کلیوی، دو راه برای بیماران وجود دارد: دیالیز و پیوند کلیه. 

در واقع پیوند کلیه، آخرین امید بیماران کلیوی است. کلیه پیوندی ممکن است از سوی فردی ناشناس که دچار مرگ مغزی شده، یا فردی زنده اهدا شود. کلیه ای که پیوند زده می‌شود، باید با بدن بیمار سازگار باشد تا دستگاه ایمنی بدنش کمتر آن را پس بزند. 

جالب این که سیستم ایمنی بدن فرد بیمار، با حمله به هر آن چه که به عنوان عضو طبیعی بدن، برایش شناخته نشده است، از بیمار مراقبت می‌کند. بنابراین سیستم ایمنی بدن فرد، به کلیه ای که بسیار"غریبه" به نظر می‌رسد، حمله می‌کند و فرد پذیرنده کلیه مجبور است داروهای خاصی را مصرف می‌کند تا از پس زدن کلیه به وسیله سیستم ایمنی بدنش جلوگیری کند.

منبع: مرکز بهداشت شهرستان شیر

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی: روزنامه قدس 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 25 شهریور 1395 ساعت 16:23
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما