درمان بیماری واریس

درمان:

در صورت عدم انجام اقدامات درمانی، ورید‌های واریسی خود به خود بهبود نیافته، بلکه به‌تدریج و به آهستگی سیر پیشروند‌های را طی می‌کنند. درمان زود هنگام، اغلب از پیشرفت نشانه‌‌ها جلوگیری کرده و با نتایج بالینی و زیبایی دراز مدت مؤثرتری همراه است.

برای تعیین روش درمانی مطلوب، باید علل و میزان گستردگی بیماری کاملاً مشخص شود. بدین منظور، انجام معاینه فیزیکی کامل برای تشخیص شدت و پراکندگی واریس‌های اندام تحتانی لازم است. برای تشخیص نارسایی وریدی، آزمایش‌های تشخیصی ویژه‌ای انجام می‌شوند. همچنین تشخیص افتراقی‌های مرتبط با علایم بیمار، باید همگی مدنظر قرار گرفته و بر حسب علایم، رد یا تأیید گردند.

درمان هر دو نوع اولیه و ثانویه واریس در درجه اول شامل برنامه‌ای است که به منظور کنترل نارسایی وریدی انجام می‌شود. این برنامه شامل استفاده از جوراب‌های الاستیک حمایتی، بالا گرفتن متناوب پا‌ها و انجام تمرینات مداوم می‌باشد. برای اغلب بیمارانی که فعالیتشان مستلزم ایستادن یا نشستن طولانی مدت است، استفاده از جوراب‌های الاستیک فشاری تا زانو یا ران (فشار 20 تا 30 میلی‌متر جیوه) مفید هستند این جوراب‌‌ها برای کاستن از احتباس خون وریدی طی روز پوشیده شده و شب‌ها در آورده می‌شوند. تورم ورید‌های واریسی با استفاده از جوراب واریس کاهش یافته و نشانه‌های بیمار از قبیل درد، ناراحتی و ورم گهگاه مچ پا برطرف می‌گردند. فشار حاصله از جوراب‌های الاستیک، جریان خون را به سمت ورید‌های عمقی و سپس به سوی قلب تسهیل کرده و مانع تجمع و باقیماندن خون در اندام تحتانی می‌شود.

روش‌های درمانی متداول عبارتند از اسکلروتراپی و جراحی. اندیکاسیون‌های درمان جراحی شامل درد دائم و ناتوان کننده، ترومبوفلبیت سطحی راجعه، ضایعات و زخم‌های پوستی همراه با خونریزی هستند. اسکلروتراپی برای شاخه‌های کوچک وریدی کمتر از یک میلی‌متر یا ورید‌های واریسی با 1 تا 3 میلی‌متر قطر، ورید‌های باقیمانده پس از جراحی، واریس‌های خونریزی دهنده، ناهنجاری‌های مادر زادی کوچک وریدی و واریس‌های بزرگ اطراف زخم انجام می‌گیرد. با قرار دادن بیمار در وضعیت خوابیده به پشت، حجمی از محلول اسکلروزان (سدیم کلرید 23/4 درصد یا سدیم تترادسیل سولفات و 5) به داخل ورید واریسی که از دو انتها مسدود شده تزریق گردیده و با تشکیل لخته، این ورید بسته می‌شود. بعد از این عمل به مدت 1 تا 2 هفته این ناحیه توسط بانداژ یا جوراب‌های مخصوص، تحت فشار مستقیم قرار می‌گیرد.

عوارض شامل واکنش‌های آلرژیک، هیپرپیگمانتاسیون، نکروز پوستی، درد، آنافیلاکسی و ترومبوفلبیت، نادرند. اسکلروتراپی تزریقی برای بیمارانی انجام می‌شود که علایمی مبنی بر رفلاکس (پس زدن و برگشت) خون در عروق صافن ندارند. اسکلروتراپی تنها می‌تواند بهبود موقت به دنبال داشته باشد؛ زیرا ورید‌های واریسی می‌توانند مجدداً در ناحیه‌ای دیگر عود کنند. ضمن این‌که با از بین رفتن لخته، ورید مسأله دار مجدداً باز می‌شود.

هدف از درمان جراحی، حذف فشار هیدروستاتیک به عنوان عامل پس زدن خون ورید صافن و پرفوران و نیز درمان آن از جنبه زیبایی است. عروق واریسی بزرگ ران، باید توسط جراحی برداشته شوند. روش جراحی وابسته به تعیین ظرفیت ورید‌های عمقی و پرفوران و محل رفلاکس وریدی است. با انتخاب دقیق بیمار و به کارگیری روش مناسب جراحی، میزان عود تقریباً 10 درصد است.

از سایر روش‌های تهاجمی درمان واریس، می‌توان به روش بستن ورید توسط کاتتر داخل وریدی که با وارد کردن انرژی به دیواره ورید و گرم کردن آن، موجب روی هم خوابیدن جداره‌های وریدی می‌شود، اشاره نمود. همچنین روش‌های جدید استفاده از لیزر در درمان واریس با حداقل میزان تهاجم و بهترین نتایج درمانی به‌طور روز افزون به کار می‌روند. به کارگیری لیزر با صرف زمان کمتر، به جای نگذاشتن اسکار و پدیدار شدن سریع نشانه‌های بهبود، جایگزین بسیار مناسبی برای جراحی است؛ زیرا انجام عمل جراحی ضمن صرف هزینه بیمارستان و بی‌هوشی و زمان طولانی بهبود، ممکن است با وارد کردن صدمات جانبی به بافت اطراف ورید و نیز بر جا گذاشتن اسکار همراه باشد. از سویی این ورید‌ها می‌توانند بعد از عمل، مجدداً در محل جدیدی تشکیل شوند.

برنامه توصیه شده برای برخورد بیمار با ورید‌های واریسی شامل:

- ارتباطات تغذیه‌ای

- تغییرات در شیوه زندگی

- توصیه‌ها و احتیاطات پزشکی

تغذیه:

مصرف مکمل‌های غذایی شامل ویتامینA ،K ،D ،E ،C ، B6،B12  و بیوفلاوونید که جریان خون را بهبود بخشیده و در پروسه‌های ایمنی، ترمیمی و هضم مواد نقش دارند و از مواد معدنی، کلسیم و منیزیم برای برطرف کردن گرفتگی‌های عضلانی و روی (تأثیر بر روند‌های ترمیمی)، توصیه می‌شوند. اسیدآمینه‌ها و نیز عوامل غذایی همراه (مانند کوآنزیم 10 و اسید‌های چرب ضروری) از دیگر ملزومات تغدیه‌ای با تأثیر مثبت بر گردش خون، حفظ عروق و اکسیژن رسانی می‌باشند. از جمله می‌توان به عصاره هسته انگور اشاره کرد که دارای اثرات مفیدی برگردش خون و بافت همبند سیستم قلبی عروقی، سیستم ایمنی و نیز خنثی کردن رادیکال‌های آزاد مضر می‌باشد.

توصیه‌های تغذیه‌ای:

- رژیم غذایی کم چربی و نیز حاوی مقادیر کم کربوهیدارت‌های خالص شده را رعایت کنید. (به عنوان مثال، یک رژیم غذایی محتوی ماهی و انواع سبزی‌ها و میوه‌های فراوان می‌تواند این منظور را تأمین کند).

- سعی کنید فیبر را به مقدار زیاد مصرف نمایید. فیبر فراوان، روده‌ها را پاک نموده و از یبوست (که در ایجاد ورید‌های واریسی سهیم است) جلوگیری می‌کند. مواد غذایی شامل فیبر زیاد عبارتند از غلات سبوس‌دار، میوه‌ها و سبزی‌های تازه.

- مقادیر نمک دریافتی را کاهش دهید.

- از مصرف بعضی مواد مانند پروتئین حیوانی، شکر، بستنی، غذا‌های سرخ شده، پنیر، بادام زمینی، تنباکو، الکل و مواد غذایی که تحت چرخه‌های صناعی قرار می‌گیرند، بپرهیزید.

شیوه زندگی:

تمرینات بدنی مکرر مانند پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا هم به بهبود گردش خون کمک نموده و هم فرصتی برای حرکت دادن متناوب پا‌ها فراهم می‌کنند. وزن را باید در حد مطلوب و سالم نگه داشت. باید از لباس‌های راحت و آزاد استفاده نمود که جریان خون را بویژه در نواحی کمر، کشاله ران و پا‌ها محدود نکنند. باید از نشستن یا سر پا ایستادن به مدت طولانی اجتناب کرد. در بین ساعات کاری، باید فواصل کوتاهی را به عنوان استراحت در نظر گرفته و پا‌ها را از سطح قلب بالاتر نگه داشت و یا حین ایستادن وزن را به طور متناوب از روی یک پا به پای دیگر منتقل نمود. باید از اقداماتی مثل روی هم انداختن پاها، بلندکردن اجسام سنگین و قراردادن فشار و بار اضافی غیر ضروری روی پا‌ها پرهیز کرد. قرار دادن پا‌ها در وان آب سرد هم برای گردش خون و هم کاهش درد مؤثر است.

توصیه‌های پزشکی:

پرهیز از خاراندن پوست مناطق مجاور واریس‌ها برای جلوگیری از زخم و خونریزی، استفاده از جوراب‌های مخصوص برای حمایت از ورید‌های واریسی و ممانعت از تورم بیشتر آن‌ها و مراجعه برای دریافت خدمات درمانی یا جراحی، باید مورد توجه قرار گیرند.


منبع: پارسی طب

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 10 آذر 1395 ساعت 23:50
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما