سکته مغزی، علائم و تشخیص

علائم

سکته‌هایی که به‌علت خونریزى و آمپولى مغزى بروز مى‌کنند، شروع ناگهانى دارند. از طرف دیگر سکته‌هایی که در اثر ترومبوز مغزى روى مى‌دهند ممکن است شروع آهسته‌ترى داشته باشند. علائم سکته‌ مغزى به‌نوع عروق مغزى مبتلا و میزان بافت درگیرشده بستگى دارد. علائم شایع عبارتند از: از دست رفتن هوشیاری، فلج یک‌طرفه بدن، بى‌حسی، تأثرى دید یا دوبینی، اختلالات تکلمی، منگى و سرگیجه بسیارى از سکته‌هاى مغزى براى اولیه بار صبح‌ها بعد از بیدار شدن آغاز مى‌شوند. در حالى‌که شب‌هنگام زمانى که جریان خون مغز کاهش یافته است بروز کرده‌اند. وجود سردرد شدید بیشتر مؤید خونریزى مغزى است تا ترومبوز. در حدود ۱۰ درصد از موارد سکته مغزى قبلاً علامت هشداردهنده‌اى به‌شکل یک یا چند حمله موقت کاهش جریان خون، داشته‌اند. این موارد در واقع سکته‌هاى کوچکى هستند که نشانگر عدم دریافت اکسیژن کافى توسط قسمتى از مغز یا یک آمپولى مغزى خیلى کوچک یا ترومبوز مى‌باشند. علائم عبارتند از: کورى موقتى یک چشم، بروز اشکال در تکلم و نوشتن، و بى‌حسى یا ضعف موقتى در یک طرف بدن. این علائم معمولاً تنها چند دقیقه طول مى‌کشد و سپس به‌طور کامل بهبود مى‌یابد. این حملات موقتى نباید مورد غفلت قرار گیرند زیرا تقریباً یک‌سوم آنهایی‌که دچار این حملات مى‌گردند، ظرف پنج سال مبتلا به سکته مغزى مى‌شوند.

تشخیص

اگر فکر مى‌کنید خود یا فردى را که مى‌شناسید دچار سکته مغزى شده‌اید، باید فوراً در جستجوى کمک‌هاى پزشکى باشید. معمولاً یک توموگرافى کامپیوترى (يک روش پرتونگارى که تصاويرى به‌شکل مقاطع مختلف به کمک کامپيوتر ايجاد مى‌کند و بيشتر براى کشف غده‌ها به‌کار مى‌رود؛ سى‌تى‌اسکن) مغز انجام مى‌شود تا به تشخیص بین سکته ناشى از کاهش جریان خون (موردى‌که با خونریزى داخل مغز همراه نیست) و سکته ناشى از خونریزى کمک کند زیرا درمان این دو مورد با هم متفاوت است. سى‌تى‌اسکن همچنین به تشخیص سایر علل ایجاد علائم شبیه سکته مغزى مثل غده مغزى و گشادى موضعى شریان‌هاى مغزى کمک مى‌کند.

عوامل ایجاد خطر در سکته مغزى:

ـ دیابت، مخصوصاً اگر تنظیم قند خون مشکل باشد.

ـ فشار خون بالا که به‌وسیله رژیم غذائى و دارو مهار نشود.

ـ میزان بالاى کلسترول خون

ـ سابقه ابتلاء به حمله قلبى یا شواهدى از بیمارى عروق قلب، زیرا همین روند عروق خونى مغز را نیز گرفتار مى‌کند.

ـ سیگار کشیدن: در سیگارى‌هایی که بیشتر از ۱۰ نخ سیگار در روز مى‌کشند خطر ابتلاء به سکته مغزى در برابر افرادى است که سیگار نمى‌کشند. این خطر با افزایش میزان مصرف سیگار بیشتر مى‌شود. در افرادى که علاوه بر کشیدن سیگار، الکل مى‌نوشند احتمال سکته مغزى بیشتر است.

ـ مسن، مذکر و سیاه‌پوست بودن: هشتاد و پنج درصد موارد سکته مغزى در افراد بالاى ۶۵ سال بروز مى‌کند. در مردان خطر ابتلاء به سکته مغزى بیشتر از زنان است. شیوع سکته مغزى در سیاه‌پوستان بیشتر است و احتمالاً دلیل آن شیوع بیشتر فشار خون بالا در آنها است.

براى تشخیص حملات کاهش موقت جریان خون، تصویرنگارى داپلر از طریق امواج ماوراء صوت اولتراسوند) در مورد شریان‌هاى گردن انجام مى‌شود. این اقدام ببراى کشف تغییرات قطر داخلى عروق و تغییرات جریان خون که نشانگر وجود تنگى است، مفید مى‌باشد. این تصویرنگارى‌ها اغلب به همراه آزمایش‌هاى اندازه‌گیرى فشار داخل چشمى انجام مى‌شود. اختلاف جزئى در فشار چشمى نشاندهنده تفاوت میزان جریان خون و وجود بیمارى عروقى است. آنژیوگرافى (پرتونگارى از رگ‌ها بعد از تزریق ماده حاجب) مغزى در صورت وجود تردید ممکن است انجام شود:

ماده حاجب در رگ‌هاى مشکوک تزریق مى‌شود و اشعه ایکس به‌خوبى حدود عروق خونى سر و گردن را مشخص مى‌کند. این روش خالى از خطر نیست و امکان بدتر شدن سکته مغزى و در موارد نادر تسریع مرگ بیمار وجود دارد.


منبع: شبکه اینترنتی آفتاب

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 آذر 1395 ساعت 20:53
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما