خونریزی، تورم و زخم لثه‌ها

زمانی که صحبت از سلامت دندان‌‌‌‌‌ها به میان می‌آید بیشتر افراد در مورد آنچه برای پیشگیری از پوسیدگی دندان مفید است فکر می‌کنند، در حالی‌که توجه به لثه‌‌‌‌‌ها نیز در این راستا حائز اهمیت می‌باشد. در بسیاری ازموارد، ‌‌‌‌‌خون‌ریزی و تورم لثه‌‌‌‌‌ها علامتی از بیماری لثه‌‌‌‌‌ها می‌باشد، اما فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که در این زمینه موثر است. از جمله این فاکتور‌‌‌‌‌ها عبارتند از:

1- تکنیک نادرست مسواک زدن:

ممکن است در جست‌و‌جو برای حفظ پاکیزگی دندان‌‌‌‌‌ها به این نتیجه رسیده باشید که هر چه دندان‌‌‌‌‌ها را با وسواس و تحکم بیشتری مسواک بزنید، بهتر است. باید گفت که لثه‌‌‌‌‌ها بافت حساسی دارند و ممکن است در جریان این اعمال نیرو، آن‌هم به صورت نادرست آسیب ببینید. در هنگام انتخاب مسواک بهتر است، مدل‌هایی را انتخاب کنید که فرچه آن‌‌‌‌‌ها از جنس پلاستیک نرم باشد و انتهای آن‌‌‌‌‌ها تیز نبوده و به اصطلاح کند باشد. در هنگام مسواک زدن نیز، حرکت ملایم و دوار مسواک برای ماساژ و تمیز کردن لثه‌‌‌‌‌ها و دندان مفید است. در حالی‌که حرکت مسواک رو به عقب و با فشار باعث آسیب به لثه‌‌‌‌‌ها می‌شود.

2- تکنیک غلط کشیدن نخ دندان:

مهم‌ترین مزیت کشیدن نخ دندان در هر روز، پاک کردن پلاک از نقاطی است که مسواک قادر به زدودن آن نمی‌باشد. مهم‌ترین نکته حفظ ملایمت در انجام این کار است. بدون فشار آوردن به نخ بین دو دندان، به آرامی‌ آن را بالا و پایین برده و انحنا و خمیدگی دندان را دنبال کنید.

3- بیماری‌‌‌‌‌های لثه:

بیش از سه چهارم مردم امریکا در رده سنی 35 سال از بیماری‌‌‌‌‌های لثه رنج می‌برند. ولی تعداد کمی‌از آن‌‌‌‌‌ها با نوع شدید بیماری لثه یعنی ژنژویت(ورم لثه) مواجه می‌باشند. اگر بهداشت دهان و دندان به درستی رعایت نشود، باکتری‌‌‌‌‌ها در سطح دندان تشکیل پلاک (جرم) می‌دهند. این پلاک‌‌‌‌‌ها و باکتری‌‌‌‌‌ها موجب التهاب لثه شده و ‌‌‌‌‌خون‌ریزی، قرمزی و تورم آن‌‌‌‌‌ها را موجب می‌شود. اغلب افراد مبتلا به ژنژویت دردی احساس نمی‌کنند. تشخیص به موقع این بیماری باعث درمان موثرتر می‌شود ولی عدم اقدام به موقع باعث افتادن دندان‌‌‌‌‌ها می‌شود. با توجه به اهمیت این بیماری، در صورت مشاهده علائم زیر، حتی بدون احساس درد و ناراحتی به پزشک مراجعه کنید.

-  تغییر در اندازه و فرم دندان‌‌‌‌‌ها و یا نوع گاز گرفتن

-  تشکیل کیسه بین دندان و لثه

-  ‌‌‌‌‌خون‌ریزی لثه در هنگام مسواک زدن و یا بعد از آن

-  شل شدن یا تغییر جای دندان‌ها

-  بوی بد دهان و یا احساس طعم بد در دهان به مدت طولانی

-  لثه قرمز، متورم و حساس

-  عقب رفتن و یا تحلیل رفتن لثه‌ها

اگر بیماری ژنژویت پیشرفت کند، باعث می‌شود که به لثه‌‌‌‌‌ها و استخوان‌هایی که دندان‌‌‌‌‌ها را در محل خود نگه می‌دارد آسیب جدی وارد شود. باکتری روی دندان تولید مواد سمی‌ می‌کند که به لثه‌‌‌‌‌ها آسیب زده و آن‌‌‌‌‌ها را عفونی می‌کند. عفونت و التهاب استخوان‌های فک راه می‌یابد و نهایتا دندان‌‌‌‌‌ها شروع به ریختن می‌کند.

4- تاول لب و یا تبخال شدید:

رایج‌ترین علت دردناکی لثه‌‌‌‌‌ها تاول یا زخم دهان است. این زخم‌‌‌‌‌های دردناک ممکن است داخل دهان و حتی لثه‌‌‌‌‌ها توسعه یابد. شکل ظاهری زخم به صورت مرکز سفید و لبه‌‌‌‌‌های قرمز است. ممکن است تن‌‌‌‌‌ها یک زخم و یا تعدادی زخم در یک زمان و با همین وضعیت و شکل داخل دهان بروز کند. محققان به درستی از علت این زخم‌‌‌‌‌ها آگاه نیستند. این زخم‌‌‌‌‌ها مسری نیست و اغلب ریشه باکتریایی و یا ویروسی دارد. افراد مبتلا به بیماری‌‌‌‌‌های خاص خود ایمنی نیز بیشتر از بیماری‌‌‌‌‌های لثه که به دلیل تبخال و یا زخم لثه‌‌‌‌‌ها ست رنج می‌برند. این زخم معمولا در طول زمان دوباره برگشت می‌کند.

5- شیمی‌درمانی:

عوارض جانبی ناشی از شیمی‌درمانی متنوع است. یکی از این عوارض، ‌‌‌‌‌خون‌ریزی، تورم و دردناکی لثه‌‌‌‌‌ها است. اغلب افراد سرطانی تحت درمان از ورم دهان رنج می‌برند. و این مسئله به خاطر زخم‌‌‌‌‌های دردناک دهان و لثه است.

6- دخانیات و کلیه محصولات تنباکو:

استفاده از سیگار و سایر فرآورده‌‌‌‌‌های تنباکو به لثه‌‌‌‌‌ها آسیب جدی وارد می‌کند و این قبیل افراد بیشتر در معرض بیماری لثه می‌باشند.

7- تغییرات هورمونی:

بعضی زنان در دوران بلوغ، قاعدگی، حاملگی و یائسگی با مشکلات لثه مواجه می‌شوند. افزایش هورمون‌‌‌‌‌ها در دوران بلوغ، باعث افزایش جریان خون به لثه‌‌‌‌‌ها و بروز حساسیت و تورم می‌شود. در زنان مبتلا به تورم لثه در دوران قاعدگی، لثه‌‌‌‌‌ها قرمز و ملتهب شده و اندکی قبل از بروز قاعدگی ‌‌‌‌‌خون‌ریزی لثه مشاهده می‌شود. این مشکلات اغلب بعد از شروع قاعدگی برطرف می‌شود. ورم لثه در دوران حاملگی در ماه 2 یا 3 شروع شده و تا 8 ماهگی ادامه دارد و باعث التهاب زخم و ‌‌‌‌‌خون‌ریزی لثه می‌شود. استفاده از قرص ضد بارداری خوراکی نیز چنین عوارضی به همراه دارد. البته به صورت خیلی نادر بعضی زنان در دوران یائسگی نیز با خشکی شدید لثه مواجه می‌شوند که مستعد ‌‌‌‌‌خون‌ریزی و زخم می‌باشد.

روش پیشگیری از ‌‌‌‌‌خون‌ریزی و ورم لثه‌ها

1- حداقل 2 مرتبه در روز مسواک بزنید. تکنیک صحیح مسواک زدن در این میان حائز اهمیت است. برای کسب اطمینان در این رابطه، از دندان‌پزشک بخواهید روش صحیح را به شما آموزش دهد.

2- کشیدن نخ دندان در هر روز: یکی از بهترین روش‌‌‌‌‌ها برای پیشگیری از مشکلات لثه، کشیدن نخ دندان است.

3- داشتن رژیم غذایی مناسب: رژیم متعادل حاوی مقدار کافی از ویتامین C و کلسیم در پیشگیری از بروز بیماری‌‌‌‌‌های دهان و دندان لازم است.

4- به اندازه کافی بنوشید: نوشیدن آب بخصوص بعد از صرف غذا به شست و شوی دهان و دندان کمک موثری می‌کند.

5- عدم مصرف دخانیات.

6- احتیاط در مصرف نوشیدنی‌‌‌‌‌ها و یا غذاهای فوق‌العاده سرد یا گرم: افراد مبتلا به بیماری لثه در هنگام مصرف نوشیدنی یا غذای گرم و یا سرد احساس راحتی بیشتری می‌کنند.

استراحت: استرس و تنش باعث افزایش هورمون کورتیزول شده که این هورمون باعث التهاب سراسر بدن از جمله لثه‌‌‌‌‌ها می‌شود.


 

منبع: سلامت نیوز

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 07 مهر 1395 ساعت 15:19
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما