سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز)

ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی (HIV) ایجاد می‌شود. بیماری ناشی از ویروس HIV دارای سه مرحله اصلی است. در مرحله اول (عفونت حاد) فرد ممکن است برای مدت کوتاهی بیماری شبه آنفلوآنزایی را تجربه کند. به همین دلیل معمولاً این بیماری تا یک دوره طولانی بدون هیچ علائمی دنبال می‌شود که به این مرحله از بیماری، دوره نهفتگی گفته می‌شود. هر چقدر که بیماری پیشرفت یابد، تداخل بیشتری با دستگاه ایمنی بدن پیدا می‌کند و باعث می‌شود که افراد به عفونت‌هایی مانند عفونت فرصت‌طلب و تومور دچار شوند، البته معمولاً در افرادی که دستگاه ایمنی آن‌‌ها به خوبی عمل می‌کند تاثیرگذار نیست. در نهایت بیماری زمانی وارد مرحله سوم یا ایدز خواهد شد که شمار سلول‌‌های CD4+ T به کمتر از ۲۰۰ سلول در هر میکرولیتر برسد.

HIV عمدتاً از طریق آمیزش جنسی محافظت نشده، انتقال خون آلوده و سرسوزن آلوده و از مادر به فرزند در طول بارداری، زایمان یا شیردهی منتقل می‌گردد. بعضی از مایعات بدن مانند بزاق و اشک قادر به انتقال HIV نیستند. پیشگیری از عفونتHIV، عمدتاً از طریق آمیزش جنسی امن و برنامه تعویض سرنگ، راه حلی برای جلوگیری از گسترش این بیماری محسوب می‌شوند. هیچ‌گونه درمان یا واکسن وجود ندارد؛ اگر چه درمان ضدویروسی می‌تواند باعث کاهش دوره بیماری و امید به زندگی نزدیک به طبیعی گردد. با وجود این که درمان ضدویروسی خطر مرگ و عوارض ناشی از این بیماری را کاهش می‌دهد، اما این دارو‌ها گران‌قیمت هستند و ممکن است با عوارض جانبی همراه باشند.

دوره نهفتگی

پس از علائم اولیه، بیمار وارد مرحل‌های به نام دوره نهفتگی یا HIV بی‌نشانه یا HIV مزمن می‌شود. این مرحله از HIV می‌تواند بدون هیچ گونه درمانی از حدود سه سال تا پیش از ۲۰ سال به طور متوسط حدود هشت سال به طول بینجامد. اگرچه معمولاً در ابتدای بیماری هیچ علائمی مشاهده نمی‌شود و یا علامت‌‌های خیلی کمی دیده می‌شود، اما در نزدیکی پایان این مرحله بسیاری از افراد دچار تب، کاهش وزن، مشکلات گوارشی و درد‌های عضلانی می‌شوند. همچنین ۵۰ تا ۷۰ درصد از افراد دچار لنفادنوپاتی ماندگار می‌شوند، بطوری که چند گروه از غدد لنفاوی (به جز در کشاله ران) به مدت بیش از سه تا شش ماه بدون هیچ درد و به طور توجیه‌ناپذیری بزرگ می‌شود

در زیر به برخی از علائم وجود HIV در بدنتان اشاره می‌کنیم:

تب

خستگی 

درد عضلانی، درد مفصلی و تورم گره‌‌های لنفاوی

گلودرد و سردرد

جوش‌ها و دانه‌‌های پوستی

حالت تهوع، استفراغ و اسهال 

کاهش وزن

سرفه‌‌های خشک

سینه پهلو

تعرق شبانگاهی

تغییر ناخن‌ها

عفونت‌های قارچی 

سردگمی و مشکل در تمرکز

تاول تبخالی و تبخال تناسلی

سوزن سوزن شدن و ضعف

برهم خوردن نظم قاعدگی 

 

راه‌‌های انتقال

- تماس جنسی نا امن

- سرایت از مادر آلوده به جنین در داخل رحم و یا انتقال به کودک درطی دوران شیردهیاستفاده مشترک از سرنگ و سوزن آلوده جهت تزریق

- سرایت از طریق خون و فرآورده‌‌های خونی

- پیوند اعضا و یا بافت آلوده به عفونت HIV.

شایع‌ترین راه سرایت، تماس جنسی نا امن است.

در هنگام رابطه جنسی، همیشه و در هر شرایطی از کاندوم استفاده کنید.

پوست سالم، یک سد بسیار قوی دربرابر ورود HIV وسایر ویروس‌ها وباکتری‌ها است.

ایدز (HIV) از چه راه‌هایی سرایت نمی‌کند؟

دانستن روش‌هایی که از آن طریق عفونت HIV انتقال نمی‌یابد، بسیار مناسب و سودمند خواهند بود زیرا موجب می‌شود که افراد نگرانی‌های بی مورد خود را در مورد ابتلا به عفونت HIV کنار بگذارند.

این عفونت از طریق تماس‌های معمول دست دادن، بغل کردن و درآغوش گرفتن، عطسه و سرفه، تماس داشتن در اتوبوس و یا قطار و وسایط نقلیه انتقال نمی‌یابد.

HIV از طریق نیش حشرات و یا تماس با حیوانات منتقل نمی‌شود. (از آن‌جا که  HIVدر بدن حشرات قادر به زیست نمی‌باشد بنابراین بر اثر گزش حشرات مانند پشه، فرد به عفونت HIV مبتلا نخواهد شد.

بر اثر پوشیدن لباس در فروشگاه‌ها، لمس دستگیره در پول و یا دیگر اشیائی که افراد مبتلا بدان دست بزنند، عفونت HIV منتقل نمی‌گردد.

استفاده شریکی از تلفن، وسایل حمام، توالت‌‌های عمومی، نوشیدن آب از شیر آب و یا شنا در استخری که افراد مبتلا به نیز در آن شنا کرده اند نیز باعث مبتلا شدن فرد نمی‌گردد.

تنفس هوای آلوده خون و غذای آلوده نیز فرد را مبتلا نمی‌سازد حتی به طور مشترک غذا خوردن، استفاده از لوازم آشپزخانه یکدیگر وسایل آرایش و حتی مسواک نیز تاکنون موجب ابتلا افراد به عفونت HIV نگردیده است.

تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر سرایت HIV از کودکان مبتلا به دیگر همکلاسان فرد بر اثر تماس‌‌های غیر جنسی به دست نیامده است و حتی کارمندانی که مبتلا به عفونت مزبور هستند با تماس‌های غیر جنسی موجب ابتلا دیگر افراد نخواهند شد .

گروه‌‌‌های زیر بیشتر در معرض خطر HIV قرار دارند:

1- کسانی‌ که از پیوند‌‌های متعدد و دیالیز مکرر استفاده می‌‌کنند و رعایت احتیاط‌‌های همه جانبه را نمی‌‌کنند.

معتادین تزریقی که از سرنگ و سوزن مشترک استفاده می‌کنند.

2- همسران افراد مبتلا

3- شرکای جنسی افراد مبتلا

4- خالکوبی‌‌های دست جمعی

5- مبتلایان به بیماری‌های آمیزشی و افراد مبتلا به زخم‌‌های تناسلی

6- رانندگان عبوری‌ از مرزها.

تشخیص

سه نوع کلی آزمایش (تست) تشخیصی HIV وجود دارد که عبارتند از:

تست آنتی بادی(1) HIV که این تست نشان می‌دهد که فرد با HIV آلوده شده است یا نه (که اطلاعات این قسمت بر روی این تست، متمرکز شده است).

تست آنتی ژن(2) P24 که این تست بطور اولیه برای غربالگری نمونه‌‌های خون استفاده می‌شود ولی در برخی مناطق بعنوان تست تشخیصی HIV بکار می‌برند.

آنتی ژن P24، یک پروتئین است که جزئی از ساختمان HIV می‌باشد و در مراحل اولیه عفونت، به مقدار زیاد تولید می‌شود و بوسیلة تست‌های تشخیصی می‌توان آن را در خون آشکار کرد. تست P24 می‌تواند آلودگی با HIV را قبل از تست آنتی بادی HIV آشکار کند بنابراین تست آنتی ژن P24 در تشخیص HIV در مراحل اولیه بکار می‌رود.

تست میزان ویروس: این تست هنگامی استفاده می‌شود که شخص از آلوده بودن خود با HIV آگاه است و با این تست میزان ویروس در خون مشخص می‌شود.

درمان

در حال حاضر هیچ نوع درمان یا واکسن اچ‌آی‌وی موثری برای این بیماری ساخته نشده است. معالجه شامل درمان از طریق مقابله با بازگشت ویروس است که روند پیشروی بیماری را کند می‌کند. از سال ۲۰۱۰ بیش از ۶٫۶ میلیون نفر در کشور‌های با درآمد پایین یا متوسط مبتلا به این بیماری شده‌اند. همچنین درمان این بیماری شامل درمان‌‌های پیشگیرانه و مداوم برای عفونت‌‌های مترصد است.


1. HIV antibody test.

2. P24 antigen testing.

منبع: ایران اچ آی وی

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 22 آبان 1395 ساعت 20:17
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما