بیماری نقص ایمنی اولیه

بیماری نقص ایمنی ارتباطی با ایدز ندارد. بیماران مبتلا به نقص ایمنی اولیه بیشتر به آلرژی و آسم مبتلا می‌شوند.

نقص ایمنی اولیه تعداد زیادی از بیماری‌ها را در بر می‌گیرد که در اثر نقص در کارکرد اعضای سیستم ایمنی، از جمله سلول‌ها و پروتئین‌ها ایجاد می‌شوند و تخمین زده شده که از هر دوهزار نفر یک نفر به این بیماری مبتلا است. اما برخی از بیماری‌های نقص ایمنی اولیه نادرتر از بقیه هستند. بعضی‌ها شدیدترند در حالی که برخی دیگر خفیف هستند. بیماری‌های مربوط به نقص ایمنی اولیه در اثر اختلالات ژنتیک در سیستم ایمنی یا به صورت ارثی ایجاد می‌شوند. 

در ضمن این بیماری‌ها رابطه‌ای با ایدز ندارند چون ایدز در اثر یک ویروس عفونی ایجاد می‌شود. سیستم ایمنی بدن بطور معمول و در شرایط عادی به بدن انسان کمک می‌کند تا با عفونت‌های ناشی از میکروب‌ها، باکتری‌ها، انگل‌ها و ویروس‌ها مبارزه کند. اما در افرادی که مبتلا به نقص سیستم ایمنی اولیه هستند به خاطر این که سیستم ایمنی آن‌ها درست عمل نمی‌کند، بیشتر از دیگران مستعد و در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی هستند.

بهترین کمک به بیماران مبتلا به نقص ایمنی ارتقاء سطح آگاهی و تشخیص به موقع بیماری در این افراد است چرا که پیشرفت بیماری موجب افزایش مشکلات فراوان در فرد خواهد شد.

عفونت‌ها و بیماری‌ها می‌توانند از یک سرماخوردگی ساده، نيز ساده‌تر باشند یا این‌که خیلی شدید بوده و به سختی برطرف شوند. 

این عفونت‌ها در تمام فصول می‌توانند در این بیماران ایجاد شوند حتی در فصل تابستان. 

بیماری‌های نقص سیستم ایمنی حتی ممکن است، موجب تهاجم سیستم ایمنی بدن به خودِ بدن شوند که به آن خود ایمنی(1) گفته می‌شود. این حالت می‌تواند موجب درد و کوفتگی در مفصل‌ها شود که به آن آرتریت می‌گوییم؛ همچنین می‌تواند موجب خارش در پوست، از دست دادن گلبول قرمز خون (نوعی آنمی - کم خونی)، تورم رگ‌های خونی، اسهال و بیماری‌های کلیوی شود. 

این افراد برای فعالیت روزانه و ورزشی با چه موانعی روبرو هستند؟ 

برای بیماران نقص سیستم ایمنی اولیه نیز، مانند سایر افراد ورزش کردن دارای اهمیت است. آن‌ها می‌توانند در اکثر ورزش‌ها شرکت کنند البته با توجه به نوع و شدت بیماری فرد ممکن است نیاز به برنامه خاصی برای ورزش باشد. به عنوان مثال ممکن است، به علت احتمال ابتلا به عفونت گوش، شنا توصیه نشود. و اگر بیمار بخواهد شنا کند باید از نوعی پوشش در حین شنا کردن، برای جلوگیری از verrucae استفاده کرد. 

درمان بیماری‌های نقص سیستم ایمنی اولیه چیست؟ 

بیشتر افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی اولیه از آنتی بادی‌ها (ایمونوگلوبولین‌های) جایگزین استفاده می‌کنند. ایمونوگلوبولین‌ها پروتئین‌هایی هستند که از بدن در مقابل عفونت‌ها محافظت می‌کنند و سایر علائم را در بیماران کنترل می‌‌کند. این ایمونوگلوبولین‌ها به دو صورت وریدی (داخل رگ) و جلدی (زیر پوستی) و به طور مرتب (هر ماه یک بار یا هر هفته یک بار) تزریق می‌شوند. این نوع درمان تا آخر عمر بیمار ادامه دارد ایمونوگلوبولین در بیمارستان یا کلینیک تزریق می‌‌شود. اما گاهی نیز می‌تواند در منزل و توسط والدین یا خود بیمار انجام پذیرد. فرد بیمار ممکن است تا چند ساعت و یا حتی چند روز پس از تزریق ایمونوگلوبولین حس خوبی نداشته باشد که این موضوع می‌تواند بر عملکرد آن‌ها در مدرسه تأثیر بگذارد. 

گاهی بیماران نقص ایمنی باید از آمپول‌های Gamma Interferon استفاده کنند تا سیستم ایمنی عملکرد بهتری داشته باشد، در مواردی برای درمان انواع شدید بیماری نقص سیستم ایمنی اولیه نیاز به پیوند سلول‌های بنیادی(2) است. در این روش، سلول‌های نابالغ سیستم ایمنی به نام سلول‌های بنیادی از مغز استخوان یا خون اهدا‌کننده سالم گرفته شده و به فرد بیمار تزریق می‌شود تا جایگزین سلول‌های ایمنی‌ای شوند که فرد بیمار فاقد آن است. 

علاوه بر این دانش‌آموزان مبتلا به نقص سیستم ایمنی اولیه ممکن است به انواع دیگر داروها هم نیاز داشته باشند، از جمله داروهایی که برای درمان آسم یا آلرژی‌ها استفاده می‌شود. 

رژیم غذایی ویژه‌ای برای این افراد 

اکثر افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی اولیه نیازی به رژیم غذایی خاص و یا مکمل‌های غذایی مثل ویتامین‌ها ندارند و کافیست غذاهایی را که افراد مبتلا به این بیماری نسبت به آن آلرژی دارند را مد نظر قرار دهند. 

راه‌های پیشنهادی 

دیدارهای کوتاه برای بیان و دانستن شرایط و نیازهای بیمار و توافق بر سر چگونگی برآورده کردن این نیازها. 

اجرای برنامۀ بهداشت - سلامت، از جمله این که در موارد خاص و اضطراری با چه کسی باید تماس گرفت. 

جلسات مرتب و مداوم برای بررسی اوضاع از راه های ارتباط با این گروه است.


1. Auto-Immunity.

2. Stem Cells.

منبع: سایت ایمنا

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 آذر 1395 ساعت 20:39
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما