چرا لوزه‌ها را برمی‌دارند؟

در مواردی شواهد ثابت‌شده‌ای وجود دارد که برداشتن لوزه به بیمار کمک می‌کند. در بسیاری موارد، به خصوص در کودکانی که عفونت یا بزرگی لوزه‌ها مشکل ایجاد می‌کند، آدنوئیدها (لوزه‌ها) هم ممکن است درگیر شوند که در این صورت آدنوییدها را هم بر‌می‌دارند. ممکن است چند دلیل برای برداشتن لوزه‌ها وجود داشته باشد:

1- انسداد گلو به علت بزرگی بیش از حد لوزه‌ها: این شایع‌ترین علت برداشتن لوزه‌هاست. لوزه‌های خیلی بزرگ ممکن است در تنفس،‌ بلع یا واضح صحبت کردن تداخل کنند. انسداد راه تنفس ممکن است از حد «تنفس دهانی» شروع شود تا خرخر شدید و قطع تنفس هنگام خواب ادامه یابد. البته همه لوزه‌هایی که بزرگ به نظر می‌‌رسند، واقعا باعث انسداد راه هوایی نمی‌شوند. معاینه به‌وسیله پزشک متخصص می‌تواند قضیه را روشن کند.

2- التهاب مزمن و عودکننده لوزه: لوزه‌ها حاوی حفره‌های بسیاری هستند که به آن‌ها «کریپت» می‌گویند. در برخی از افراد این حفره‌ها با مواد بدبو پر می‌شد که متشکل از باکتری‌ها و سلول‌های مرده است. این وضعیت ممکن است باعث گلودردهای خفیف اما متناوب شود. آنتی‌بیوتیک‌ها تنها به‌طور گذرا این عارضه را رفع می‌کنند. برخی از افراد از وسائل مختلف مانند سواب‌ها برای پاک کردن لوزه‌ها استفاده می‌کنند. در صورتی که مشکل زیاد شدید نباشد، معمولا درمان لازم نیست، و در موارد شدید تنها راه علاج برداشتن لوزه‌ها است.

3- ظاهر غیرمعمول لوزه‌ها: لوزه‌ها مانند هر بافت دیگری از بدن ممکن است محل تومورهای خوش‌خیم یا بدخیم باشند. در این موارد ممکن است لوزه یک طرف به صورت غیرمعمول و شاخصی بزرگ‌تر از طرف دیگر به نظر رسد. شایع‌ترین تومور لوزه در کودکان لنفوم (سرطان بافت لنفاوی) است. در بزرگسالان سرطان‌های لنفوم و کارسینوم ممکن است رخ دهد.

کی باید لوزه را برداشت؟

لوزه‌ها در حوالی بلوغ به بزرگ‌ترین اندازه‌‌شان می‌رسند و بعد به تدریج تحلیل می‌روند. اما لوزه‌ها در کودکان بزرگ‌ترین اندازه را نسبت به قطر گلو دارند و ممکن است بزرگ و ملتهب شوند و لازم شود که آن‌ها را با جراحی خارج کرد. برداشتن لوزه‌ها در مواردی انجام می‌شود که آن‌ها باعث انسداد راه هوایی شده باشند یا با بلع تداخل کرده باشند. در سنین بالاتر بزرگی یک‌طرفه لوزه ممکن است بیانگر عفونت ویروسی لوزه، و تومورهایی مانند لنفوم یا کارسینوم سلول فلسی باشد. برخی از متخصصان گوش و حلق و بینی در مواردی که التهاب‌های مکرر و عودکننده لوزه رخ می‌دهد، یا هنگامی که بزرگی لوزه‌ها باعث انسداد علامت‌دار راه‌های هوایی فوقانی شده است یا در مواردی که لوزه به صورت یک‌طرفه بزرگ شده است، برداشتن آن را توصیه می‌کنند. بزرگ شدن لوزه‌ها ممکن است بر حرف زدن اثر بگذارد و باعث شود صدا تودماغی شود. سنگ‌های لوزه ماده‌ای است که روی لوزه جمع می‌شود. اندازه آن ممکن است به حد یک دانه پاپ‌‌کورن برسد و به رنگ سفید کِرِم است. ماده اصلی این به اصطلاح سنگ، کلاژن است، اما بوی ناخوشایند قوی دارد، که به خاطر سولفید هیدروژن و متیل مرکاپتان و سایر موارد است. لوزه‌های کامی به همراه آدنوییدها یا لوزه‌های بخش فوقانی حلق، دو لوزه لوله‌ای و لوزه‌های زبانی بخشی از «حلقه والدیر» را تشکیل می‌دهد. در کودکان لوزه‌های یک محل شایع برای عفونت‌ها هستند که ممکن است به التهاب حاد یا مزمن لوزه‌ها منتهی شود. اما در مورد این‌که عفونت مداوم است که باعث بزرگ‌شدن دایمی لوزه‌ها و مشکلات ناشی از آن می‌شود، اختلاف نظر وجود دارد. برداشتن لوزه‌ها یکی از شایع‌ترین عمل‌های جراحی است که روی کودکان انجام می‌شود. درباره این موضوع که در چه مواردی لوزه‌ها را باید برداشت، نیز اختلاف‌ نظر وجود دارد؛ باید دید این‌که آیا منافع برداشتن یک بافت به طور مزمن عفونی بیشتر است یا زیان احتمالی ناشی از برداشتن بافتی که نقش مهمی در پاسخ ایمنی دارد.


منبع: سایت سلامت ایران

گردآورنده: احمد حکیم

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 08 مهر 1395 ساعت 15:22
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما