اوتیت خارجی حاد

  • پنج شنبه, 27 آذر 1393 ساعت 18:53
  • منتشرشده در بهداشت گوش
  • بازدید 1610 بار
نکات مهم
التهاب مجرای گوش با یا بدون عفونت

این یافته در حقیقت تعریف اوتیت خارجی حاد است. شرح حال ارایه شده برای این بیماری، کلاسیک به شمار می‌رود. در صورت عود علایم یا در صورت طول کشیدن آن برای مدت پیش از 3 ماه بیماری تحت عنوان اوتیت خارجی مزمن طبقه‌بندی می‌شود.

اوتیت خارجی حاد را می‌توان براساس علت آن نیز طبقه‌بندی نمود. در این روش این بیماری به سه دسته عفونی (باکتریایی، قارچی و ویروسی)، درماتیت غیرعفونی (آلرژیک، اگزمایی و تحریکی) و نوع مختلط عفونی و غیرعفونی تقسیم می‌شود.

عوامل تشدید کننده

آب‌وهوای گرم و مرطوب، شنا کردن، شستن مکرر موها (خصوصا در حمام) و وارد کردن اجسام خارجی می‌توانند باعث آغاز عفونت باکتریایی و سبب وارد کردن ترومای موضعی به مجرای گوش و محتمل‌تر شدن بروز عفونت شوند.

قطره‌های گوشی بدون‌ نسخه

استفاده از قطره‌های گوشی بدون ‌نسخه (مثل قطره اسید استیک 2%) می‌تواند در درمان اوتیت خارجی خفیف یا پیشگیری از آن موثر باشد. با این حال نشان داده شده است که در مراقبت‌های اولیه، قطره‌های گوشی یا اسپری‌های حاوی کورتیکواستروییدها و اسید استیک یا آنتی‌بیوتیک یا هر دو در مقایسه با قطره‌های حاوی اسید استیک به تنهایی موثرتر هستند.

احساس ناراحتی

اوتیت خارجی باید محدود به مجرای خارجی گوش باشد. باید در مورد ابتلای بیمار به نقص ایمنی یا وجود درد غیرمتناسب با اوتیت خارجی ساده هوشیار بود.

ترشح

در اوتیت خارجی حاد امکان خشک بودن گوش یا وجود ترشح غلیظ مطرح است. در صورت وجود ترشح موکویید و حجیم ابتلا به اوتیت میانی همراه با سوراخ شدگی پرده صماخ مطرح می‌شود. بروز اوتیت خارجی قارچی نیز می‌تواند باعث افزایش مقدار ترشحات گردد.

سایر مشکلات پوستی

بیماران مبتلا به اگزما، پسوریازیس، درماتیت آلرژیک، آکنه یا لوپوس می‌توانند دچار اوتیت خارجی ناشی از این بیماری‌ها شوند.

بایدها

اتوسکوپی در اوتیت خارجی می‌تواند وجود تورم در مجرای گوش و ترشح را نشان دهد که این ترشح می‌تواند در ابتدا مانع مشاهده پرده صماخ شود.

نباید تراگوس را فشار داد یا لاله گوش را کشید. اگر چه این معاینات در کتاب‌های مرجع توصیف شده‌اند، با توجه به این که اوتیت خارجی به خودی‌خود دردناک است و با مشاهده می‌توان آن را تشخیص داد نیازی به این کار نیست. فشار دادن تراگوس اطلاعات تشخیصی بیشتری به دست نمی‌دهد و تنها باعث ایجاد درد بیشتر در بیماری می‌شود که از درد شاکی است.

ارزیابی از نظر ابتلا به اوتیت خارجی موضعی (یا همان فولیکولیت یا کورک) ضروری است. این وضعیت معمولا به وسیله استفاده از مسکن‌ها و کمپرس گرم قابل درمان است. با این حال در صورت وجود نشانه‌های عفونت شدید درمان با یک آنتی‌بیوتیک خوراکی و مدنظر داشتن نیاز به برش و درناژ ضروری است.

در اوتیت خارجی معمولا نیازی به انجام بررسی‌های بیشتر نیست با این حال در صورت تکرار شونده بودن مشکل باید از قسمت داخل کانال به کمک سواب گوش نمونه برای کشت و آنتی‌بیوگرام از نظر قارچ‌ها و باکتری‌ها تهیه کرد.


منبع: سایت سلامت ایرران

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 07 مهر 1395 ساعت 12:40
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما