درمان تجمع سرومن گوش

  • پنج شنبه, 27 آذر 1393 ساعت 20:17
  • منتشرشده در بهداشت گوش
  • بازدید 1639 بار

بیماران باید مطلع شوند که خروج سرومن همیشه ضرورت ندارد. این ماده با خواص محافظتی، نرم‌کنندگی و باکتری‌کشی خود به عنوان یک عامل پاک‌سازی خود به‌خود برای گوش عمل می‌کند. سرومن معمولا به طور طبیعی از کانال گوش خارج می‌شود؛ بنابراین تحت نظر گرفتن فرد، یک راهبرد درمانی منطقی در بیماران بدون علامتی است که سرومن آن‌ها حالت متراکم پیدا نکرده است.

در مواردی که تجمع سرومن باعث ایجاد علایم یا مانع انجام معاینه بالینی می‌شود، خروج سرومن متراکم ضروری است. در برخی موارد خروج سرومن ممکن است حتی در بیماران بدون علامت نیز اندیکاسیون داشته باشد. کودکان کم‌سن و افراد سالمند یا دچار اختلال شناختی در معرض خطر بالای تجمع سرومن هستند اما ممکن است از علایم خود آگاهی نداشته باشند یا قادر به بیان آن نباشند. در صورت انسداد کانال گوش، پزشک باید نیاز این بیماران به درمان را مورد بررسی قرار دهد.

انتخاب‌‌های درمانی

انتخاب درمانی: شستشو 

مزایا: موثر 

معایب و عوارض احتمالی: سوراخ شدن پرده صماخ، درد، سرگیجه، ترومای کانال گوش خارجی، اوتیت خارجی، نقص شنوایی - وستیبولی شدید

انتخاب درمانی: خارج کردن دستی 

مزایا: موثر

معایب و عوارض احتمالی: نیازمندی به مهارت ویژه، پارگی پوست، درد، نیاز به همکاری بیمار (خصوصا در کودکان)

انتخاب درمانی: فرآورده‌‌‌های موضعی

مزایا: استفاده آسان، موثر اما نه بیشتر از سالین یا آب

معایب و عوارض احتمالی: اوتیت خارجی، واکنش‌‌های آلرژیک، درد یا سرگیجه در صورت پاره بودن پرده صماخ، کاهش گذرای شنوایی.

انتخاب یک روش، به منابع موجود، تجربه پزشک و سهولت روش مورد استفاده برای تخلیه کانال بستگی دارد. ترکیب روش‌‌های فوق به صورت همزمان یا متوالی نیز یک گزینه موجود است.

برای شستشوی گوش در مطب معمولا از سرنگ‌‌های استاندارد شستشوی دهان همراه با (یا بدون) سر مخصوص آن استفاده می‌شود. شستشودهنده‌‌های الکتریکی با طراحی اختصاصی برای این منظور نیز وجود دارند، اما شواهدی دال بر برتری آن‌ها بر سرنگ‌‌های استاندارد معمولی وجود ندارد. پیش‌درمانی با فرآورده‌‌های موضعی صرف‌نظر از نوع آن‌ها اثربخشی شستشو را افزایش می‌دهد. از شستشو نباید در بیماران دارای سابقه جراحی گوش یا مبتلا به اختلالات آناتومیک کانال گوش استفاده کرد.

خارج کردن دستی سرومن متراکم نیازمند یک ابزار برای مشاهده (مثل اسپکولوم یا اتوسکوپ دستی، چراغ پیشانی یا میکروسکوپ دوچشمی) و یک ابزار برای خارج‌سازی (مثل حلقه‌ها یا قاشقک‌‌های فلزی و پلاستیکی، پنس سوسماری یا کورت) است. گاهی اوقات می‌توان برای خروج سرومن‌‌های نرم از گوش‌ پاک‌کن‌‌های دارای نوک پنبه‌ای یا آسپیراسیون به وسیله یک سر ساکشن متصل به پمپ ایجادکننده فشار منفی استفاده کرد.

فرآورده‌‌های موضعی برای درمان تجمع سرومن به سه شکل موجود هستند: محلول در آب، روغنی و همچنین غیرروغنی - غیرمحلول در آب. حلال‌‌های محلول در آب، باعث هیدراسیون و قطعه‌قطعه شدن بقایای کراتینوسیت‌ها می‌شوند. محلول‌‌های روغنی که در واقع سرومنولیتیک نیستند، باعث لغزنده و نرم شدن سرومن می‌شوند اما آن را تجزیه نمی‌کنند. روش اثر فرآورده‌‌های غیرروغنی - غیرمحلول در آب مشخص نیست. مطالعات نشان داده‌اند که هر یک از این فرآورده‌‌های موضعی نسبت به عدم درمان برتری دارند، اما شواهد اندکی در مورد برتری این فرآورده‌ها بر یکدیگر موجود است. استفاده همزمان از فرآورده‌‌های سرومنولیتیک و شستشو، پیامد‌‌های بهتری به دنبال دارد اما هیچ یک از این فرآورده‌ها بر یکدیگر ارجح نیستند.

گزینه‌‌های نامناسب برای درمان تجمع سرومن شامل استفاده از سرنگ‌‌های شستشو در منزل، استفاده از گوش پاک‌کن و استفاده از فتیله‌‌های شمعی گوش(1) است. استفاده از فتیله‌‌های شمعی یک درمان جایگزین عامه‌پسند است که در آن قطعه‌ای پنبه به شکل فتیله درآمده و پس از آغشته شدن به موم، یک سر آن وارد گوش و سر دیگر آن آتش زده می‌شود. در تبلیغات عنوان می‌شود که این روش همانند یک شمع، سرومن گوش را با تاثیری (دودکش مانند) خارج می‌کند. اگرچه داده‌‌های قابل اعتمادی درباره این روش وجود ندارد، مطالعات محدود حاکی از آن است که این روش راهی نامعقول، غیرموثر و احتمالا خطرناک است و اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز در مورد استفاده از این روش هشدار داده است.


1. ear candling.

منبع: سلامت ایران

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 07 مهر 1395 ساعت 13:46
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما