جلوگیری از نفخ و گاز شکم

سعی کنید غذای خود را در حال آرامش صرف نمایید. غذا خوردن در مواقعی که استرس دارید و یا عجله دارید می‌تواند با سیستم هضم و جذب گوارش مداخله نماید.

کم نیستند افرادی که نفخ شکم آن‌‌ها را در زندگی روزمره دچار مشکلات فراوان بویژه در زندگی اجتماعی نموده است. اگر شما نیز از این دسته از افراد هستید توجه به نکات ذیل می‌تواند برای شما مفید واقع گردد.

تولید گاز در دستگاه گوارشی یکی از پدیده‌های طبیعی بدن است اما اگر تولید گاز بیش از حد معمول باشد می‌تواند مشکل ساز گردد. گازهای تولید شده در مجرای گوارشی عموما به دلیل تخمیر غذاهای جذب نشده مانند فیبر گیاهی در کولون ایجاد می‌گردند. همچنین عدم توانایی سیستم گوارشی در هضم برخی از اجزای خاص غذایی (اجزایی مانند گلوتن در غلات و یا قند موجود در محصولات لبنی و یا میوه‌ها) نیز ممکن است منجر به تولید گاز گردند.

منابع اصلی تولید گاز در دستگاه گوارش شما احتمالا عبارتند از:

- پس مانده‌های غذایی در کولون.

- تغییر در سیستم باکتریایی گوارشی به دلیل مصرف آنتی بیوتیک‌ها و یا دیگر داروها.

- سوء جذب کربوهیدرات که می‌تواند تعادل باکتری‌های مفید دستگاه گوارشی را دگرگون نماید.

- بلعیدن هوا و مهاجرت هوای بلعیده شده به ناحیه کولون.

- یبوست (باقی ماندن اضافه‌های غذا در ناحیه کولون زمان. بیشتری را برای تخمیر تولید می‌نماید).

- برخی مواقع ممکن است گاز‌ها نشانه یک اختلال گوارشی مانند. سندرم روده تحریک پذیر و یا اختلال عدم تحمل لاکتوز باشند.

اقدامات زیر ممکن است شما را در جهت پیشگیری از تولید گاز بیش از حد در دستگاه گوارش‌تان یاری رسانند:

- اجتناب از مصرف غذاهایی که بیشترین تاثیر را بر دستگاه گوارش‌تان دارند و بیشتر از سایر غذا‌ها شما را متاثر می‌نمایند: این غذاهای محرک عموما عبارتند از: حبوبات و نخود فرنگی، عدس، کلم، پیاز، بروکلی، گل کلم، موز، کشمش، نان غله کامل، سالاد و نوشیدنی‌های کربناته.

- ممکن است این پرسش به ذهن شما خطور کرده باشد که چرا لوبیا و حبوبات گاز تولید می‌کنند؟ حبوبات حاوی چند نوع قند هستند که برای انسان قابل هضم نیست و وقتی این قند‌ها به روده می‌رسد، تحت تاثیر عملکرد باکتری‌های روده و تخمیر، گاز تولید می‌شود.

- و اگر مصرف محصولات لبنی برای شما مشکل ساز می‌گردند می‌توانید انواع محصولات کم لاکتوز و یا عاری از لاکتوز را مصرف نمایید.

- غذاهایی با محتوای چربی کمتر را مصرف نمایید: چربی روند هضم و جذب را در سیستم گوارشی آهسته می‌نماید لذا به غذا‌ها زمان بیشتری را برای تخمیر شدن می‌بخشد.

- به طور موقت غذاهای پرفیبر را محدود نمایید: هر چند که فیبر به هضم غذا کمک می‌نماید ولی بسیاری از غذاهای پرفیبر همچنین تولید گاز‌ها را افزایش می‌دهند. لذا پس از اینکه قدری استراحت را به سیستم گوارشی‌تان دادید و برای مدتی کوتاه مصرف غذاهای پرفیبر را محدود نمودید مجددا به طور آهسته و تدرجی مقادیر فیبر لازم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. البته توجه به این نکته ضروری است که خیلی از افرادی که از نفخ بیش از حد شاکی هستند از سبزیجات و میوه جات حذر می‌نمایند، اما در عین حال از انواع فست فود و نیز غذاهای حاوی چربی بیش از حد استفاده می‌کنند. اگر شما نیز این نوع رژیم غذایی را برای خود انتخاب نموده‌اید، باید بدانید که اثرات مخرب رژیم غذایی حاوی انواع چربی و نیز مواد افزودنی می‌تواند به مراتب بیش از سبزیجات و میوه جات که حاوی فیبر فراوان می‌باشند، باشد.

به آهستگی غذا بخورید: سعی کنید غذای خود را در حال آرامش صرف نمایید. غذا خوردن در مواقعی که استرس دارید و یا عجله دارید می‌تواند با سیستم هضم و جذب گوارش مداخله نماید.

غذای خود را با دهان بسته میل نمایید و از مصرف سیگار و آدامس اجتناب نمایید: تند غذا خوردن و صحبت کردن در هنگام صرف غذا (غذا خوردن با دهان باز) ممکن است موجب شود که قدری هوا بلعیده شود و همچنین به هنگام جویدن آدامس و سیگار کشیدن نیز ممکن است قدری هوا بلعیده شوند.

تحرک بدنی خود را بویژه پس از صرف غذا افزایش دهید: ممکن است یک پیاده روی کوتاه پس از صرف غذا مفید واقع شود.

از درمان‌های رایج (بدون نسخه) که خطری را برای شما در بر ندارند مدد بگیرید. محصولاتی مانند لاکتائید ‌ها و یا تسهیل کننده‌های هضم لبنیات ممکن است به هضم لاکتوز کمک نمایند و نیز محصولاتی که حاوی سایمتیکون(1) هستند می‌توانند به تجزیه و انحلال حباب‌های گاز کمک نمایند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه نمایید:

اگر دچار عوارضی چون نفخ شدید و آروغ زدن و دفع گاز بدون اختیار هستید و علائم شما با اصلاح عادات غذایی بهبود نیافته است می‌بایست با پزشک متخصص مشورت نمایید و نیز اگر به عوارضی به شرح زیر مبتلا می‌باشید:

- اسهال

- یبوست

- تهوع و یا استفراغ

- کاهش وزن

- درد شکمی و یا درد در ناحیه مقعد

- تپش قلب مداوم

- حضور خون در مدفوع

- تب

کلیه علائم مذکور ممکن است از علائم ابتلا به یک عارضه گوارشی باشند.

برخی اوقات ممکن است علائم گوارشی موجب شرمندگی باشند اما هرگز نباید اجازه دهید که احساس شرم و خجالت شما را از جستجوی کمک و مشاوره برای برطرف نمودن مشکل‌تان باز دارد، چرا که معالجه این مشکل امکان پذیر و میسر می‌باشد.


1. simethicon.

منبع: بیتوته

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 آذر 1395 ساعت 21:04
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما