بیماری‌های پوستی، کچلی بدن

  • شنبه, 09 آبان 1394 ساعت 23:14
  • منتشرشده در بهداشت پوست
  • بازدید 2686 بار

این نوع کچلی قارچی در تنه و اندام‌ها رخ می‌دهد و می‌تواند به‌علت قارچ‌های حیوان دوست و یا انسان دوست رخ دهد. ضایعات مشخصه آن به شکل تغییر رنگ گرد و همراه با پوسته ریزی و خشکی در حاشیه ضایعات می‌باشد. این ضایعات از اطراف بزرگ شده و در وسط بهبودی نشان می‌دهند که به این نوع ضایعات، آنولر گفته می‌شود. تعداد این‌ها می‌تواند یک و یا چند عدد باشد و اندازه آن‌ها نیز از کوچک تا خیلی بزرگ متفاوت است. این ضایعات معمولا خیلی خارش‌دار نیستند و تنها وجود ضایعات پوستی باعث مراجعه بیمار به پزشک می‌گردد. گاهی این نوع کچلی در باشگاه‌های ورزشی به‌خصوص باشگاه‌های کشتی شایع می‌شود که این به‌علت تماس پوست به پوست ورزشکاران با هم است. درمان کچلی بدن نیز استفاده از داروهای موضعی ضد قارچ مانند کلوتریمازول و میکونازول است اما بهتر است از داروهای خوراکی ضد قارچ استفاده شود تا پاسخ بهتری بگیریم.

کچلی کشاله ران

این نوع بیماری قارچی در آقایان و در ناحیه کشاله‌ها رخ می‌دهد و در ورزشکاران شایع‌تر است. ضایعات به‌شکل تغییر رنگ با حدود مشخص به‌صورت دو طرفه در کشاله‌هاست که می‌تواند به‌خصوص در مناطق گرم همراه خارش زیاد و حتی افزایش ضخامت پوست در اثر خارش گردد. این نوع کچلی از انواع شایع در تابستان‌ها بوده و انتقال از طریق پوست به پوست و یا استفاده از لباس‌ها و یا حوله فرد مبتلا می‌باشد و در استخرها می‌تواند این انتقال راحت‌تر انجام شود. در درمان این بیماری نیز از داروهای ضد قارچ خوراکی مانند گریزئوفولوین، تربینافین و یا ایتراکونازول می‌توان استفاده نمود. البته گاه این بیماری با درمان‌های موضعی نیز قابل درمان است اما درمان خوراکی بهتر و سریع‌تر باعث بهبودی می‌گردد.

کچلی پا

این نوع کچلی نیز در تابستان‌ها و در کسانی که از استخرهای عمومی استفاده می‌کنند و یا مدت زمان زیادی از روز باید از کفش‌های بسته استفاده کنند شایع‌تر است. ضایعات به چند شکل می‌تواند رخ دهد. گاهی این بیماری تنها با پوسته‌ریزی مرطوب بین انگشتان پاها بروز می‌کند و حتی بیمار نیز متوجه آن نمی‌شود. گاه به‌شکل ضایعات پوستی قرمز رنگ همراه پوسته‌ریزی خشک و بدون خارش در کناره و کف پاها بروز می‌کند. گاه نیز به‌شکل تاول‌های بزرگ و کوچک در کف پاها بروز می‌کند که می‌تواند همراه خارش نیز باشد. در این شرایط گاه به‌علت کلفتی پوست کف پا تاول‌های سالم بزرگی ایجاد می‌شود که سقف این تاول‌ها سفت می‌باشد.

کچلی پا را بیماری پای ورزشکاران نیز می‌گویند که این شیوع بیشتر در ورزشکاران به‌علت تعریق و استفاده از کفش‌های بسته لاستیکی می‌باشد که درمدت طولانی می‌تواند باعث تسهیل ورود قارچ به پوست می‌گردد. درمان این نوع کچلی نیز استفاده از داروهای ضد قارچ خوراکی بوده و جهت پیشگیری نیز باید استفاده از کفش‌های باز و خشک نمودن پاها پس از شستشو را مورد توجه قرارداد.

انواع دیگر کچلی

کچلی دست، کچلی ناخن، کچلی صورت از انواع دیگر کچلی می‌باشد که در مورد کچلی صورت و دست تقریبا شبیه همان کچلی بدن بوده با این تفاوت که در صورت احتمال افزایش شدت بیماری با آفتاب وجود دارد و در مورد دست نیز شباهت این بیماری با بیماری اگزمای دست و یا همان حساسیت پوست دست می‌تواند در تشخیص ایجاد اشکال کند. کچلی ناخن نیز با تغییر رنگ ناخن و جدایی صفحه ناخن از بستر آن خود را نشان می‌دهد و با آزمایش مستقیم قارچ شناسی می‌توان به تشخیص این بیماری رسید و به درمان پرداخت که درمان این نوع کچلی نسبت به بقیه موارد طولانی‌تر است.

منبع: pezeshk-zibaee.com

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 25 شهریور 1395 ساعت 18:49
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما