سکته مغزی، درمان و پیشگیری

درمان

هدف اصلى درمان طبى جلوگیرى از بروز سکته مجدد است زیرا براى بهبود بافت مغزى مرده کارى نمى‌توان کرد. داروهاى ضد انعقادى براى جلوگیرى از تشکیل لخته جدید به‌کار مى‌رود. گاهى ممکن است داروهاى تجزیه‌کننده رومبوز که باعث حلّ لخته‌ها مى‌شود، تجویز گردد. در موارد خونریزى ممکن است براى برطرف کردن فشار داخل جمجمه، جراحى ضرورى باشد.

اگرچه از دست رفتن توانایى‌ها در فاصله کوتاهى بعد از سکته مغزى ممکن است شدید باشد، ولى به‌دست آوردن این توانایى‌ها از طریق توان‌بخشى و بازآموزى نیز مى‌تواند قابل توجه باشد. بخش‌هاى سالم مغز مى‌توانند عملکرد از دست رفته قسمت‌هاى آسیب‌‌دیده را به عهده گیرند. بهبودى پس از شش ماه به حد نهایى مى‌رسد و بعد از آن نقایص باقى‌مانده احتمالاً برطرف نخواهد شد.

در مورد حملات کاهش موقت جریان خون، آسپیرین و دیپیریدامول (پرزانتین) براى جلوگیرى از تشکیل لختهٔ خون تجویز مى‌شوند. هنگامى‌که تنگى خطرناک عروق خونى گردن ثابت شود، جراحى توصیه مى‌گردد. اقدام مورد قبول معمولاً پاک کردن شریان سیاتى (شریان اصلى گردن) از داخل است که در آن رگ خونى مبتلا باز و داخل آن پاک مى‌شود تا انسداد برطرف گردد. قبل از رضایت دادن به این عمل به خاطر داشته باشید که انجام پاک کردن شریان از داخل و آنژیوگرافى پیش‌بینى‌شده خطرهایى دربردارد. در مورد میزان خطر انجام این اقدامات بهتر است از پزشک خود و بیمارستان موردنظر تحقیق کنید. اگر پزشک اظهار کرد که خطر خیلى کم است بپرسید چقدر کم؟ اگر خطر بروز عوارض جدى در مجموع بیش از چهار درصد باشد، بهتر است روش درمانى محتاطانه‌ترى را انتخاب کنید.

پیشگیرى

بررسى عوامل خطرساز سکته مغزى که در فهرست بالا ذکر شد نشان‌دهنده مواردى است که شما مى‌توانید با انجام آن‌ها احتمال سکته مغزى را کاهش دهید.

ـ کاهش فشار خون تا حد طبیعى مؤثرترین راه جلوگیرى از سکتهٔ مغزى است.

ـ سیگار نکشید. سیگار کشیدن احتمال سکتهٔ مغزى را افزایش مى‌دهد. گروهى که مخصوصاً در خطر بالا قرار دارد شامل خانم‌هایی است که سردرد میگرنى دارند، قرص پیشگیرى از حاملگى مصرف مى‌کند و سیگار مى‌کشند. اگر در این گروه قرار دارید تنها با ترک سیگار مى‌توانید خطر سکته مغزى را در خود به میزان زیادى کاهش دهید.

ـ در صورت بالا بودن کلسترول خون آن را کاهش دهید (به مبحث چگونه کلسترول بالاى خون را پایین بیاورید مراجعه کنید).

ـ از پزشک خود در مورد مصرف روزانه آسپیرین براى پیشگیرى از سکته مغزى و حمله قلبى نظرخواهى کنید (به مبحث مصرف آسپیرین براى پیشگیرى از حملهٔ قلبى مراجعه کنید).

در صورت بروز هرکدام از این علایم به‌خصوص بعد از ضربه به سر فوراً در جستجوى کمک‌هاى پزشکى باشید. انجام سى‌تى‌اسکن تشخیصی، محل و علت احتمالى خونریزى را نشان خواهد داد.

درمان خونریزى خارج سخت‌شامه و زیر سخت‌شامه معمولاً از طریق ترمیم جراحى عروق خونى آسیب‌دیده و خارج کردن خون‌هاى لخته‌شده (هماتوم)، درمان مى‌شود. اگر یک اتساع موضعى شریانى یا یک ناهنجارى شریانى وریدى مشاهده شد جراح ممکن است آن را جدا کند یا درآورد. هنگامى‌که جراحى زود انجام شود اغلب احتمال بهبودى کامل زیاد است.


منبع: شبکه اینترنتی آفتاب

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 آذر 1395 ساعت 20:47
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما