ژنژیویت یا التهاب لثه‌ها و درمان آن

ژنژیویت یکی از بیماری‌‌‌‌‌‌های بافت اطراف دندان(1) است. این دسته از بیماری‌‌‌‌‌‌ها زمانی که التهاب و عفونت بافت اطراف دندان را تخریب می‌کنند بوجود می‌آیند. از علائم شایع این بیماری تورم، حساس بودن، قرمزی و نرمی لثه‌ها در اطراف دندان‌‌‌‌‌‌ها است. 

از دیگر علائم آن ‌‌‌‌‌‌خون‌ریزی لثه‌‌‌‌‌‌‌ها با تحریک کم یا به صورت خودبه‌خودی، بد بو شدن دهان و نفس، ندرتاً تب و در مواردی بدون درد می‌باشد. 

از علل اصلی آن وجود پلاک روی دندان‌‌‌‌‌‌ها (حاوی ذرات غذائی، میکروب‌‌‌‌‌‌‌ها و مخاط) است. 

تغذیه نامناسب، خصوصاً کمبود ویتامین‌‌‌‌‌‌‌ها که باعث بیماریهایی مثل اسکوربوت یا پلاگر می‌شوند. بیماری‌‌‌‌‌‌های خونی مثل سرطان خون، واکنش‌‌‌‌‌‌‌های نامطلوب داروئی مثل واکنش به داروهایی مثل فنی توئین و باربیتال و در معرض سرب و بیسموت قرار گرفتن از دیگر علل آن است.

آسیب یا تروما به لثه‌‌‌‌‌‌‌ها به هر علتی، مثل مسواک زدن شدید یا آب کشیدن شدید می‌تواند باعث ژنژیویت شود. 

دیابت کنترل نشده، تغذیه نامناسب، عفونت‌ها، حاملگی و بهداشت نامناسب دهان و دندان از عوامل افزاینده خطر ژنژیویت هستند. 

بسیاری از افراد نیز در دوران بلوغ یا اوایل بزرگ‌سالی به علت تغییرات هورمونی دچار ژنژیویت می‌شوند، که ممکن است دائمی شده یا دچار عود‌‌‌‌‌‌های مکرر شود. این بستگی به وضعیت سلامت و بهداشت دندان‌‌‌‌‌‌ها و لثه شما دارد.

درمان:

هدف اصلی کاهش التهاب لثه‌هاست. دندان‌‌‌‌‌‌ها به صورت دقیق توسط دندان‌پزشک یا عوامل دخیل در بهداشت دهان و دندان پاک و تمیز می‌شود. دندان‌‌‌‌‌‌های خود را خوب مسواک بزنید. روزانه با مسواک نرم پلاک‌‌‌‌‌‌‌های چسبیده را از دندان بزدائید. احتمال آسیب با مسواک نرم کمتر است. 

روزانه حداقل یک بار از نخ دندان‌‌‌‌‌‌های موم دار یا بدون موم استفاده کنید. از خمیردندان فلوئوردار استفاده کنید و مراجعات منظم به دندان‌پزشک داشته باشید. در موارد خاص دندان‌پزشک با روش‌‌‌‌‌‌های جراحی بافت ملتهب لثه را خارج می‌کند. 

آنتی‌بیوتیک در موارد عفونی و دهان‌شویه فلوئوردار نیز از موارد درمانی هستند. 

در صورتی که کمبود ویتامین عامل آن باشد باید جبران شود. رژیم غذائی خاصی توصیه نمی‌شود. 

ازمصرف شیرینی و نوشیدنی‌‌‌‌‌‌های شیرین خودداری کنید. شکر باعث تولید اسید در دهان و تخریب مینای دندان می‌شود. دندان‌ها‌یی را که ردیف نیستند با مراجعه به پزشک ترمیم کنید و ابزار و وسایل ارتودنسی یا دندانپزشکی را بردارید. البته این با مشورت دندان‌پزشک باید صورت پذیرد. 

برداشتن پلاک از لثه ملتهب ممکن است راحت نباشد، ‌‌‌‌‌‌خون‌ریزی و حساسیت لثه‌‌‌‌‌‌‌ها در عرض ۱ تا ۲ هفته بعد از شستشوی حرفه‌ای و مراقبت بهداشتی دقیق باید کاهش یابد. آب نمک گرم یا شستشوی با آنتی باکتریال‌‌‌‌‌‌‌ها تورم آن را کم می‌کند. از عوارض آن می‌توان عود ژنژیویت، پریودونتیت، عفونت یا آبسه لثه‌‌‌‌‌‌‌ها یا استخوان‌‌‌‌‌‌های فک باشد. ژنژیویت حاد و زخم دهنده از عوارض بسیار نادر آن است.


 

1. Periodontal.

گردآورنده: احمد حکیم 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 07 مهر 1395 ساعت 14:33
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما