رطوبت؛ عامل اصلی ایجاد عفونت قارچی گوش

  • پنج شنبه, 27 آذر 1393 ساعت 19:51
  • منتشرشده در بهداشت گوش
  • بازدید 1673 بار

دکتر خشایار احمدی: گوش تنها بن‌‌بست پوستی است که به دلیل ساختمانی که دارد به آسانی آب وارد آن نمی‌شود و در صورت وارد شدن هم در آنجا می‌ماند و محیط را برای ایجاد عفونت باکتریایی یا قارچی آماده می‌کند.

وی در ادامه افزود: با توجه به این‌که دوسوم داخلی مجرای گوش، استخوانی است و پوست بدون واسطه لایه زیر پوست، مستقیما به استخوان چسبیده است، استفاده از گوش پاک‌کن باعث صدمه به این پوست نازک و ورود میکروب به زیر پوست می‌شود.

این جراح و متخصص گوش، گلو و بینی با تاکید بر این‌که عفونت گوش خارجی بر شنوایی تاثیر نمی‌گذارد، گفت: میزان کاهش شنوایی از خفیف تا متوسط است و با درمان مناسب و زودهنگام، شنوایی مجددا به حالت عادی خود باز می‌گردد.

دکتر احمدی با اشاره به باور اشتباهی است که بین عموم رایج شده گفت: اغلب افراد معتقدند اگر قبل از رفتن داخل آب استخر، گوش را با کمی آب یا کرم مرطوب کنند تا مانع ورود آب به گوش و بروز عفونت می‌شوند، در حالی که این کار درست نیست.

به طور طبیعی در کانال گوش همه افراد قارچ وجود دارد اما در صورت ایجاد عفونت در بیمار، اقدام‌های درمانی انجام می‌شود.

نخستین علامت عفونت قارچی، خارش گوش است که در ادامه بیمار دچار درد شدید و ترشحات بی‌رنگ یا سفید پنیری از گوش می‌شود و حتی ممکن است به تب و کاهش شنوایی منجر شود.

مهم‌ترین علت ابتلا به عفونت‌های قارچی وجود رطوبت طولانی‌مدت همراه با هوای گرم و محیط قلیایی در مجرای گوش خارجی، بنابراین شیوع این بیماری در فصول گرم سال در افرادی که به‌طور مکرر حمام می‌کنند یا شنا می‌روند و پس از برخورد با آب مجرای گوش را خشک نمی‌کنند یا اختلالی در شکل مجرای گوش دارند (که مانع خروج آب از گوش می‌شود) بیشتر دیده می‌شود.

وی گفت: برای خارج کردن آب از گوش کافی است ابتدا دستمال کاغذی را به نوک انگشت کوچک پیچاند و لبه گوش گذاشت و سر را خم کرد و چند بار تکان داد. اگر آب خارج نشد، سشوار با حرارت ملایم را با فاصله 20 سانتی‌متری از گوش به مدت 30 ثانیه بگیرید و آنقدر این کار را تکرار کنید که احساس کنید مجرای گوش عاری از رطوبت است.

جرم گوش به‌طور طبیعی در گوش وجود دارد و کانال گوش را اسیدی می‌کند و مانع رشد قارچی در آن می‌شود اما زمانی که میزان اسیدیته کانال خارجی گوش در معرض آب قلیایی می شود، محیط برای رشد قارچ فراهم می شود.

دکتر احمدی در پایان تصریح کرد: متاسفانه گاهی افراد با جسمی نوک‌تیز، کانال گوش را می‌خارانند یا آن را تمیز می‌کنند، به‌خصوص خانم‌ها که برای این کار از سنجاق مو استفاده می‌کنند. در این شرایط پوست کانال گوش زخم می‌شود و میکروب به زیر پوست نفوذ می‌کند.


منبع: ایسنا - دکتر خشایار احمدی

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 07 مهر 1395 ساعت 13:42
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما