سردردهای عروقی و انواع آن

شایع‌ترین علت‌هاى سردرد عواملى هستند که باعث انقباض یا انبساط عروقى خونى مجاور سطح مغز مى‌شوند. این موارد شامل حالت بعد از مشروب‌خوارى مى‌گردد زیرا الکل عروق خونى را منبسط مى‌کند. غذاهاى خاصى که غنى از اسید آمینه‌ی تیرامین هستند، و نیز نیترات‌ها و سولفیدها باعث سردردهاى عروقى در افراد حساس مى‌شوند. غذاهایی که ممکن است باعث مشکل شوند عبارتند از:

پنیر کهنه و عمل آورده‌شده.

گوشت کنسرو شده، پرورده ‌شده یا عمل آورده ‌شده که محتوى نیترات‌ها است.

خوردنى‌ها و نوشیدنى‌هاى کافئین‌دار مثل قهوه، چای، کولاها، و شکلات.

غذاهاى حاوى چاشنى مونوسدیم گلوتامات.

غذاهایی که با سُس سوپا، قارچ یا مشتقات قارچ تهیه مى‌شود.

مشروبات الکلى به‌خصوص مشروبات قرمز که حاوى سولفیت‌ها هستند.

سردردهاى معروف به سردرد فعالیتى نیز سردرد عروقى هستند. این سردردها معمولاً بعد از فعالیت‌هاى بدنى شدید مثل جست و خیز کردن، ورزش‌هاى سنگین یا حتى تماس جنسى (سردرد بعد از نعوظ) بروز مى‌کنند. سردردهاى فعالیتى معمولاً خفیف و کوتاه‌مدت هستند ولى ممکن است گاهى به‌قدرى شدید باشند که بیمار را به‌سرعت به مرکز فوریت‌ها بکشانند. داروها و سموم (مثل مونواکسیدکربن) متعددى نیز باعث سردرد عروقى مى‌شوند.

دو گروه از سردردهاى عروقى سردردهاى میگرنى و سردردهاى مکرر هستند.

میگرن

به‌طور معمول سردردهاى میگرنى با یک دوره‌ی مقدماتى آغاز مى‌شود که در خلال آن شما به‌طور غیرعادى احساس خستگى و کسالت مى‌کنید. به‌دنبال این حالت، تهوع، استفراغ، اختلالات بینائى و اغلب بیزارى از نور (ترس از نور) ایجاد مى‌شود. این دوره‌ی مقدماتى ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد و متعاقب آن سردرد بروز مى‌کند. سردرد ممکن است به اشکال متعدد ظاهر شود و در یک فرد هر حمله با دیگرى متفاوت باشد. با این حال به مرور زمان بیماران مى‌توانند نوع سردرد را از روى علائم مقدماتى پیش‌بینى کنند.

نام میگرن از ریشه‌ی فرانسوى و یونانى و به مفهوم نیمه‌ی سر است زیرا این سردرد اغلب محدود به یک طرف سر مى‌شود. طول مدت سردرد متفاوت است و گاهى بیش از ۱۸ ساعت طول مى‌کشد. علت میگرن معلوم نیست اگرچه انقباض شریان‌هاى سطحى مغز در آن دخالت دارد.

سردردهاى مکرر

این سردردها نوعى از سردردهاى عروقى هستند و معمولاً فرد را به چند نوبت سردرد در روز و اغلب به‌مدت چند روز یا چند هفته مبتلا مى‌کنند. به‌طور معمول حمله در شب‌ها شروع مى‌شود و بیمار نگون‌بخت را با یک درد شدید که بیشتر در یک طرف سر یا اطراف یک چشم متمرکز شده است، از خواب بیدار مى‌کند. بعد از یک دوره‌ی سردردهاى مکرر این عارضه ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها بروز نکند. سردردهاى مکرر مانند میگرن ممکن است توسط یک غذاى خاص، الکل یا فشار روحى تحریک شوند.

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 08 مهر 1395 ساعت 14:17
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما