درمان عفونت گوش میانی

  • پنج شنبه, 27 آذر 1393 ساعت 19:20
  • منتشرشده در بهداشت گوش
  • بازدید 1921 بار

اگر کودک شما عفونت گوش میانی دارد، مهم است کودک را برای تشخیص و درمان مناسب به نزد دکتر ببرید. متخصص اطفال تعیین خواهد کرد که آیا این عفونت باکتریایی است یا ویروسی.

اگر عفونت باکتریایی باشد، دکتر شما آنتیبیوتیک تجویز خواهد کرد. اگر عفونت ویروسی باشد، آنتی‌بیوتیک آن را درمان نخواهد کرد، بنابراین تجویز آن‌ها نه تنها فاید‌های ندارد، بلکه ممکن است عارضه ایجاد کند.

با توجه به این که عفونت‌‌های ویروسی شایع‌تر هستند، پزشکان در بسیاری موارد در کودکانی که از جهات دیگر سالم باشند، آنتیبیوتیک تجویز نمی‌کنند و منتظر رفع خودبه‌خودی عفونت باقی می‌مانند.

اما در هر حال موارد عفونت گوش میانی کودکان نیاز به ویزیت پزشک دارند. برای تسکین درد می‌توانید به کودکتان مسکن‌هایی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید. به کودکتان آسپیرین ندهید، مگر این‌که دکترتان آن را تجویز کند. همچنین گذاشتن یک بالشتک گرم‌کننده روی گوش کودک بگذارید هم به تسکین او کمک می‌کند. دکتر ممکن است قطره گوش هم برای کودک تجویز کند.

در کودکانی که دچار عفونت‌‌های مکرر گوش می‌شوند، ممکن است با جراحی لوله‌هایی در گوش کار گذاشته شود تا به کاهش تجمع مایع در گوش میانی که زمینه‌ساز عفونت است، کمک کند.

1- هدف:

کنترل درد، ریشه کنی عفونت، جلوگیری از عوارض و پیچیدگی، جلوگیری از بازگشت عفونت، جلوگیری از مصرف آنتی بیوتیک‌های غیر ضروری و کاهش عوارض ناشی از درمان.

2- آنتی‌بیوتیک درمانی:

انتخاب آنتی‌بیوتیک بر اساس حساسیت میکروبی، میزان نفوذ به مایع گوش میانی، اثر بخشی بالینی، میزان تحمل بیمار، سن بیمار و قیمت دارو می‌باشد. استفاده از آنتی‌بیوتیک برای درمان اولیه اوتیت مدیا ترشح دار توصیه نمی‌شود نیز موثر است. 

3- از داروهایی که بر مولد‌های بتالاکتاماز موثرند می‌توان از کوآموکسی کلاو، کوتری موکسازول، اریترومایسین، سولفی سوکسازول، کلاریترومایسین، برخی سفالوسپورین‌‌های خوراکی نسل دوم و سفیکسیم نام برد. علیرغم آن که یک سوم انواع هموفیلوس آنفولانزا و حداقل سه چهارم انواع موراکسلا کاتارالیس بتالاکتاماز تولید می‌کنند، آموکسی سیلین هنوز اولین خط درمان است که علیه استرپتوکوک پنومونی اثر عالی و بر اکثر هموفیلوس آنفولانزا‌های موجود در گوش میانی.

جهت درمان پنوموکوک‌‌های مقاوم به پنی سیلین، که هم اکنون مشکل بزرگی شده است، استفاده از دوز بالای آموکسی سیلین، اریترومایسین و یا کوتری موکسازول ممکن است موثر باشد.

درمان دارویی:

داروی انتخابی برای این بیماری آموکسی سیلین می‌باشد که با دوز ۴۰mg/kg/day منقسم در ۳ دوز برای ده روز متوالی تجویز می‌شود. در اوتیت مدیای حاد عود کننده آموکسی سیلین ۲۰mg/kg/day برای 36 ماه یا در طول تابستان تجویز می‌شود.

در موارد زیر می‌توان از دارو‌های آلترناتیو دیگر استفاده کرد:

1- بیماران مبتلا به اوتیت مدیای حاد که به پنی سیلین آلرژی دارند.

2- مشاهده علائم مقاومت به داروی آموکسی سیلین بعد از ۷۲ الی ۴۸ ساعت.

3- اگر اوتیت مدیای حاد با فاصله 34 هفته از یک اوتیت مدیای حاد قبلی اتفاق افتد.

4- اوتیت مدیا با گوش درد شدید.

5- اطفال کمتر از ۶ ماه با تب بالا.

6- بیماران با ضعف سیستم ایمنی.

دارو‌های آلترناتیو که بر پاتوژن‌های مقاوم به آموکسی سیلین موثر هستند شامل:

1- کوآموکسی کلاو (آموکسی سیلین + کلاونیک اسید)  با دوز ۴۰ mg/kg/day

2- سفیکسیم (سوپراکس) با دوز ۸mg/kg/day ، دو بار در روز.

3- کوتریموکسازول (باکتریم)  با دوز ۴۰/۸ mg/kg/day، دو بار در روز.

4- سفاکلور که از دیگر آلترناتیوها کمتر موثر می‌باشد.


منبع: سایت پزشکان بدون مرز

گردآورده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 07 مهر 1395 ساعت 13:39
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما