آبسه مغزی و فلج اطفال

آبسه مغزى

آبسه مغزى یک تجمع چرکى در مغز یا بین جمجمه و سخت‌شامه است. عفونت باکتریائى شایع‌ترین علت آبسه‌ها است و طرق ایجاد آن مشابه مننژیت است که عبارتند از: صدمه به سر، سینوس‌ها و گوش عفونى‌شده، کشیدن دندان‌ها، یا بروز آمبولى (لخته خون کنده‌شده) عفونى یا منشاء قلبى مبحث آندوکاردیت (التهاب پرده داخلى قلب) را در مبحث التهاب آندوکارد (لایه داخلى قلب) ببینید. گسترش چرک محصورشده مى‌تواند به طرز خطرناکى مغز را تحت‌فشار قرار دهد و در صورت عدم درمان ممکن است کشنده باشد.

علائم عبارتند از سردرد، تهوع، استفراغ، خواب‌آلودگی، تشنج و ضعف عضلانی. تشخیص با سى‌تى‌اسکن و آزمایش مایع نخاعى داده مى‌شود.

درمان:

آبسه مغزى به‌وسیله آنتى‌بیوتیک وریدى درازمدت و در صورت عدم رفع تورم با آنتى‌بیوتیک، به‌وسیله تخلیه از طریق جراحى درمان مى‌شود.

فلج‌ اطفال (پولیومیلیت)

فلج ‌اطفال (که غلطى است رایج و لزوماً ربطى به اطفال ندارد) یک بیمارى ویروسى است که مغز و نخاع مخصوصاً اعصاب کنترل‌کننده حرکات عضلانى را مبتلا مى‌کند. این ویروس به‌شدت مسرى است و اغلب در جمعیت‌هاى واکسینه‌شده باعث همه‌گیرى مى‌گردد. انتقال از راه تماس شخصى با افراد مبتلا ایجاد مى‌شود. بیمارى به‌طور معمول یا تب، سردرد، گلودرد و دردهاى عمومى بدن آغاز مى‌شود. فلج‌اطفال در موارد شدید به ضعف عضلانى و فلج دائم مى‌انجامد.

درمان خاصى براى فلج اطفال وجود ندارد. درمان علامتى شامل استراحت در بستر و تجویز مسکن براى درد است. کلیه کودکان باید طبق برنامه مندرج در مبحث واکسیناسیون ایمن شوند. بزرگسالانى که به کشورهایى مسافرت مى‌کنند که فلج‌اطفال در آن‌ها شایع است باید دوباره ایمن شوند.


منبع: شبکه اینترنتی آفتاب

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 آذر 1395 ساعت 20:52
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما