ضربه خوردن مغز

بعد از ضربه مغزی، از دست دادن حافظه طبیعی است و این مشکل دائمی ‌نیست، ولی اگر ضربه مغزی شدید باشد، بعد از مدت زمان طولانی حافظه بهبود می‌یابد.

ضربه به سر

دکتر مسعود شیروانی، متخصص مغز و اعصاب با اشاره به این‌که ضربات شدید مغزی آثار جبران ناپذیری در بیماران دارد، گفت:

ضربات مغزی، ذخیره سازی اطلاعات را در مغز مختل می‌کند.

انسان‌ها در زندگی روزمره در معرض تصادفات هستند. راه‌های مراقبتی نقش موثری در کاهش آسیب دیدگی‌های مغزی دارند. قوانینی در اداره راهنمایی و رانندگی در خصوص کاهش ضربات مغزی مانند استفاده از کلاه ایمنی و بستن کمربند وضع شده که رعایت این قوانین، برای کاهش آسیب دیدگی‌های مغزی، الزامی‌است.

ضربه مغزی می‌تواند قسمتی از مغز را که به راه رفتن و حفظ تعادل فرد کمک می‌کند، دچار آسیب کند. بنابراین درمان فیزیکی و توان‌بخشی می‌تواند تعادل و تحرک فرد را بهبود بخشد.

بیمارانی که دچار صدمات شدید مغزی می‌شوند، ممکن است ماه‌ها در حالت کما بمانند و نیاز به مراقبت، تقبل هزینه‌های سنگین و آی سی یو داشته باشند. همچنین امکان ابتلا به عوارض بعد از درمان هم برای بیمار بیشتر است. 

در آسیب دیدگی‌های خفیف‌تر، عوارض بیماری و مدت زمان درمان کاهش می‌یابد، اما نمی‌توان باز هم تمام عوارض بیماری را کاهش داد.

بر این اساس پیشنهاد پزشکان برای پیشگیری از ضربات شدید مغزی، کاهش آسیب دیدگی‌ها و رعایت نکات ایمنی است.

هر گونه ضربه به هر قسمت از مغز می‌تواند ذخیره و بازیابی اطلاعات را تخریب کند. بعد از ضربات مغزی، فرد برای مدتی حافظه‌اش را از دست می‌دهد. همچنین فردی که دچار ضربه مغزی شده، مثلا روز تولد یا تصادفی که منجر به این حادثه شده است را به یاد نمی‌آورد.

سقوط از بلندی، تصادفات، اصابت اجسام سخت به جمجمه مانند سنگ یا میله آهنی از علل شایع ضربه مغزی هستند.

بعد از ضربه مغزی، از دست دادن حافظه طبیعی است، این مشکل دائمی‌ نیست، ولی اگر ضربه مغزی شدید باشد، بعد از مدت زمان طولانی حافظه بهبود می‌یابد.

مراقبت‌های ICU و درمانی جهت درمان ضربه‌های مغزی پیشرفت فراوانی داشته است، بنابراین خانواده‌های بیماران باید با صبر و اعتماد به پزشکان زمینه درمان بهتر بیماران خود را فراهم کنند.

افراد دچار ضربه مغزی، ممکن است در سنین بالاتر دچار آلزایمر، پارکینسون و دیگر اختلالات مغزی شوند.

هنگام درمان آسیب‌های ناشی از ضربه مغزی، مهم‌ترین اصل زمان است و باید خانواده‌ها به تیم درمان اجازه دهند که تمام تلاش خود را انجام دهند.

مراقبت از کودکان و استفاده از حفاظ ایمن در لبه‌های بالکن و پشت بام به منظور جلوگیری از سقوط، رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی، رعایت اصول ایمنی و سالم‌تر سازی جاده‌ها، نوسازی وسایل نقلیه، رعایت اصول بهداشت کار و همچنین استفاده از کلاه ایمنی توسط موتورسواران و کسانی که در ساختمان‌ها کار می‌کنند، مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از ایجاد ضربه مغزی هستند و بهترین درمان برای ضربات مغزی، پیشگیری است.

تمام ضربه‌های وارد شده به سر با آسیب جدی همراه نیست

ضربه‌ای که بی‌هوشی خفیف ایجاد می‌کند، درمان‌پذیر است، ولی ضربه‌های شدیدتر که با شکستگی جمجمه و له شدگی مغز همراه است، صدمات جدی به نسج مغزی می‌زند.

ضربه مغزی

در ضربه‌های مغزی که با پارگی شریان همراه است، مقدار زیادی خون در فاصله کمی‌ در زیر استخوان و خارج سخت شامه مغز جمع می‌شود که در این صورت فرد مصدوم به جراحی نیاز دارد، در حالی که در بسیاری از خونریزی‌ها نیازی به جراحی نیست و درمان‌های دیگر انجام می‌شود.

در ضربه‌هایی که تنها پوست سر آسیب می‌بیند، مشکل حادی به وجود نمی‌آید، ولی در ضربه‌های شدید مغزی امکان خونریزی‌های متعدد در داخل مغز وجود دارد که درمان این موارد خیلی رضایت بخش نیست. 

اگر شدت ضربه، بی‌هوشی کامل به همراه داشته باشد، به نسج مغزی صدمات زیادی می‌زند. در بعضی از ضربه‌های مغزی به علت چرخش مغز در داخل جمجمه شکستگی‌های متعددی در قسمت‌های مختلف ایجاد می‌شود و در این حالت امکان بی‌هوشی فرد وجود دارد و یا علائم عصبی و فلج اعضا اتفاق می‌افتد که امکان بهبود بعضی از اندام‌های فلج پس از درمان وجود دارد.

اصولاً بیش از 85 درصد ضربه‌های وارد شده به مغز خفیف است و با دو تا سه روز بستری شدن قابل درمان هستند، در حالی که 15 درصد ضربه‌ها احتیاج به درمان پزشکی دارند که حدود 5 درصد آن‌ها ضربه‌های مغزی شدید هستند.

مهم‌ترین علایم ضربه مغزی شامل بی‌هوشی، استفراغ مکرر و قطع تنفس است. باز کردن راه تنفسی مصدوم در محل حادثه اهمیت زیادی دارد و با توجه به زمان به هوش آمدن، عوارض مختلفی برای فرد به وجود می‌آید.

سقوط از بلندی، تصادفات رانندگی، اصابت اجسام سخت به جمجمه مانند سنگ یا میله آهنی از علل ایجاد ضربه مغزی هستند. 

در درمان فردی که دچار ضربه مغزی شده، برطرف کردن مشکل تنفسی، پایین آوردن فشار مغز و مطمئن شدن از نداشتن عفونت ثانویه ضروری است و در بعضی مواقع برای فرد صدمه دیده دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می‌شود.

همه شکستگی‌های جمجمه، احتیاج به جراحی ندارند، تنها وقتی که شکستگی با جابجایی استخوان جمجمه همراه باشد و فشار روی مغز وارد شود، به جراحی نیاز دارد.

منبع: تبیان

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 08 مهر 1395 ساعت 14:18
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما