التهاب مغز (آنسفاليت)

آنسفالیت التهاب سلول‌هاى مغزى است که اغلب در اثر ویروس‌ها ایجاد مى‌شود. التهاب مغزى ممکن است اولیه یا ثانویه به سایر بیمارى‌ها باشد. التهاب مغز تبخالى و التهاب مغز اسبى که ویروس آن توسط پشه انتقال مى‌یابد، نمونه‌هاى التهاب مغزى ویروسى اولیه هستند. التهاب مغزى ثانویه ممکن است ۵ تا ۱۰ روز بعد از مرحلهٔ حاد سرخک، آبله مرغان، سرخجه، آبله و حتى بعد از مایه‌کوبى (واکسیناسیون) بروز کند. در التهاب مغزى ثانویه ویروس احتمالاً به‌طور مستقیم به بافت مغز حمله نمى‌کند بلکه توسط واکنش ایمنى روى آن تأثیر مى‌گذارد. یک نوع التهاب مغزى نادر که به‌وسیلهٔ یک ویروس کُند اثر ایجاد مى‌شود (بیمارى کروتزفلد جاکوب) سال‌ها طول مى‌کشد تا در بزرگسالان خود را به‌صورت زوال عقلى نشان دهد.

علائم التهاب مغزى ویروسى ممکن است خیلى ملایم و تنها شامل تب خفیف و درد عضلانى باشد که شبیه علائم آنفلوانزا است. در موارد شدید بى‌قرارى و تحریک‌پذیری، خواب‌آلودگی، گیجی، ضعف عضلانی، و اختلالات تکلمى و شنوائى وجود دارد. به ‌ندرت تشنج، اغماء و مرگ بروز مى‌کند. بعضى از بیماران کلیهٔ علائم مننژیت (تب، سردرد، استفراغ و سفتى گردن) را نیز نشان مى‌دهند.

تشخیص التهاب مغزى بعد از آزمایش مایع نخاعی، ثبت امواج الکتریکى مغز (الکتروآنسفالوگرام) و نشان دادن افزایش سطح پادتن علیه ویروس، داده مى‌شود.

درمان

در موارد شدید داروهاى ضد ویروس مثل آسیکلوویر(1) و انتروفرون(2) وجود دارند که شدت التهاب مغزى را کاهش مى‌دهند و از آسیب عصبى دائمى جلوگیرى مى‌کنند. اکثر بیماران بعد از چند هفته کاملاً بهبود مى‌یابند. بیشترین خطر مرگ و معلولیت شدید در اثر بیمارى در کودکان و سال‌خوردگان است.


 

1. Acyclovir.

2. Interferon.

منبع: شبکه اینترنتی آفتاب

گردآورنده: احمد حکیم

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 08 مهر 1395 ساعت 14:20
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما