سکته مغزی و علل آن

علل سکته مغزی
ترومبوز:

اگر يک رگ که خونرسانى بخشى از مغز را به‌عهده دارد، به‌علت تصلب شرائين (معمولاً) تنگ شود، يک لخته خون (ترومبوس) ممکن است در نقطهٔ تنگى شکل گيرد و نهايتاً موجب قطع جريان خون آن بخش از مغز گردد حدود دوسوم سکته‌هاى مغزى به اين ترتيب بروز مى‌کنند و علت زمينه‌اى آن‌ها تصلب شرائين است.

آمبولى:

يک لخته خون که در قلب يا يک شريان بزرگ ايجاد مى‌شود ممکن است کنده ‌شده و منجر به بروز ترومبوآمبولى گردد. اين آمبولى در طول عروق خونى حرکت مى‌کند تا در يک شريان کوچک‌تر دوردست گير کند. اگر اين رگ خونى باريک در مغز باشد، سکته مغزى بروز مى‌کند. احتمال انسداد عروق مغزى از اين طريق زياد است زيرا مغز يک‌پنجم خون پمپ‌شده توسط قلب را دريافت مى‌کند.

خونريزى:

در خونريزى مغزى يکى از عروق خونى مغز سست و نهايتاً پاره مى‌شود در صورت بروز اين حالت خون نشت مى‌کند و بافت مغز را تحت‌فشار قرار مى‌دهد و به اين ترتيب اکسيژن‌رسانى به مغز متوقف مى‌شود. حدود نيمى از اين سکته‌ها باعث مرگ مى‌گردد.

در موارد نادرى سکته مغزى در اثر افت شديد فشار خون (افت جريان خون)، مسموميت يا مونواکسيدکربن، کم‌خونى شديد، خونريزى حاد يا حملهٔ قلبى بروز مى‌کند و همه اين موارد اکسيژن‌ رسانى به مغز را کاهش مى‌دهد. سلول‌هاى مغزى که از خونرسانى محروم شده‌اند ظرف چند دقيقه مى‌ميرند. ناحيه‌اى از مغز را که دچار مرگ بافتى شده است انفارکتوس مغزى گويند. هنگامى‌که بافت مغزى مى‌ميرد نمى‌تواند مجدداً بازسازى شود. حداقل بخشى از عملکرد مغز اغلب بهبود مى‌يابد. و اين تنها زمانى صورت مى‌پذيرد که بقيه قسمت‌هاى مغز توانایى عهده‌دار شدن اداره آن را داشته باشد.


منبع: شبکه اینترنتی آفتاب

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 آذر 1395 ساعت 20:49
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما