درمان اوتیت حاد میانی

  • پنج شنبه, 27 آذر 1393 ساعت 19:47
  • منتشرشده در بهداشت گوش
  • بازدید 1646 بار

درمان زودرس با آنتی‌بیوتیک‌ها، سبب تسریع بهبودی می‌شود. در ۲۵% بیماران مقاومت به دارو‌های روتین وجود دارد. درمان‌های مختلفی گزارش شده است از جمله تک دوز تزریقی سفتریاکسون و یا دوره ۵ روزه ‌‌‌آنتی‌بیوتیک و در نهایت دوره ۱۰ روزه آنتی‌بیوتیک. امروزه آموکسی سیلین یا آمپی سیلین بعنوان داروی انتخابی برای درمان اوتیت میانی حاد درکودکان زیر ۱۰ سال در نظر گرفته می‌شوند. در صورت حساسیت بیمار به این داروها، از اریترومایسین، سولفونامید‌‌ها و یا سفالوسپورین‌‌ها استفاده می‌شود. مدت درمان ۱۰ روز است. در بعضی مناطق سوش‌‌‌های مقاوم هموفیلوس شیوع یافته‌اند. بنابراین اگر پاسخ به درمان مناسب نباشد، انجام کشت ممکن است ضرورت یابد. آنتی هیستامین و دکونژستان تاثیری در دوره بیماری ندارد اما مسکن به بیمار باید داده شود. اما اگر درد و تب بیمار در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت تخفیف نیافت، پزشک باید به فکر بروز یک عارضه بوده و بیمار را مجددا مورد بررسی قرار دهد. در صورت پاره شده پرده صماخ، باید از نفوذ آب بدرون گوش جلوگیری کرد. باید یک پنبه تمیز در گوش خارجی قرار داده شود. قطره‌‌‌های گوشی فاقد ارزش هستند. معمولا خروج چرک ۲ تا ۳ روز ادامه می‌یابد و سپس این ترشح کم و موکویید می‌شود. ترشح از گوش تا روز هفتم از بین می‌رود.

در بیمارانی که مشکلات ایمنی داشته و یا پره ماچور هستند گاهی لازم می‌شود تا با تیمپانوسنتز از گوش نمونه گرفت تا آنتی‌بیوتیک دقیق تجویز شود.

قبل از پیدایش ‌‌‌آنتی‌بیوتیک‌ها، میرنگوتومی روش اصلی درمان اوتیت میانی حاد بود و هنوز هم در شرایطی اندیکاسیون دارد: 

۱- وجود حالت توکسیسته بسیار شدید و یا سابقه تشنجات ناشی از تب. 

۲- کودکان مبتلا به نقص ایمنی.

۳- شکست درمان آنتی‌بیوتیکی.

۴- درد شدید در بیماری که همکاری دارد. 

۵- مننژیت از عوارض اوتیت میانی حاد. 

۶- فلج عصب فاشیال در زمینه اوتیت میانی.

میرنگوتومی را می‌توان زیر بی‌هوشی عمومی بی‌حسی موضعی و یا بدون بی‌حسی انجام داد. پرده‌‌‌های ملتهب معمولا دردناک تر از پرده‌‌‌های طبیعی هستند. به‌طور کلی میرنگوتومی بر دو نوع محیطی و شعاعی است. میرنگوتومی محیطی تخلیه وسیع را امکان پذیر می‌سازد و برای خارج ساختن مایع و یا چرک تحت فشار و نیز برای عفونت‌هایی حاد استفاده می‌شود. در میرنگوتومی شعاعی برش ایجاد شده در پرده کوچکتر است، اما برای تخلیه مایع سروز از گوش کافی است و برای گوش‌‌‌های فاقد عفونت روش کاملا مناسبی می‌باشد.

پس از درمان بایستی بیمار در روز سوم و سپس در هفته دوم بررسی شود.

آدنوئیدکتومی به تنهایی در درمان اوتیت میانی با افیوژن موثر است اما تونسیلکتومی اصلاً در روند آن تاثیری ندارد.

اندیکاسیون‌های تیمپانوستومی: 

۱- اوتیت میانی حاد عود کننده. 

۲- اوتیت میانی مزمن با افیوژن در کودکی که از سایر جهات سالم است.

۳- اوتیت میانی و اختلال عملکرد استاش همراه با سایر بیماری‌‌ها (آنومالی سر و گردن، سندرم داون، افت شنوائی حسی عصبی زمینه‌ای، اختلالات پرده تیمپان).


منبع: سایت دکتر خسرو گورابی

گردآورنده: احمد حکیم 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 07 مهر 1395 ساعت 13:51
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما