سرطان مری

سرطان مری چیست؟

سرطان مری یا سرطان "ازوفاژ"، بیماری است که در قسمتی از دستگاه گوارش اتفاق می‌افتد که حلق را به معده متصل می‌سازد. این قسمت که مری نام دارد به شکل یک لوله است.

سرطان مری چگونه ایجاد می‌شود؟

علت دقیق ایجاد سرطان مری مشخص نیست. به نظر می‌رسد که مصرف الکل، سیگار، غذا و نوشیدنی‌های بسیار داغ خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند.

سرطان مری چه علایمی دارد؟

در اغلب موارد اولین علامت عبارت است از این که بیمار در بلع مواد غذایی دچار اشکال می‌شود. فرد ممکن است احساس کند که غذا در گلویش گیر می‌کند. در ابتدا ممکن است این مشکل در حین بلع مواد غذایی جامد مثل سیب، گوشت و... باشد. بعداً ممکن است فرد برای بلع غذاهای نرم و حتی مایعات نیز دچار مشکل شود.

با پیشرفت بیماری، مری تدریجاً تنگ‌تر می‌شود. یکی از علایم زودرس بیماری، درد در ناحیه قفسه صدری است. ممکن است فرد در حین بلع مایعات داغ دچار سوزش سر دل بشود. علایم دیررس بیماری شامل آبریزش از دهان (به دلیل عدم بلع بزاق)، استفراغ حاوی غذاهای هضم نشده، و کاهش وزن هستند.

علایم تنفسی نیز شایع هستند. خشونت صدا و سرفه در صورتی ایجاد می‌شوند که سرطان به قسمت‌های مجاور و نزدیکش دست اندازی کرده باشد.

سرطان مری چگونه درمان می‌شود؟

درمان سرطان مری اغلب توسط جراحی و رادیوتراپی صورت می‌پذیرد. در مواردی شیمی درمانی نیز جزو مراحل درمان قرار می‌گیرد. انتخاب نحوه درمان وابسته است به اندازه سرطان، محل آن در مری و میزان انتشار آن به قسمت‌های مجاور. گاهی مواقع درمان‌های غیر جراحی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این روش‌ها عبارتند از روش برای گشاد کردن قطر داخلی مری به صورتی که امکان بلع راحت‌تر برای بیمار فراهم شود. (به این روش بوژیناژ گفته می‌شود) رادیو تراپی نیز ممکن است برای کوچک‌تر نمودن اندازه سرطان مورد استفاده قرار گیرد.

اثرات درمان تا چه مدت باقی می‌مانند؟

در اکثریت موارد امکان درمان و علاج قطعی وجود ندارد. سرطان مری به سرعت رشد می‌کند. اغلب زمانی که بیمار به پزشک مراجعه می‌کند و بیماری وی تشخیص داده می‌شود، سرطان در مراحل پیشرفته رشد خود است. با این حال پیشرفت روش‌های جراحی، رادیو تراپی و شیمی درمانی میزان امید به زندگی و میزان احساس راحتی بیماران در حین زندگی را بهبود بخشیده‌اند.

چه روش‌ها و اقداماتی به کنترل بیماری و درمان آن کمک می‌کند؟

- روش‌های زیر ممکن است به تخفیف و کنترل علایم شما کمک نمایند.

- وعده‌های غذایی کم حجم اما مکرر داشته باشید.

- توصیه‌های پزشک مشاور تغذیه خود را رعایت نمایید تا غذاهایی میل کنید که قدرت شما را حفظ می‌نمایند و بعد از درمان درمان به شما مواد غذایی اضافی را که برای کمک به ترمیم و بهبود شما لازم هستند، می‌رسانند.

- استراحت و خواب کافی داشته باشید.

- اگر پزشک برای شما داروی ضد درد تجویز کرده است آن را مصرف نمایید.

- در طی درمان و دوره بعد از آن، نگاه مثبت و امیدوار خود را به آینده حفظ نمایید.

چگونه می‌توان از ابتلاء به سرطان مری پیشگیری کرد؟

از آن‌جایی که علل ایجاد کننده سرطان مری نامشخص هستند، هیچ روش مطمئنی برای پیشگیری وجود ندارد که صد درصد این اطمینان را ایجاد نماید که فرد مبتلا نخواهد شد. از مصرف الکل و سیگار به طور کامل اجتناب نمایید.

برای معاینات دوره‌ای پزشکی مراجعه نمایید و به هر گونه تغییری در عملکرد قسمت‌های مختلف بدن خود توجه نمایید.


منبع: تبیان

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 آذر 1395 ساعت 21:25
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما