بیماری‌های پوست، قارچ‌های پوستی شایع

  • شنبه, 09 آبان 1394 ساعت 22:24
  • منتشرشده در بهداشت پوست
  • بازدید 1603 بار

بیماری‌های قارچی شایع پوست به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از بیماری تینئا و بیماری کاندیدیازیس. تینئا را کچلی ترجمه کرده‌اند که خیلی کلمه رسایی نیست زیرا کچلی بیشتر طاسی سر را به ذهن متبادر می‌سازد در صورتی‌که بیماری کچلی، پوست دیگر نقاط مانند کشاله ران، دست، پا، صورت و... را نیز درگیر می‌کند و تنها به معنی از بین رفتن مو نیست.

عامل ایجاد تینئا‌ها قارچی میکروسکوپی به‌نام درماتوفیت می‌باشد که سه خانواده بزرگ از این قارچ وجود دارد که عبارتند از تریکوفیتون‌ها، میکروسپوروم‌ها و اپیدرموفیتون‌ها. براساس محل ایجاد بیماری، تینئا‌ها پسوند می‌گیرند مثلا کچلی سر را تینئا کاپیتیس می‌گویند که تینئا همان بیماری قارچی و کاپیتیس به معنی سر می‌باشد. درماتوفیت‌ها براساس محل زندگی‌شان به انواع خاک دوست، حیوان دوست و انسان دوست تقسیم می‌شوند که این به معنی آن است که هر گروه از این قارچ‌ها تمایل به زندگی در آن محیط به‌خصوص را دارند و در صورتی‌که در محیطی غیر از محیط خاص مورد علاقه خود رشد کنند می‌توانند در میزبان خود باعث التهاب زیادی شوند که این به‌علت پاسخ شدید سیستم ایمنی میزبان به قارچ است.

به‌طور کلی هر چه محیط قارچ بیماری‌زا از محیط طبیعی زندگی قارچ دورتر باشد التهاب ایجاد شده نیز شدیدتر است بنابراین قارچ‌های خاک دوست بیش از حیوان دوست و این‌ها بیش از انسان دوست‌ها باعث التهاب در پوست انسان می‌شوند.

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 25 شهریور 1395 ساعت 18:47
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما