خونريزى داخلی مغزى

مغز توسط یک غشاى سه لایه به‌نام منتژ (پرده مغز) پوشیده شده است. لایه خارجى که به آن سخت‌شامه گویند محکم به قسمت داخلى جمجمه چسبیده است. نرم شامه نیز محکم به مغز چسبیده است و غشاى عنکبوتیه بین این دو قرار دارد. بین نرم‌شامه و عنکبوتیه فضایى به‌نام فضاى زیر عنکبوتیه وجود دارد که به‌طور طبیعى از منابع پر شده است. خونریزى مى‌تواند در داخل یا خارج هرکدام از این لایه‌ها بروز کند، اگرچه علل آن معمولاً متفاوت است.

خونریزى در خارج سخت‌شامه را خونریزى خارج سخت‌شامه‌اى گویند در حالى‌که خونریزى زیر آن را خونریزى زیر سخت‌شامه‌اى مى‌نامند. هر دو نوع این خونریزى‌ها در اثر ضربه به سر ایجاد مى‌شود که به پارگى عروق خونى مى‌انجامد. علائم در طى ۲۴ ساعت بعد از ضربه ایجاد مى‌شود و شامل سردرد، گیجی، خواب‌آلودگی، تهوع و استفراغ است که مى‌تواند منجربه اغماء و مرگ شود.

خونریزى زیر نرم‌شامه همان خونریزى سکته‌ی مغزى است که در بالا تشریح شد.

خونریزى زیر غشاى عنکبوتیه در اثر سکته مغزى یا پارگى عروق خونى مغز بروز مى‌کند. اغلب پارگى در محل گشادى موضعى شریان (اتساع موضعى عروق خونى سست‌شده) یا در یک ناهنجارى شریانى وریدى (یک توده‌ی فراخ و باز از عروق خونى که تمایل به خونریزى دارد) ایجاد مى‌شود. علائم خونریزى زیر عنکبوتیه مشابه خونریزى زیر سخت‌شامه است و ممکن است شامل سفتى گردن و حساسیت به نور روشن (ترس از نور) باشد. سردرد به‌خصوص ممکن است شدید باشد.

منبع: شبکه اینترنتی آفتاب

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 08 مهر 1395 ساعت 14:19
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما