درمان عفونت گوش در کودان

  • پنج شنبه, 27 آذر 1393 ساعت 20:11
  • منتشرشده در بهداشت گوش
  • بازدید 1623 بار

شیوه درمان عفونت‌های گوش به نشانه‌های بیماری بستگی دارد. چنانچه در کودکان 2 تا 12 ساله نشانه‌های بیماری شدید باشد و پزشک با اطمینان التهاب حاد گوش میانی را تشخیص دهد، به کودک آنتی‌بیوتیک داده می‌شود.

پژوهشگران می‌گویند اگر نشانه‌های جدی وجود نداشته باشد یا پزشک مطمئن نباشد، احتمالا پیشنهاد می‌کند که کودک ظرف 48 تا 72 ساعت تحت نظر قرار بگیرد تا مشخص شود که حال او بدون آنتی‌بیوتیک بهتر می‌شود یا نه.

لازم به ذکر است که 80 درصد کودکان مبتلا به عفونت حاد گوش میانی، بدون آنتی‌بیوتیک بهبود می‌یابند.

باید به خاطر داشت که آنتی‌بیوتیک درد کودک را تا 24 ساعت اول تسکین نمی‌دهد و در واقع تاثیر کمی برای درد دارد. داروی موثر برای درد مقدار مناسب استامینوفن یا ایبوپروفن است. هرگز به کودک آسپرین ندهید، زیرا او را مستعد ابتلا به سندرم ری می‌کند که بیماری نادر و کشنده‌ای است.

برای تسکین کودک می‌توان از کمپرس آب گرم روی گوش یا ریختن قطره گوش استفاده کرد. در مورد قطره گوش مناسب با پزشک مشورت کنید. بلند کردن سر کودک در حالی که دراز کشیده نیز موثر است. چه کودک را با آنتی‌بیوتیک درمان کنید و چه نکنید چنانچه پس از چند روز بهتر نشد، یعنی تب یا هر نشانه دیگر شروع بیماری قطع نشد، یا حتی حال کودک بدتر شد، با پزشک معالج وی تماس بگیرید. شاید او بخواهد آنتی‌بیوتیک را عوض کند و دوره جدیدی از آنتی‌بیوتیک دیگری را شروع و منتظر واکنش جدیدی از کودک باشد.

در زمینه پیشگیری از عفونت‌های گوش باید گفت، این عفونت‌ها مسری نیستند اما عفونت‌های تنفسی که اغلب قبل از آن اتفاق می‌افتد و با عفونت گوش همراه است، مسری است. برای کاهش پخش میکروب‌ها دست‌ها را همیشه بعد از توالت و قبل از خوردن یا آماده کردن غذا بشویید و این را به کودک نیز بیاموزید.

اگر کودک به طور مکرر دچار عفونت گوش می‌شود، به‌خصوص پس از ابتلا به آنفلوآنزا، درباره زدن واکسن سالیانه آنفلوآنزا با پزشک او مشورت کنید. البته این واکسن برای تمام کودکان توصیه نمی‌شود. کودک را از دود سیگار دور نگه دارید. دود سیگار خطر عفونت گوش را افزایش می‌دهد. در حقیقت اگر کودک به طور مرتب در معرض دود سیگار باشد، بیشتر در معرض ابتلا به عفونت گوش قرار می‌گیرد. نگذارید کسی در خانه شما سیگار بکشد و کودک خود را از محیط‌های دود سیگار دور نگه دارید.

در بررسی این نکته که آیا عفونت‌های گوش همیشه جدی هستند باید گفت که ممکن است این عفونت‌ها جدی باشند. عفونت جدی یا درمان نشده ممکن است باعث پاره شدن پرده گوش کودک بشود. معمولا پارگی اتفاق نمی‌افتد و عمدتا به سرعت بهبود می‌یابد. اما بهتر است از تکمیل شدن درمان پزشک و پاکسازی عفونت و بهبودی پرده گوش کودک مطمئن شوید. گاهی عفونت‌های مکرر گوش به ناشنوایی منتهی می‌شود. در موارد معدود، عفونت درمان نشده گوش ممکن است به عفونت استخوان پشت گوش و التهاب استخوان ماستوئید یا مننژیت منجر شود. از این رو متخصصان تاکید می‌کنند که عفونت‌های گوش کودک خود را جدی بگیرید و خانواده‌ای دیگر را از نکات آموزشی مربوط به عفونت‌های گوش که در مراکز بهداشتی و دیگر مکان‌ها مطرح می‌شود، مطلع سازید.


منبع: نور پرتال

گردآورنده: احمد حکیم

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 07 مهر 1395 ساعت 13:44
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما