مثانه نوروژنیک

مثانه نوروژنیک یعنی مثانه عصبی. احتمالا می‌‌دانید که سیستم عصبی خودکار در بدن ما مثانه و مجاری ادراری را عصب‌ دهی می‌کند و این اعصاب در احساس پُر شدن مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار و کمک به تخلیه ادرار نقش اصلی دارند؛ اما شاید ندانید که به مرور زمان، بیماری دیابت می‌تواند روی سیستم عصبی خودکار تاثیر بگذارد و کار این سیستم را مختل کند. 

در اوایل با به وجود آمدن اختلال در کار این سیستم، فرد احساس می‌‌کند ادرار کمتری دارد، یعنی با این که مثانه‌ اش پُر است چون این حس او کمتر شده برای تخلیه ادرار دیرتر می‌رود. کم ‌کم با پیشرفت اختلال در کار اعصاب، تخلیه مثانه هم دچار مشکل می‌شود، یعنی عضلات مثانه به خوبی نمی‌‌توانند منقبض شوند و ادرار را خالی کنند، در نتیجه مقداری از ادرار در مثانه باقی می‌ماند. 

باقی ‌مانده ادرار در مثانه به افزایش احتمال عفونت ادراری منجر می‌‌شود. 

دیابت با مختل کردن کار اعصاب مثانه باعث می‌شود تخلیه ادرار مختل شود و به تدریج ادرار زیادتری در مثانه بماند و حجم مثانه افزایش یابد. 

فرد دیابتی در این حالت دچار بی ‌اختیاری ادرار می‌شود چون مثانه پُر شده به‌ صورت سرریز ادرار را نشت می‌‌دهد، بدون آن که فرد احساس کند مثانه‌‌اش پر است و یا برای تخلیه ادرار مراجعه کند. 

پیشگری 

برای پیشگیری از مختل شدن سیستم عصبی این منطقه توصیه می‌شود افراد دیابتی قند خون‌‌شان را تحت کنترل دقیق بگیرند. 

اگر شما از نظر فشارخون، افزایش چربی‌‌های خون و قند کنترل‌های لازم را داشته باشید، انتظار نداریم عوارض جدی روی سیستم ادراری و قسمت اعصاب خودکار ایجاد شود. 

وقتی سیستم عصبی خودکار مثانه خراب شود، مثانه سلامت خود را از دست می‌‌دهد و عملا ماهیچه آن قدرت انقباضی برای تخلیه ادرار ندارد، حتی وقتی پُر شده و منبسط می‌شود به دلیل خرابی اعصاب آن منطقه، پیام پُر شدن را به مغز مخابره نمی‌کند و شما برای تخلیه مثانه مراجعه نمی‌‌کنید و لذا کمتر به دست‌ شویی می‌‌روید، در حالی که مثانه‌‌تان پُر است و بی ‌اختیار ادرار می‌‌کنید. 

احتمال عفونت ادراری نیز در این حالت افزایش می‌‌یابد و انواع عفونت‌های ادراری، چه عفونت مثانه، چه کلیه و چه آبسه‌های کلیوی در فرد دیده می‌شود. 

در مراحل اولیه‌‌ای که فرد دیابتی با اختلال سیستم عصبی مثانه مواجه است با یک‌ سری آموزش‌‌ها و برنامه خاص به او کمک می‌‌کنند؛ برای مثال، می‌‌گویند هر 3 یا 4 ساعت یک بار حتی اگر احساس ادرار ندارید، به دست ‌شویی بروید و با تحریک قسمت‌‌های تحتانی شکم، مثانه را وادار به تخلیه کنید. 

به این افراد یک ‌سری دارو هم می‌‌دهند تا انقباضات عضلانی مثانه‌اش را تقویت کند. 

دقت کنید با پیشرفت مشکل، حتی به جایی می‌‌رسیم که مثانه عملا کارایی ندارد و بیمار با سونداژ متناوب هر 4 تا 6 ساعت یک بار باید ادرارش را تخلیه کند. 

پیشگیری از این مشکل و کنترل قند خون منطقی‌‌ترین و آسان‌‌ترین روش است.


منبع: هفته نامه سلامت

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 آذر 1395 ساعت 21:44
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما