روشهای تقویت سیستم ایمنی و دفاعی بدن

چگونه سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنیم؟

آموزش شیوه تقویت و حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن، کار پیچیده و دشواری است اما بی‌تردید اگر شما از سلامت روانی و جسمی برخوردار باشید، دستگاه ایمنی بدنتان نیز قوی‌تر خواهد بود. هر چند تقویت سیستم ایمنی کار نسبتا ساد‌های است، اما به سادگی خوردن یک قرص نیست. دستگاه ایمنی بدن شبک‌های پیچیده از سیستم‌هایی است که با هم کار می‌کنند تا این دستگاه را سالم نگه دارند. بنابراین، تمرکز روی یک الگوی زندگی سالم می‌تواند به بهبود عملکرد این دستگاه‌ها و در نتیجه سلامت و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند.

اقدامات مفید و موثر برای تقویت دستگاه ایمنی و حیاتی بدن

1- از مواد سمی و میکروب‌ها دوری کنید: سیگار نکشید و با افراد سیگاری تا حد امکان در ارتباط نباشید. از تماس با فلزات سنگین، مواد شیمیایی و مصرف داروهایی که عوارضی چون سرکوب کردن سیستم ایمنی بدن را دارند، حتی المقدور خودداری کنید.

2- آن دسته از مواد مغذی را که برای سلامت سیستم ایمنی بدن ضروری هستند به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. همیشه از پروتئین‌‌های با کیفیت و غذا‌های سرشار از فیبر خوراکی استفاده کنید. همچنین سیر و محصولات پروبیوتیک را برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود استفاده کنید.

3- از آنتی اکسیدان‌های بیشتری استفاده کنید: برای مثال میوه‌ها و سبزی‌ها سرشار از آنتی اکسیدان‌‌های مختلف و مفید هستند.

4- ۳۰ دقیقه در روز ورزش کنید: چون فعالیت بدنی مداوم، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. اما به یاد داشته باشید که ورزش خیلی سنگین، تاثیر معکوس داشته و سیستم ایمنی را تضعیف می‌کند.

5- از خوردنی‌‌های مضر پرهیز کنید: چربی‌‌های ترانس، کربوهیدرات‌های ناسالم، الکل و کافئین زیاد، از این جمله هستند.

6- روزانه ۸ لیوان آب بنوشید: بخش عمده بدن انسان از آب تشکیل شده و تمام دستگاه‌‌های بدن برای فعالیت خوب به آب کافی نیاز دارند تا مواد زائد و سمی را از بدن دفع کند.

7- حتما استرس خود را کنترل کنید: چون استرس در بلندمدت به سیستم ایمنی آسیب می‌رساند و شما را مستعد ابتلا به بیماری‌ها می‌کند.

8-  استراحت و خواب کافی داشته باشید: خواب کافی شبانه، در واقع باتری بدن را دوباره شارژ کرده و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند.

9- مصرف روزانه مکمل‌ها را فراموش نکنید: البته برای مصرف این مکمل‌ها مثل ویتامین‌‌های A، ب کمپلکس، C، D، E و املاحی چون روی و سلنیوم حتما با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

10- مصرف کالری را محدود کنید.

11- زمان بیشتری را در هوای آزاد و در مقابل نور طبیعی روز سپری کنید.

12- همیشه نگرش مثبتی به زندگی داشته باشید: یک زندگی اجتماعی سالم و مثبت اندیشی با روابط مثبت اجتماعی، بی‌تردید در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است.


منبع: گروه سلامت سیمرغ

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 آذر 1395 ساعت 20:42
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما