با ورزش از چربی دور شکم بکاهید

  • شنبه, 05 دی 1394 ساعت 21:45
  • منتشرشده در ورزش
  • بازدید 766 بار
با ورزش از چربی دور شکم بکاهید

کاهش سلول‌های چربی دور شکم که عامل خطری برای ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت است‌، به اقدام دیگری بیش از کاهش کالری دریافتی نیاز دارد.

به گزارش ساینس دیلی‌، محققان دانشگاه ویک فارست می‌گویند نتایج یک مطالعه پنج ساله نشان می‌دهد ورزش نیز باید به برنامه کاهش چربی شکمی‌ اضافه شود.

ورزش در کاهش اندازه این سلول‌ها نقش دارد و شاید روزی به عنوان بخشی از نسخه دارویی برای درمان بیماری‌های مربوط به چربی این قسمت از بدن، تجویز شود.

همه می‌دانیم چاقی عامل خطری برای ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی است. البته این بدان معنی نیست که همه افراد چاق به این بیماری‌ها دچار می‌شوند. افرادی که دارای چربی دور شکم هستند، در مقایسه با افرادی که در قسمت لگن و ران چربی بیشتری دارند، در معرض خطری بالاتری برای ابتلا به این بیماری‌ها هستند.

چربی دور شکم با سندرم متابولیک (مجموعه‌ای از علائم که بر احتمال بیماری قلبی و دیابت می‌افزاید) ارتباط دارد.

این سندرم زمانی پیش می‌آید که فردی در معرض حداقل سه مورد از موارد زیر قرار گیرد:

چاقی دور شکم

تری گلیسیرید بالا

مقدار کم کلسترول خوب یا HDL

فشار خون بالا 

افزایش قند خون

برای لاغر شدن شکم، در درجه اول پیاده روی تند به مدت نیم الی یک ساعت در روز و سپس ورزش دراز و نشست را توصیه می‌کنم.

اخیرا محققان در مطالعه‌ای یک عامل خطر موثر در سندرم متابولیک را مورد بررسی قرار داده‌اند که کمتر به آن پرداخته شده است. این عامل، اندازه سلول‌های چربی است که زیر پوست قرار داشته و چربی زیر پوستی نامیده می‌شوند.

اندازه این سلول‌های چربی، ابتلا به دیابت نوع دوم را مستقل از چاق یا لاغر بودن فرد، پیش بینی می‌کند.

مطالعات گذشته نشان داده‌اند که ورزش اندازه سلول‌های چربی را کاهش می‌دهد. اما هنوز چگونگی تاثیر شدت ورزش طی رژیم غذایی در این مورد مشخص نشده است.

توصیه‌های کارشناس تغذیه:

برای لاغر شدن شکم، در درجه اول پیاده روی تند به مدت نیم الی یک ساعت در روز را توصیه می‌کنم؛ مثلاً کفش راحت بپوشید و مسیری را که با تاکسی یا اتوبوس می‌رفتید با سرعت نسبتاً زیاد پیاده بروید که در روز 45 دقیقه بشود.

ثانیاً در منزل نرمش کنید. موثرترین ورزش بعد از پیاده روی، دراز و نشست است. ورزش دراز و نشست را با روزی 30 تا شروع کنید و به مرور هر هفته 10 تا بیشتر بزنید.

یک ماه هر روز این اعمال را انجام دهید و نتیجه را ببینید. حتماً اول با متر دور شکم خود را اندازه بگیرید تا تغییر اندازه‌ی آن را متوجه شوید.


 منبع: تبیان

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 08 مهر 1395 ساعت 15:00
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما