تقویت سیستم ایمنی و سلامت در زمستان

سیستم ایمنی ما مسئول دفاع از بدن در مقابل انواع عفونت هاست. بنابراین بهترین روش برای این‌که زمستان را با سلامت کامل پشت سر بگذاریم این است که سیستم دفاعی بدنمان تحریک شود.

سیستم دفاعی و ایمنی بدنتان را تحریک کنید تا در زمستان، سرحال و سالم باشید!

چند توصیه‌ی ساده بهداشتی و مصرف چند عصاره‌ی گیاهی باعث می‌شوند که فصل سرما را سالم و سرحال پشت سر بگذارید. 

توصیه‌های بهداستی برای تقویت سیستم ایمنی و سلامت برای پشت سرگذاشتن زمستان

درباره محتویات بشقاب غذایتان تجدید نظر کنید، تغذیه شما باید متنوع و تا حد ممکن توسط میزان قابل توجهی میوه، سبزیجات، غلات کامل و ماهی تکمیل شده باشد. 

حواستان باشد که با فرارسیدن سرما، ما تمایل بیشتری به خوردن غذاهای چرب و زیاد خصوصاً غذاهای گوشتی و چرب داریم.

در مصرف این نوع غذاها زیاده روی نکنید زیرا تغذیه بیش از حد چرب بدن را خسته می‌کند و همان‌طور که می‌دانیم خستگی سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌نماید. بنابراین، مصرف انواع سوسیس، خوارکی‌های سس دار، فست فودها و... را محدود کنید.

به طور مرتب ورزش کنید، چون فعالیت جسمی از تنش‌های عصبی می‌کاهد، استرس را دور می‌سازد و با وضعیت‌های افسردگی مبارزه می‌کند، همان‌طور که می‌دانید افسردگی به تولید شرایط مناسب برای خسته کردن سیستم ایمنی بدن، معروف است. جالب است بدانید به همان میزان که یک جلسه ورزش کردن برای روی فرم آمدن بسیار خوب است، به همان اندازه به شما کمک می‌کند که به خوبی و راحت بخوابید. مطمئناً خستگی بعد از ورزش است که خوب خوابیدن را فراهم می‌کند نه خود ورزش!

از روش‌های ریلکسیشن استفاده کنید، یوگا، تایی چی یا فقط یک جلسه ریلکسیشن، همه شان برای شما مفید‌اند و به کمک آن‌ها می‌توانید همزمان از لحاظ ذهنی و جسمی نفع ببرید. در تمام طول زمستان، زمان‌هایی را به این کار اختصاص دهید.

یا سیگار کشیدن را به طور کامل ترک کنید یا طی زمستان کنارش بگذارید، کامل و در معرض دود سیگار دیگران هم قرار نگیرید. علاوه بر این سیگار کشیدن مجاری تنفسی را که تاکنون در مقابل میکروب‌های موجود در هوای زمستان مقاومت کرده اند، اذیت می‌کند، صدها ماده‌ی سمی در دود دخانیات وجود دارند که کل بدن ما را حساس و آسیب پذیر می‌کنند. 

استراحت کنید و به میزان کافی بخوابید. بدون غر زدن به بدنتان گوش دهید و استراحت کنید. در کنار خواب، نظم هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در ساعت‌های منظم و معینی بخوابید و از خواب بیدار شوید. 

هر روز هوای محل زندگی یا کارتان را به مدت 10 دقیقه تهویه کنید، حتی اگر هوای بیرون سرد باشد. به این ترتیب هوای داخل را تازه و بخش عمده‌ای از میکروب‌های معلق در هوا را بیرون کرده‌اید.

عصاره‌های گیاهی که برای تقویت سیستم ایمنی مفید هستند

این عصاره‌های گیاهی را می‌توانید هر روز یا در برخی دوره‌های زمانی (اپیدمی، خستگی، استرس) در هوای محیط بپراکنید، البته برخی اوقات هم می‌توانید آن‌ها را (بعد از رقیق کردن در یک مایع) به‌طور مستقیم روی پوستتان بمالید و ماساژ دهید. توجه داشته باشید که برای رعایت مسائل امنیتی، استفاده از این عصاره‌های گیاهی برای بچه‌های کوچک، زنان باردار یا مادران شیرده توصیه نمی‌شود.

عصاره آویشن: این عصاره ضد باکتریایی و ضد ویروسی، به شدت ضد عفونی کننده هم هست، علاوه بر این سیستم‌های ایمنی را نیز تحریک و تقویت می‌کند. بهتر است که این عصاره با ضربات دست یا ماساژ، دو بار در هفته، صبح و شب، روی پوست مالیده شود. 

عصاره مورد: این گیاه ضد عفونت است و به عنوان یک ضد عفونی کننده مناسب برای مجاری تنفسی و هوای محیط محسوب می‌شود. طی زمستان، این عصاره را در محیط زندگی تان انتشار دهید. 

عصاره گلپر: این ضدعفونی کننده، به طور کلی سیستم ایمنی بدن را تحریک و تقویت می‌کند. این عصاره را به مدت بیست دقیقه در روز و در زمان‌های خستگی در هوا انتشار دهید. 

عصاره نعناع: این عصاره تقویت کننده و تحریک کننده است، می‌توانید آن را در هوا منتشر کنید یا با ماساژ روی پوستتان بمالید. این عصاره نیز برای زمان‌های خستگی یا استرس ایده آل است.

چند توصیه دیگر برای سالم ماندن در زمستان

عسل را جانشین شکر کنید (عسل گلو را صاف تر می‌کند. در موارد گلودرد، می‌تواند به اندازه شربت سینه یا حتی بیشتر از آن مفید باشد).

از جین سنگ استفاده کنید (جین سنگ گیاه یا به بیان دقیق تر ریشه‌ای است که سیستم دفاعی را به میزان بسیار مناسبی تحریک و تقویت می‌کند).

ویتامین C بخورید یا از مرکبات (پرتقال، لیمو، گریپ فروت) به مقدار زیاد استفاده کنید.

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 08 مهر 1395 ساعت 14:31
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما